USD
НБУ
36.57
Готівка
37.75
EUR
НБУ
38.55
Готівка
40.80
Втрати орків: 2 7 8 5 7 0 (+440)
USD
НБУ
36.57
Готівка
37.75
EUR
НБУ
38.55
Готівка
40.80

НБУ прогнозує пожвавлення економіки в цьому році: Що цьому передувало?

Економіка показує стійкість до нових викликів війни і цього року зросте на 2,9%, зазначають у НБУ
ВВП
Джерело: відкриті джерела

Економіка відновлюється швидше, ніж очікувалося, попри виклики воєнного часу, що дає змогу поліпшити оцінку ВВП у 2023 році. До таких висновків дійшли в НБУ.

Так, за даними аналітиків Нацбанку, в І кварталі 2023 року реальний ВВП скоротився на 10,5% р/р. Тож, таким чином, динаміка була ліпшою, ніж передбачав попередній макропрогноз (спад на 13.5% р/р). Відновлення економічної активності як у виробничих секторах, так і в секторах послуг тривало і в ІІ кварталі цього року. Його підтримували поліпшення ділових і споживчих настроїв та пожвавлення внутрішнього попиту в умовах стабільного функціонування енергосистеми та значної фіскальної підтримки. На тлі низької бази порівняння це зумовило зростання реального ВВП у ІІ кварталі на 18,1% р/р, пояснюють в банку.

Фактори, що впливали

В НБУ розповіли, що завдяки налагодженню енергопостачання, пожвавленню зовнішнього попиту в умовах розширення пропускної здатності західних прикордонних переходів поліпшилася ситуація в металургії та добуванні руд, тваринництві та харчовій промисловості. Ремонти в енергетиці підтримали добувну промисловість та машинобудування, а попит на добрива – хімічну промисловість.

Покращило ситуацію і бюджетне фінансування, яке сприяло подальшому зростанню промислових видів діяльності, орієнтованих на оборонні потреби, а також окремих бюджетних секторів (держуправління і оборона, охорона здоров'я).

Відновлення житла та інфраструктури, а також розбудова логістичних хабів на західному кордоні підтримали будівництво. Пожвавлення споживчого попиту сприяло відновленню роздрібної торгівлі та секторів послуг.

"Проте, виклики воєнного часу та безпекові ризики залишаються значними. Економічну активність пригнічували масштабні обстріли та руйнування Каховської ГЕС, хоча вплив останнього є порівняно незначним. Блокування роботи "зернового коридору" та обмеження на експорт української с/г продукції з боку окремих країн ЄС позначилися на роботі транспорту. Крім того, за результатами опитувань щодо ділових очікувань підприємств, у ІІ кварталі посилився негативний вплив чинника "нестача кваліфікованого персоналу", - підкреслюють у відомстві.

Як розвиватиметься економіка?

Пожвавлення економічної активності триватиме, попри виклики війни, переконані в НБУ. Відтак, ураховуючи швидше відновлення внутрішнього попиту, стійкість енергосистеми та перегляд оцінки врожаїв, НБУ поліпшив прогноз зростання реального ВВП на 2,9% у 2023 році.

Надалі економічне зростання пришвидшиться, ураховуючи припущення прогнозу НБУ про зниження безпекових ризиків у середині 2024 року. Експорт відновлюватиметься активніше після налагодження морської логістики та припинення обстрілів інфраструктури. Поступове повернення мігрантів сприятиме пожвавленню споживчого попиту, а інвестиції суттєво зростуть на етапі відбудови країни. Вагому роль у стимулюванні економіки і надалі відіграватиме м’яка фіскальна політика – дефіцит бюджету залишатиметься значним через потреби в підтримці обороноздатності та
економічного відновлення.

З огляду на це НБУ прогнозує зростання реального ВВП у 2024 році на 3,5%, а у 2025 році – на 6,8%.

Читайте також:
Місія МВФ прибула в Україну Місія МВФ прибула в Україну
Ситуація із тимчасовим бюджетом США не зупинить надходження допомоги Україні, - МЗС Ситуація із тимчасовим бюджетом США не зупинить надходження допомоги Україні, - МЗС
Байден на тлі рішення Конгресу: Ми не можемо допустити, щоб допомога Україні була перервана Байден на тлі рішення Конгресу: Ми не можемо допустити, щоб допомога Україні була перервана
У США зробили важливий крок, щоб уникнути шатдауну, але ухвалене рішення не передбачає допомогу Україні У США зробили важливий крок, щоб уникнути шатдауну, але ухвалене рішення не передбачає допомогу Україні