USD
НБУ
36.35
Готівка
37.30
EUR
НБУ
39.72
Готівка
41.00
Втрати орків: 3 3 0 0 4 0 (+1280)
USD
НБУ
36.35
Готівка
37.30
EUR
НБУ
39.72
Готівка
41.00

Зеленський затвердив важливе рішення РНБО, пов'язане з функціонуванням енергосистеми

Президент доручив Кабміну низку відповідних завдань
Зеленський підписав
Джерело: Офіс Президента

Президент України Володимир Зеленський затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони щодо посилення стійкості функціонування енергетичної системи в осінньо-зимовий період, повідомляється на сайті ОП.

Йдеться про рішення РНБО від 7 листопада "Про додаткові заходи щодо посилення стійкості функціонування енергетичної системи та підготовки національної економіки до роботи в осінньо-зимовий період 2023/24 року".

Глава держави постановив увести в дію це рішення, а контроль за його виконанням покласти на секретаря РНБО (Олексія Данілова).

Зазначається, що комплекс заходів ухвалено "з метою нейтралізації загроз енергетичній безпеці, посилення стійкості функціонування енергетичної системи та підготовки національної економіки до роботи в осінньо-зимовий період 2023/24 року".

Кабміну доручено низку завдань

Так, уряду доручено в місячний термін:

 • Знайти рішення для погашення заборгованості за спожиту електричну енергію державних та/або комунальних підприємств критичної інфраструктури, а також бюджетних установ. Йдеться про борги перед постачальником "останньої надії" та постачальниками універсальних послуг;
 • реконструювати теплоелектроцентралі "Нафтогазу України" з метою створення високоманеврених потужностей;
 • організувати гарантовані поставки вуглеводнів в Україну з Каспійського регіону;
 • запровадити державне стимулювання будівництва об'єктів розподіленої генерації в територіальних громадах;
 • збільшити пропускну спроможність потужностей газотранспортної системи України для забезпечення імпорту природного газу та його накопичення в підземних сховищах газу;
 • забезпечити державну підтримку національних підприємств – виробників енергетичного обладнання та машинобудування;
 • запровадити мобільну генерацію для забезпечення збільшення маневрових потужностей та покриття аварійної потреби в електропостачанні в окремих енерговузлах і районах.

Крім того, уряд має у двомісячний строк винести на розгляд Верховної Ради такі законопроєкти:

– щодо стимулювання виробництва теплової енергії, виробленої з альтернативних видів палива;
– щодо запровадження кримінальної відповідальності за несанкціонований відбір газу операторами газорозподільних систем та промисловими споживачами.

До того ж президент дав доручення уряду. Їх Кабмін має виконати в шестимісячний термін:

 1. Скасувати на час дії воєнного стану в Україні та протягом двох років після його припинення для великих спалювальних установок та обладнання, що забезпечує резервне енергозабезпечення об'єктів критичної інфраструктури, значень гранично допустимих викидів;
 2. перенести терміни виконання заходів Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок;
 3. встановити у 2024 році нульовий обсяг квоти експорту газу природного українського походження;
 4. затвердити план заходів для підтримки термомодернізації будівель;
 5. затвердити план заходів для енергетичної модернізації підприємств – виробників теплової енергії;
 6. затвердити план заходів для енергетичної модернізації підприємств водопостачання та водовідведення;
 7. затвердити план заходів для розширення державної цільової підтримки національних підприємств – виробників енергетичного обладнання та машинобудування, діяльність яких спрямована на імпортозаміщення;
 8. забезпечити у двомісячний строк розміщення газових генераторів електричної енергії на об'єктах газотранспортної системи;
 9. вжити до 31 грудня 2024 року заходів щодо реалізації проєктів виробництва біометану з метою підтримки сталого проходження опалювальних сезонів.

Інші розпорядження президента

Зокрема, Міненерго за пів року має опрацювати питання щодо зменшення обсягів споживання природного газу тепловими електростанціями та теплоелектроцентралями і визначити заходи стимулювання альтернативних видів палива, мазуту, а також питання погашення заборгованості з різниці в тарифах і компенсації учасникам ринку природного газу та ринку електричної енергії витрат, пов'язаних із виконанням покладених на них спеціальних обов'язків.

Крім того, міністерство має вжити заходів щодо зниження взаємної заборгованості на ринку електричної енергії та затвердити перелік типових схем і способів альтернативного (резервного) енергозабезпечення об'єктів критичної інфраструктури, які забезпечують виконання життєво важливих функцій у територіальних громадах.

Мінвідновлення отримало доручення в місячний строк розробити та подати на розгляд Кабміну рішення щодо врегулювання погашення заборгованості підприємств теплоенергетики за природний газ, яка не пов'язана з утворенням заборгованості за природний газ через різницю в тарифах на теплову енергію.

НКРЕКУ було доручено:

 • опрацювати питання забезпечення економічних умов для залучення імпорту електричної енергії під час проходження осінньо-зимового періоду 2023/24 року;
 • разом із місцевою владою визначити джерела фінансування для обладнання альтернативного (резервного) енергозабезпечення об'єктів критичної інфраструктури.

НКРЗІ було доручено внести зміни до ліцензійних умов провадження діяльності операторів зв'язку з метою забезпечення резервним/автономним живленням об'єктів зв'язку, що забезпечують роботу об'єктів критичної інфраструктури.

Місцевим адміністраціям доручили в місячний термін:

 • проаналізувати потенціал для максимального збільшення використання та виробництва (видобутку) альтернативних видів палива;
 • знайти можливості для залучення ресурсів територіальних громад до подолання кризових ситуацій в енергетичній сфері;
 • забезпечити підключення об'єктів критичної інфраструктури до схем резервного енергозабезпечення;
 • ухвалити програми встановлення автономних систем освітлення пішохідних переходів та енергозабезпечення світлофорів;
 • здійснити оцінку енергетичного потенціалу місцевих водних ресурсів для створення об'єктів альтернативної генерації з розподіленою структурою, зокрема ресурсів річок Тиса, Тересва та Дністер.

Нагадаємо, Росія припинила активне використання ракет та перейшла на масоване використання дронів-камікадзе типу Shahed-136 для того, щоб атакувати Україну взимку.

 
Читайте також:
В Україні нова фаза війни: Головне з інтерв’ю Зеленського AP В Україні нова фаза війни: Головне з інтерв’ю Зеленського AP
У разі блекаутів український бізнес зможе імпортувати електроенергію У разі блекаутів український бізнес зможе імпортувати електроенергію
Порошенко остаточно програв суд Зеленському через так звані Порошенко остаточно програв суд Зеленському через так звані "плівки Медведчука"
Зеленський переміг у номінації Зеленський переміг у номінації "Мрійники" за версією видання Politico