
Окупанти депортували тисячі українських дітей
На тимчасово окупованих територіях Херсонщини російські загарбники продовжують викрадати українських дітей, вивозячи їх "на відпочинок" у РФ. Днями так вивезли ще 185 дітей. Про це повідомляє у Telegram перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський.
"Продовжується історія із "оздоровчими таборами" десь в Адигеї чи деінде. Днями ще 185 дітей із Херсонщини відправили "відпочивати". Такий відпочинок – це викрадення. Росіяни продовжують підтверджувати факт, що це нація викрадачів дітей", – зазначив Соболевський.
Він наголосив, що окупаційна російська влада докладає дуже багато зусиль для "промивки мізків" та пропаганди на тимчасово захоплених територіях. Велика увага приділяється такій категорії, як діти й підлітки. Наприклад, в Генічеську росіяни провели конкурс дитячої творчості з пропагандистською назвою "Мы вместе!". З аналізу малюнків видно, що перевага надається тим, де зображена російська символіка і меседж, що "Херсонщина – це Росія".
Раніше
19 червня повідомлялося, що Росія могла вивезти з України до 300 тисяч дітей. Про це заявила радник – уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар'я Герасимчук, повідомляє "Інтерфакс-Україна".
Вона наголосила, що точніше можна буде сказати після повної деокупації України.
"За нашими ж підрахунками, може йтися про 200–300 тисяч дітей, яких вони могли використати. Чому ми не можемо назвати точну цифру? По-перше, території окуповані. Точної інформації про те, що трапилося з дітьми, немає. Тільки після деокупації населеного пункту ми можемо мати точні відомості – чи є там сім'я з тією чи іншою дитиною. Якщо ні, ми починаємо шукати", – додала Герасимчук.
Станом на зараз офіційно відомо лише про депортацію 19 499 таких дітей.
Ця інформація, за її словами, знаходиться у Національному інформаційному бюро – органі, який отримує заяви від батьків, родичів, свідків, місцевої влади за фактом депортації та примусового переміщення дитини.
"Ми шукаємо дитину і після того, як верифікація цієї інформації проходить через МВС, Нацполіцію, СБУ, Офіс генерального прокурора. Після детальної перевірки відомості потрапляють до Реєстру Національного інформаційного бюро. Таким чином, стосовно 19 499 дітей – є персональні дані щодо кожного, ми розуміємо, хто ці діти та звідки їх викрали. Однак це не означає, що ми знаємо, де ця дитина", – зазначила Герасимчук.
Скільки вдалося повернути дітей
Станом на 19 червня в Україну з Росії вдалося повернути 373 дитини.
Головна проблема, за словами Герасимчук, полягає у відсутності переговорів з Росією про це.
Скільки дітей евакуювали з України
Станом на 18 червня з України через війну евакуювали за кордон 168 дитячих закладів. Про це розповіла представниця омбудсмена з прав дітей, сім’ї, молоді та спорту Ірина Суслова.
"Всього з 727 закладів в евакуації зараз 214, з них в межах України – 55 і за кордоном – 168. Це орієнтовно 7 тис. 125 дітей. Такі заклади мають залишатися у безпечних місцях і не повинні повертатися на ті території, де неможливо забезпечити безпеку", – повідомила Суслова.
І додала, що деякі заклади вже повертають в Україну. Приміром, дітей з кропивницьких інституційних закладів повертають вже у будинки сімейного типу, а не інтернати. Крім того, дітей, яких привезли з-за кордону в Дніпро, наразі перемістили в медичний заклад, оскільки в їхньому інтернаті не було належних умов та бомбосховища.
Представниця омбудсмена зауважила, що на українських дітей із закладів, які евакуювали за кордон, є "величезний запит на всиновлення".
"Запит на всиновлення – шалений як і за кордоном, так і всередині країни. Багато іноземців звертаються: "Ми хочемо взяти дітей з інтернатних закладів, підтримати Україну і дати краще майбутнє вашим дітям". Але законом забороняється всиновлення іноземцями під час воєнного стану, тому що ми не зможемо відстежувати долі українських дітей в сьогоднішніх умовах", – пояснила Суслова.
Чиновниця уточнила, що існують великі ризики і "влада не має права ризикувати, тому позиція держави буде незмінна до кінця дії воєнного стану".
Натомість українцям всиновлювати дітей із закладів, евакуйованих за кордон, можна. І зараз в офісі працюють над тим, як запровадити механізм, щоб процес всиновлення відбувався максимально ефективно і швидко, можливо – частково онлайн.
"Бо має відбутися знайомство – дитина повинна познайомитися з дорослим, а дорослий – з дитиною, має відбутися контакт. Ми не знаємо, скільки ще буде воєнний стан: рік, пів року, два місяці, три роки? Ніхто не знає. А діти мають право на родину", – прокоментувала Суслова.
Нагадаємо, Україна станом на кінець березня офіційно визнала, що Росія викрала 4 тис. 390 дітей, які є сиротами, напівсиротами або позбавленими батьківського піклування.
Також експерт із міжнародних питань Тарас Семенюк в ефірі UWN заявив про те, що Російська Федерація викрадає українських дітей з окупованих територій, аби заселити ними свої запустілі землі.
17 березня Палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду в Гаазі видала ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої з прав дітей у РФ Марії Львової-Бєлової. Підстава – відповідальність за воєнний злочин у вигляді незаконної депортації населення (дітей) і незаконного переміщення населення (дітей) з окупованих територій України до Росії.