USD
НБУ
36.57
Готівка
37.75
EUR
НБУ
38.55
Готівка
40.80
Втрати орків: 2 7 8 1 3 0 (+470)
USD
НБУ
36.57
Готівка
37.75
EUR
НБУ
38.55
Готівка
40.80

Інфляція в Україні сповільниться, проте ціни на продукти зростатимуть: Прогноз НБУ

НБУ прогнозує, що ціни на продукти харчування будуть зростати швидше до врожаю літа наступного року
інфляція графік
Джерело: відкриті джерела

Інфляція в Україні знижувалася швидше, ніж прогнозувалося. Вона і надалі сповільнюватиметься: попри виклики війни У ІІ кварталі 2023 року сповільнення інфляції тривало до 12,8% р/р у червні.

Коротко про темпи інфляції

За даними НБУ, фактичні темпи зростання цін були нижчими за квітневий прогноз НБУ, передусім унаслідок достатньої пропозиції харчових продуктів та пального, стабільної ситуації в енергетиці. Інфляцію також стримували ефекти від зміцнення готівкового курсу гривні та мораторій на підвищення тарифів на окремі послуги ЖКГ. 

Додатковим чинником, за даними Нацбанку, стала і невизначеність, пов’язана з обмеженням транзиту продовольства через сусідні країни ЄС. У результаті знижувалися ціни на борошно та крупи, а подорожчання молочних продуктів та соняшникової олії сповільнилося. У результаті повільніше зростав індекс цін на сирі продукти харчування (18,2% р/р у червні). Це обмежувало зростання цін і на оброблені продукти харчування (14,7% р/р).

Водночас високими темпами дорожчали овочі борщового набору (зокрема капуста, цибуля, морква) внаслідок більш
раннього, ніж зазвичай, вичерпання торішніх запасів та пропозиції раннього урожаю в Україні. Швидше дорожчало
м'ясо внаслідок недостатньої внутрішньої пропозиції та слабкого імпорту на тлі підвищення світових цін.

Зберігалися високі темпи подорожчання яєць.

Що буде далі?

Ураховуючи сприятливу динаміку першого півріччя, НБУ суттєво поліпшив прогноз інфляції на цей рік – з 14,8% до 10,6%.

"Зростання цін сповільнюватиметься за рахунок поступового зниження світової інфляції та все ще доволі жорстких монетарних умов в Україні. Вагоме значення матиме незмінність тарифів на більшість житлово-комунальних послуг. Водночас надалі інфляція знижуватиметься повільніше, ніж у попередні місяці. Це пов’язано з вичерпанням ефекту бази порівняння, поверненням довоєнного рівня оподаткування пального та червневим підвищенням цін на електроенергію для побутових споживачів. Крім того, на цінову динаміку певною мірою вплинуть і російські теракти на півдні України, зокрема підрив Каховської ГЕС", - пояснюють в НБУ.

Прогнозується, що обмежена пропозиція овочів і фруктів із південних регіонів підтримуватиме інфляцію сирих продуктів на двознаковому рівні до наступного врожаю. До того ж, продовольча інфляція сповільниться завдяки відновленню виробництв на постраждалих від війни територіях, а також збільшенню врожаїв в інших областях. Вагомим чинником буде й очікуване на прогнозному горизонті зниження світових цін на продовольство та енергоносії, відзначають в НБУ.

А що чекати в наступні роки?

Там прогнозують, що із надходженням на ринок нової продукції у 2024 році інфляція сирих продуктів знизиться до однознакового рівня. У 2025 році вона знизиться приблизно до 3% за умови, що не буде нових шоків пропозиції.

Втім, лише повернення мігрантів і відновлення споживчого попиту стримуватиме інфляцію сирих продуктів від суттєвішого зниження. 

Інфляція в Україні під час війни

У квітні 2023 року споживча інфляція в Україні знизилася до 17,9% в річному численні до 15,5%. Уповільнення інфляції відбулося на тлі відновлення виробничих і логістичних ланцюгів, в тому числі на тлі стабільної ситуації в енергетиці.

27 квітня 2023 року НБУ змінив прогноз інфляції на 2023 рік. Нацбанк очікує, що в 2023 році інфляція в Україні сповільниться до 14,8%, а в наступні роки - повернеться до однознакового рівня. НБУ також прогнозував, що інфляція знизиться в 2024 році до 9,6%, а в 2025 році - до 6%.

Читайте також:
Українці у серпні менше боялися безробіття, але більше – падіння гривні, – дослідження Українці у серпні менше боялися безробіття, але більше – падіння гривні, – дослідження
Що буде з інфляцією до кінця року: У Нацбанку зробили оптимістичний прогноз Що буде з інфляцією до кінця року: У Нацбанку зробили оптимістичний прогноз
Інфляція в Україні у річному вимірі сповільнилася до 8,6%: Дані Нацбанку Інфляція в Україні у річному вимірі сповільнилася до 8,6%: Дані Нацбанку
Споживчі ціни у серпні, порівняно з липнем 2023 року, знизилися на 1,4%: Що здешевшало Споживчі ціни у серпні, порівняно з липнем 2023 року, знизилися на 1,4%: Що здешевшало