USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.40
Втрати орків: 5 2 5 1 5 0 (+1090)
USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.40

Рік після підриву Каховської ГЕС: Питання відбудови станції і вклад у неї мільярдних інвестицій лишається відкритим

Експерт з енергоефективності вважає, що наразі війна змушує переосмислювати важливість енергетики й адаптуватися під реалії сучасності
Каховська ГЕС після підриву

Каховська ГЕС після підриву. 6 червня 2023 року

Джерело: Maxar

Минулого року 6 червня росіяни підірвали Каховську гідроелектростанцію. Окрім затоплення довколишніх міст і сіл, десятків смертей цим воєнним злочином окупанти залишили кілька регіонів України без водопостачання. Це найбільша техногенна катастрофа в Україні з часу Чорнобилю та найстрашніший з численних актів екоциду росіян від початку повномасштабного вторгнення. Увесь цей час в Україні не стихають дискусії щодо відновлення роботи дамби.

Експерт-консультант з енергоефективності та критичної інфраструктури ГО "Центр громадянських ініціатив Лтава" Дмитро Кудря у коментарі UWN зазначив, що за рік після підриву Каховської ГЕС перед Україною постало ще одне непросте питання: що робити зі зруйнованими маневреними потужностями вітчизняної енергетики, зокрема з ГЕС? Адже загарбники підірвали машинний зал Каховської ГЕС та знищили близько половини секцій її дамби.

Відбудова чи пошук альтернативи?

За словами Кудрі, заяви про відбудову радянських споруд зіштовхуються з позицією екологічної спільноти та представників влади. У кулуарах звучать тези про недоцільність таких проєктів.

"Особливо гострою є дискусія навколо недопущення повторного затоплення Великого Лугу (у результаті підриву Каховської ГЕС Великий Луг був вивільнений на поверхню, – ред.), який має важливе історичне значення для України. Крім того, уряд декларує необхідність створення розподіленої когенерації й одночасно будівництво двох енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції", – зазначає фахівець.

Втім стверджує, якщо говорити про міні теплові електростанції на блакитному паливі (у такий спосіб Кабмін зможе також захистити енергетику від російських ударів. Адже якщо постраждає одна маленька електростанція, в резерві залишаються інші, які зможуть частково покривати дефіцит електроенергії, – ред.), то вітчизняний досвід у цьому питанні є і потребує масштабування.

До того ж, додає Кудря, в уряді активно працюють над формуванням законодавчої бази для вітчизняного виробництва біометану, що дозволить наростити обсяги виробництва власного газу. 

Він наголошує й на тому, що наразі війна змушує переосмислювати важливість енергетики й адаптуватися під реалії сучасності. І в цьому випадку необхідно було б застосувати "зелені технології" XXI століття. Це допомогло б нарощувати дефіцит генерації електричної енергії. 

"Ризик завдання агресором ударів по великих промислових об'єктах, загроза затоплення населених пунктів через руйнування дамб або небезпека викиду радіації – це неприйнятні виклики, з якими роками бореться Україна. Ці загрози мають місце під час війни за виживання українців як нації із безпринципним та підступним ворогом. Але чи доцільно після отриманого досвіду спрямовувати багатомільярдні інвестиції у відбудову радянських гігантів – питання лишається відкритим", – говорить Кудря.
Новини за темою: Радикальною альтернативою відновлення Каховського водосховища є відмова від будівництва нової греблі на місці зруйнованої, – еколог

Будівництво й вартість водогонів

Через місяць після теракту на дамбі Кабінет міністрів України вирішив відбудувати Каховську ГЕС. Урядовці заявляли, що нова станція може бути потужнішою та екологічнішою, а її вартість становитиме один мільярд доларів. Згодом у серпні 2023 року запустили першу нитку магістрального водогону на ділянці Інгулець – Кряжеве, який почали будувати на третій день після теракту на Каховській ГЕС, – він мав забезпечити водою чверть населення Кривого Рогу. У цілому ланка Інгулець – Кряжеве складається з чотирьох ниток. Запуск решти трьох анонсували на початок осені.

Нині ж загальна вартість будівництв трьох магістральних водогонів складає понад 17 млрд гривень, з'ясували журналісти "Наших грошей".

Також вказано, що до кінця 2024 року в Запорізькій та Дніпропетровській областях мають побудувати три водогони для міст, які залишились без води із Каховського водосховища.

  • Марганець – Нікополь – Покров будує ТОВ "Ростдорстрой" за 2 млрд гривень. Довжина водогону складає 40,9 км, заявлена потужність обʼєкта – 102 тис. куб. м на добу.
  • Від річки Інгулець до Південного водосховища будує "Автомагістраль-Південь" за 5,32 млрд гривень. Довжина водогону складає 26,9 км, заявлена потужність обʼєкта – 400 тис. куб. м на добу.
  • Хортиця (ДВС2) – Томаківка – Марганець будує "Група компаній "Автострада" за 5,3 млрд гривень. Довжина водогону складає 76,7 км, заявлена потужність обʼєкта – 150 тис. куб. м на добу.

Підряди передбачають не лише будівельні роботи, а й проєктування.

Новини за темою: "Укргідроенерго" готує позови проти РФ через атаки на інфраструктуру та знищення Каховської ГЕС

До речі, наскільки з економічного погляду доцільно відбудовувати ГЕС та що втратить Україна, якщо не відбудує її, ми раніше запитували в економіста Олега Пендзина.

Фахівець пояснював, що слід відразу звільнити окуповану частину Херсонщини, тоді ж на цій території надзвичайно складним постане питання розмінування. І тільки потім можна буде братися за відбудову Каховської ГЕС. На відновлення треба чотири роки і два мільярди доларів, не менш вирішальним значенням у цьому є фінансування від країн-партнерів, сказав економіст.

Читайте також:
Україна підписала з Німеччиною декларацію стосовно підтримки відновлення після війни Україна підписала з Німеччиною декларацію стосовно підтримки відновлення після війни
Підрив Каховської ГЕС: Підрив Каховської ГЕС: "Укргідроенерго" готує позови до РФ
Окупанти запустили по ГЕС України 118 ракет Окупанти запустили по ГЕС України 118 ракет
Російський генерал, який наказав підірвати Каховську ГЕС, отримав підозру Російський генерал, який наказав підірвати Каховську ГЕС, отримав підозру