Нацкомісія з енергоринку та комунальних послуг (НКРЕКП) затвердила порядок реєстрації учасників оптового енергетичного ринку. Документ розробили на виконання "антиолігархічного" закону у межах впровадження положень регламенту REMIT, повідомили в пресслужбі регулятора.
Так, порядок передбачає реєстрацію учасників як ринку електричної енергії, так і ринку природного газу.
"Після завершення всіх регуляторних процедур це рішення фактично є початком безпосередньої реалізації закону про REMIT (№3141-IX. – ред.)", – пояснив голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський.
Процедура реєстрації учасників гуртового енергетичного ринку розпочнеться з 15 жовтня. Нацкомісія з енергоринку та комунальних послуг розробила графік подачі реєстраційної форми для ліцензіатів за видами діяльності.
Регламент ЄС №1227/2011 про прозорість на гуртовому енергетичному ринку (REMIT) розширює повноваження НКРЕКП.
З 1 лютого 2024 року операції з гуртовими енергопродуктами можуть здійснювати винятково особи, які зареєструвалися як учасники гуртового енергетичного ринку.
Що відомо про REMIT?
Імплементація європейського регламенту REMIT у гуртовій торгівлі енергоносіями до 1 квітня 2024 року була однією з вимог Сполучених Штатів Америки для надання додаткових 100 млн доларів на енергетичні проєкти в Україні.
Регламент REMIT (Regulation on Wholesale Energy Market Integrity and Transparency) – це набір європейських правил та практик, спрямований на запобігання зловживань на оптових енергетичних ринках та який передбачає відповідальність за маніпуляції їх учасників.
Головною метою REMIT є посилення контролю гуртових енергоринків з боку енергетичного регулятора.
Нацрегулятор отримує додаткові інструменти для моніторингу ринків, оперативного виявлення порушень, їх розслідування, встановлення недоброчесних учасників ринків та накладання на них штрафів.
Раніше
У червні НКРЕКП ухвалила проєкт постанови про збільшення граничних цін на електрику для бізнесу, так звані прайс-кепи, на 35%. Про це йдеться в проєкті постанови Нацрегулятора.
Національна комісія схвалила підвищення максимальних тарифів на електроенергію для бізнеса з 4 тис. гривень до 5413,26 грн/МВт-год для годин максимального навантаження і з 2 тис. гривень до 2706,63 грн для годин мінімального навантаження на ринку на добу наперед (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР).