В Україні продовжується хвиля гучних викриттів кричущих випадків корупції у військкоматах. Про першу частину і майже 100 обшуків у 10 областях країни ми писали тут. Тепер – продовження.
Мільйон "бойових"
Військова контррозвідка Служби безпеки України спільно з Державним бюро розслідувань та за сприяння нового керівництва Національної гвардії ліквідували корупційну схему в одному з навчальних центрів підготовки підрозділів Національної гвардії.
Посадовці цього закладу безпідставно нараховували собі та своїм підлеглим щомісячну доплату у розмірі 100 тис. гривень, яка передбачена за безпосередню участь у бойових діях проти російських окупантів.
До організації "схеми" причетний керівник навчального центру Нацгвардії. Саме він безпідставно підписував рапорти щодо нарахування бойових премій своїм підлеглим. Серед них – троє старших офіцерів.
При цьому учасники оборудки не перебували в районах боєзіткнень і не виконували жодних завдань на передовій.
Таким чином з вересня по грудень 2022 року фігуранти незаконно "преміювали" себе на загальну суму майже 1 млн бюджетних гривень.
Зловмисникам загрожує до восьми років тюрми.
Депутати-ухилянти
Державне бюро розслідувань повідомило підозру трьом депутатам Київської міської ради та одному помічнику депутата Київради, підозрюваним в ухиленні від військової служби.
Суд обрав їм запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту.
За даними слідства, солдати однієї з військових частин, троє з яких мають статус столичних депутатів, а ще один – помічник депутата Київради, впродовж року не з’являлись на військову службу.
Офіційно імена підозрюваних депутатів не зазначаються, однак йдеться про депутатів Київради Ігоря Хацевича, Олега Левченка (обидва – фракція "Європейська солідарність") і Михайла Терентьєва (фракція "УДАР").
"Зловмисники "організували" для себе відрядження до Київської військової державної адміністрації. При цьому один із депутатів навіть отримував грошове забезпечення з частини, де нібито проходив службу. Військовослужбовців підозрюють в ухиленні від несення обов'язків військової служби, вчиненому групою осіб за попередньою змовою (ч. 4 ст. 409, ч. 2 ст. 28 КК України). Санкція статей передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років", – йдеться у повідомленні.
"Схеми" для ухилянтів
Військова контррозвідка Служби безпеки заблокувала ще два канали нелегального виїзду за межі України громадян призовного віку.
Цього разу незаконну діяльність організували діючий та колишній посадовці військкоматів з двох прикордонних регіонів України.
За гроші вони пропонували військовозобов’язаним уникнути мобілізації на підставі підроблених документів та в обхід контрольно-пропускних пунктів на державному кордоні.
Вартість таких "послуг" становила до 7,5 тис. доларів США. Сума залежала від обраної "схеми" ухилення від призову.
На Івано-Франківщині:
– за матеріалами військової контррозвідки СБУ до тюремного ув’язнення засуджено екскерівника відділу одного з місцевих військкоматів.
Зловмисник продавав ухилянтам фальшиві довідки військово-лікарської комісії про непридатність до служби за станом здоров’я.
Надалі підробку використовували для виїзду до сусідньої європейської країни.
Також задокументовано, що злочинець оформив місцевій жительці фіктивну інвалідність, щоб вивезти її чоловіка до ЄС як супроводжуючого.
У Чернівецькій області:
– повідомлено про підозру посадовцю одного з територіальних військкоматів і двом його спільникам. Вони розробляли для своїх клієнтів приховані маршрути для незаконного перетину кордону через так звану "зеленку".