Кремль, залучивши ПВК "Вагнер", заробив понад 2,5 млрд доларів на торгівлі африканським золотом після початку повномасштабного вторгнення диктатора Володимира Путіна в Україну в лютому 2022 року. Про це йдеться у розслідуванні групи The Blood Gold Report.
Зазначається, у Центральноафриканській Республіці (ЦАР) підставна компанія "Вагнера" отримала ексклюзивні права на шахту Ндассіма – найбільшу золоту шахту в країні – в обмін на підтримку авторитарного режиму.
Крім того, у Судані "російська компанія" контролює великий нафтопереробний завод, який дозволив "Вагнеру" стати домінуючим покупцем необробленого суданського золота, з кількома обліковими записами російських військово-транспортних літаків, які доставляли оброблене золото з країни.
У Малі військова хунта, яка покладається на невелику кількість міжнародних гірничодобувних компаній, отримує більшу частину своїх податкових надходжень готівкою – 10,8 млн доларів на місяць. Канадська компанія Barrick Gold – найбільший платник податків країни – заплатила хунті лише за першу половину 2023 року 206 млн доларів.
"У ЦАР і Судані, де пов’язані з "Вагнером" організації вже підпадають під міжнародні санкції, кремлівські ставленики покладаються на складні контрабандні маршрути та тактику корпоративних підступів, щоб витягти великі обсяги кривавого золота з Африки до таких місць, як Росія та ОАЕ, де воно змішується з іншими законними джерелами золота та перетворюється на готівку", – йдеться у публікації.
Розслідувачі встановили, що чотири найбільші гірничодобувні компанії, які працюють у Малі, – Barrick Gold Corporation, B2Gold, Resolute Mining і Allied Gold Corporation – продовжують приносити мільйонні доходи військовій хунті, яка захопила владу у травні 2021 року.
Автори дослідження пропонують низку рекомендацій, які можуть перешкодити операціям "Вагнера" та Росії з африканським золотом і завдати сильного фінансового удару Кремлю на користь безпеки Африки та захисту України.
Ці заходи включають розширення санкцій, які мають автоматично застосовуватися щодо будь-якої сторони, яка використовує послуги групи "Вагнера"; забезпечення суворого контролю за ланцюгом постачань, щоб запобігти проникненню кривавого золота в цивілізований світ; запровадження реальної відповідальності міжнародних гірничодобувних компаній, які ведуть бізнес з режимами, що наймають і фінансують групу "Вагнера".
Також дослідники рекомендують визнати групу "Вагнера" терористичною організацією та залучити Міжнародний кримінальний суд для засудження групи найманців.
Серед інших рекомендацій – поглиблення співпраці між союзниками та міжнародними партнерами, щоб усунути прогалини в існуючій системі санкцій та збільшення підтримки африканських демократичних держав, незалежних ЗМІ та груп громадянського суспільства, яким прямо чи опосередковано загрожує угруповання "Вагнера" на африканському континенті.
Росія намагалась залучити колишніх вагнерівців до операцій в Африці
У листопаді міноборони РФ розпочало публічний набір до російського "Африканського корпусу", щоб замінити ПВК "Вагнер" в Африці. Це відбувалось на тлі ймовірних невдалих спроб оборонного відомства безпосередньо залучати колишніх вагнерівців.
Аналітики ISW зазначили, що публічне оголошення набору до російського "Африканського корпусу" свідчить про провал спроби міністерства оборони Росії прямо вербувати колишніх бійців ПВК "Вагнер" для операцій в Африці. Проте, за їх даними, ця операція виявилась невдалою.