USD
НБУ
36.57
Готівка
37.80
EUR
НБУ
38.87
Готівка
41.10
Втрати орків: 2 7 6 6 7 0 (+400)
USD
НБУ
36.57
Готівка
37.80
EUR
НБУ
38.87
Готівка
41.10

Позов України проти трьох країн ЄС: В Євросоюзі висловили здивування, а уряд України вже запропонував "компромісний сценарій"

Єврокомісар сподівається на вирішення цього питання шляхом діалогу
зерно
Ілюстративне фото
Джерело: відкриті джерела

Єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський висловив здивування щодо подання Україною скарги до Світової організації торгівлі на Польщу, Словаччину та Угорщину, які всупереч, рішенню ЄС, в односторонньому порядку частково заборонили експорт української агропродукції. На його думку, Києву не вдасться довести збиток і рішення можна знайти шляхом діалогу. Про це повідомляє "Інтерфакс Україна".

"Я дуже сподіваюся, що ми вирішимо ці питання шляхом діалогу і взаємної згоди. Проаналізувавши всі технічні аспекти того, що пропонує Україна, я, як і раніше, налаштований оптимістично і все ще сподіваюся на цей діалог", – сказав він у ніч проти вівторка на пресконференції в Брюсселі після засідання Ради Євросоюзу із сільського господарства.

Войцеховський додав, що скарга з боку України до СОТ перешкоджає цьому діалогу, але він вірить у такий шлях вирішення конфлікту, який виник.

Єврокомісар заявив, що ЄС повністю усвідомлює складне становище України в умовах жорстокої агресії РФ, тому готовий надати їй свою допомогу, але так, щоб європейські фермери були захищені, "а не скинуті в прірву", зазначають у виданні.

"Тому нам потрібне взаєморозуміння, тому нам не потрібні жодні санкції і ми вирішуємо ці питання шляхом діалогу", – наголосив він.

Також, на його думку, буде дуже легко довести, що Україна не постраждала з погляду обсягів експорту, а за час дії заборони від початку травня до середини вересня цього року змогла наростити транзит через чотири прикордонні країни.

"З травня 2022 року по квітень 2023-го, коли ще ніякої заборони не запроваджували, було констатовано, що 34,8 млн тонн, тобто 2,9 млн тонн на місяць, експортувалося наземними коридорами (...). Заборона була введена в травні 2023 року. За три місяці вивезено 9,6 млн тонн, тобто Україною експортувалося 3,2 млн на місяць, незважаючи на заборону для п'яти країн", – сказав єврокомісар.

Він додав, що за ті самі три місяці 2022 року, коли не було ембарго, Україна експортувала наземними маршрутами 7,3 млн тонн.

"Що ж, ситуація сьогодні така, як є, і ми подивимося, що конкретно запропонує Україна і як це вплине на експорт з України в жовтні. Ми почекаємо і подивимося, що буде, якщо Україні вдасться експортувати більше, коли заборону буде знято", – зазначив Войцеховський.

І уточнив, що пік експортного сезону для сільгосппродукції настає після врожаю. За його словами, цього 2023–2024 маркетингового року Україна має на експорт близько 56 млн тонн зерна, або 4,7 млн тонн на місяць. За його словами, розблокування Росією Чорного моря залишається під питанням, однак експорт такого обсягу і суходолом є можливим, бо, наприклад, у листопаді 2022 року вдавалося експортувати 4,2 млн тонн на місяць.

"Якщо ми хочемо експортувати 4,7 млн тонн на місяць, то нам потрібні нові маршрути, порти на Балтиці. Це цілком здійсненно", – вважає єврокомісар.

У виданні додали, що водночас міністр сільського господарства Іспанії Луїс Планас Пучадес, який головував на засіданні, заявив, що саме Європейська комісія має відреагувати й оцінити ситуацію щодо цих трьох держав-членів, які пішли на односторонні заходи. За його словами, більшість держав-членів ставлять під сумнів використання односторонніх заходів у цій ситуації.

"Ми повинні пам'ятати, в чому полягає головна мета, ми не повинні випускати її з уваги. Наша мета – проявити солідарність з Україною. Зараз експорт зерна – це дуже важливий для України дохід. І це також дуже важливо для продовольчої безпеки", – наголосив він.

За його словами, потрібно знайти рішення, за якого ЄС зможе продовжувати надавати підтримку експорту зернових з України, але водночас не допустити руйнування єдності всередині Європейського Союзу.

"Компромісний сценарій" від України

Своєю чергою прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що український уряд пропонує Євросоюзу та країнам-сусідам компромісний сценарій. Європейській комісії вже представили план дій щодо контролю за експортом чотирьох груп агротоварів з України.

"Такий контроль допоможе запобігти будь-яким викривленням ринку в сусідніх державах – членах ЄС. Зокрема, плануємо ухвалити постанову, яка передбачає, що товари, які йдуть в режимі експорту до п'яти держав-сусідів, будуть отримувати верифікацію та погодження від українського Міністерства економіки", – наголосив глава уряду.

При цьому він зауважив, що водночас Україна вже подала формальний запит до Польщі, Угорщини та Словаччини про порушення норм Світової організації торгівлі.

"Також ми починаємо антидискримінаційне розслідування проти недружніх дій цих країн у торговельній сфері на основі статистики 2023 року. Якщо Польща та Угорщина не погодяться на узгоджені з Єврокомісією заходи та не скасують односторонні заборони щодо наших товарів, ми ухвалимо рішення про заборону імпорту до України певних категорій товарів із зазначених країн", – додав Шмигаль.

Раніше ми повідомляли, що Україна подасть до суду на Польщу, Угорщину та Словаччину через їхню відмову скасувати заборону на ввезення української сільськогосподарської продукції.

Це відбувається на фоні того, що три країни повстали проти Єврокомісії, яка минулої п'ятниці вирішила дозволити продаж українського зерна на території Євросоюзу.

Читайте також:
Україна завершила виконання всіх вимог ЄС і чекає на переговори щодо початку вступу, – Шмигаль Україна завершила виконання всіх вимог ЄС і чекає на переговори щодо початку вступу, – Шмигаль
В Україні планують розпочати виробництво бойових машин піхоти ASCOD В Україні планують розпочати виробництво бойових машин піхоти ASCOD
Україна отримала 100 млн доларів від Світового банку: Куди підуть кошти Україна отримала 100 млн доларів від Світового банку: Куди підуть кошти
В Україну намагалися незаконно ввезти IPhone 15 Pro Max: Прикордонники зупинили вже чотири такі спроби В Україну намагалися незаконно ввезти IPhone 15 Pro Max: Прикордонники зупинили вже чотири такі спроби