USD
НБУ
36.35
Готівка
37.30
EUR
НБУ
39.72
Готівка
41.00
Втрати орків: 3 3 0 0 4 0 (+1280)
USD
НБУ
36.35
Готівка
37.30
EUR
НБУ
39.72
Готівка
41.00

У Раді готують великий законопроєкт про мобілізацію: Нові обов’язки для військовозобов’язаних

На українців можуть чекати великі зміни в процесі мобілізації, військовому обліку та проходженні служби
Мобілізація
Джерело: відкриті джерела

У Верховній Раді готують великий законопроєкт щодо мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. Про це у Facebook повідомила нардепка від "Слуги народу", заступниця голови Комітету Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла.

Згідно з проєктом закону, військові, яких було визволено із полону, матимуть нову додаткову відпустку із грошовим забезпеченням тривалістю 90 календарних днів (крім тих, хто відмовився від подальшого проходження служби і бажає звільнитися).

"Нові обов’язки для військовозобов’язаних щодо обов’язкового проходження медичного огляду та лікування згідно з рішеннями ВЛК; наявності при собі військово-облікових документів, які пред’являти за вимогою уповноваженого представника ТЦК та СП", – зазначила парламентарка. 

Також у законопроєкті прописано нові підстави для звільнення:

 • за власним бажанням для іноземців та осіб без громадянства;
 • у зв’язку зі звільненням з полону (крім тих, хто добровільно здався у полон)
 • у зв’язку з достроковим розірванням контракту для курсантів жіночої статі;
 • у зв’язку з наявністю інвалідності І чи ІІ групи;
 • у зв'язку із проведенням організаційних заходів у розвідорганах, СБУ, УДО.

Право на відстрочку від призову на військову службу нададуть педагогічним працівникам закладів фахової передвищої освіти. Водночас право на проходження військової служби нададуть особам з інвалідністю (за їхнім бажанням), попри наявність підстав для відстрочки від призову під час мобілізації.

"Зменшується коло громадян, які мають право на відстрочку по догляду за особою з інвалідністю І та ІІ групи або яка потребує постійного догляду, до членів сім’ї першого ступеня споріднення, та усунення можливості ухилення від призову під час мобілізації шляхом оформлення фіктивного догляду за особами, які його потребують", – уточнила Безугла. 

Також змінюється порядок надання відстрочки від призову громадянам, які здобувають передвищу та вищу освіту.

"Розширюється перелік осіб, які беруться на військовий облік, зокрема: які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах; які були засуджені за вчинення кримінального правопорушення до позбавлення волі, обмеження волі, у тому числі із звільненням від відбування покарання; яким після закінчення закладів вищої освіти присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (середнього начальницького) складу або які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу", – резюмувала нардепка.

У законопроєкті, зокрема, узгодять й інші питання, пов'язані і мобілізацією, військовим обліком, проходженням військової служби.

 • Скасовується заборона на надання відомостей про реєстрацію місця проживання чи перебування призовниками, військовозобов’язаними та резервістами при укладанні трудового договору;
 • уточнюються обов’язки місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій щодо мобілізації, а саме здійснювати та забезпечувати оповіщення та прибуття громадян до ТЦК та СП;
 • уточнюється порядок прибуття військовозобов’язаних та резервістів до ТЦК та СП під час мобілізації, зокрема, на підставі спільного розпорядження керівника місцевої державної адміністрації (військової, військово-цивільної) та керівника ТЦК та СП або розпорядження керівника ТЦК та СП;
 • надаються повноваження Кабінету міністрів України затверджувати Порядок організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період на заміну внутрішнім директивним документам Збройних сил України;
 • уточнюється порядок присвоєння військового звання "рекрут";
 • запроваджується окремий військовий облік військовозобов’язаних та резервістів розвідувального органу Міністерства оборони України та надається право цьому органу призивати на військову службу по мобілізації військовозобов'язаних та резервістів, які проходили військову службу у розвідувальному органі.
Новини за темою: Зеленський підписав закони про продовження мобілізації та воєнного стану

Загальна мобілізація в Україні

Загальна мобілізація – це комплекс оперативних заходів для поповнення складу Збройних сил України, який здійснюється на всій території країни одночасно. Мобілізаційні заходи проводяться протягом 90 днів від моменту набуття чинності указу президента. У період мобілізації до лав ЗСУ призивають усіх військовозобов'язаних громадян віком від 18 до 60 років, визнаних придатними або обмежено придатними для несення військової служби.

Мобілізацію здійснюють співробітники місцевих ТЦК і СП, а за необхідності – командири військових частин за розпорядженням Генерального штабу Збройних сил України. Доки триває мобілізація, військкоми вручатимуть повістки військовозобов'язаним громадянам, які підлягають призову під час війни і не мають броні або відстрочки.

Нагадаємо, нещодавно стало відомо, що Міністерство оборони України та Міністерство цифрової трансформації готують "смарт-мобілізацію". Людина, яка мобілізуватиметься до ЗСУ, зможе обрати собі спеціалізацію, яку вона захоче. У переліку будуть абсолютно всі військові професії, починаючи від водія, закінчуючи оператором дронів.

Читайте також:
Росію не виключають з ОБСЄ: В організації дали пояснення Росію не виключають з ОБСЄ: В організації дали пояснення
Глядачів можуть допустити на трибуни спортивних змагань: В Україні розробляють механізм Глядачів можуть допустити на трибуни спортивних змагань: В Україні розробляють механізм
Кабмін схвалив два документи для функціонування Міжнародного реєстру збитків, завданих Росією Кабмін схвалив два документи для функціонування Міжнародного реєстру збитків, завданих Росією
На Одещині командир взводу ППО продав 20 тонн палива, призначеного для його підрозділу На Одещині командир взводу ППО продав 20 тонн палива, призначеного для його підрозділу