USD
НБУ
36.57
Готівка
37.80
EUR
НБУ
38.87
Готівка
41.10
Втрати орків: 2 7 6 6 7 0 (+400)
USD
НБУ
36.57
Готівка
37.80
EUR
НБУ
38.87
Готівка
41.10

У ВР готують законопроєкт про оподаткування прибутків банків. Що планують

Тимчасове оподаткування для банків, ймовірно, запрацює вже з наступного року
оподаткування
Ілюстративне фото
Джерело: відкриті джерела

Фінансовий комітет Верховної Ради України готує законопроєкт про додаткове тимчасове оподаткування для банків, яке, ймовірно, запрацює вже з 2024 року. Остаточну концепцію ще не визначили, однак парламентарі розглядають два базових варіанти – з додатковим податком на усі чисті процентні доходи банків або з оподаткуванням надприбутків. Ефект для держбюджету запланували 10 млрд гривень на рік. Про це Forbes розповів голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

"Основна мотивація – додаткове фінансування видатків на оборону. Відповідний законопроєкт вже готовий, його внесуть у Раду після консультацій з іншими стейкхолдерами – від Мінфіну та НБУ до профільних асоціацій та Офісу президента", – каже нардеп.

Розглядаються два можливі підходи

Перший – оподаткування всіх чистих процентних доходів, отриманих в році, з якого почне діяти норма за відносно невеликою чи середньою ставкою. 

"До речі, в Іспанії це 4,8%. Щоправда, в цій країні оподатковуються і чисті комісійні доходи банків. Але це не наша історія: банки за цим показником поки не вийшли на довоєнний рівень. В Іспанії також діє норма, що надприбуток для цілей оподаткування має перевищувати певну межу", – коментує Гетманцев.

Другий – оподаткування різниці між чистими процентними доходами у звітному році та середнім значенням за останні три-чотири роки. У такому концепті ставка має бути високою.

"Наприклад, у Литві за ставкою 60% оподатковується 50% різниці між чистим процентним доходом у базовому році і його середнім значенням за попередні чотири роки. Більш оптимальним є іспанський варіант. На мою думку, податок має бути запроваджений із 1 січня 2024-го на два роки. Попередня оцінка додаткових надходжень до бюджету – 10 млрд гривень на рік", – додає голова комітету.

Основна мотивація у справі – додаткове фінансування видатків на оборону. Вперше ідея оподаткувати значні прибутки банківського сектора почали обговорювати ще у травні, коли у ВР створили робочу групу для розв'язання питання доплат військовим, розповідає джерело.

"Було зрозуміло, що грошей немає, і тоді виникло питання: чому не запровадити податок на доходи з депозитних сертифікатів", – коментує джерело.

Що кажуть в уряді?

У Кабміні готові обговорювати цю ідею.

"Треба рахувати. Це питання ціни та наслідків, тож варто бути обережними", – каже співрозмовник в Кабміні, який попросив не згадувати його імені та назви міністерства у цій статті через сенситивність теми.

Нагадаємо, нещодавно прем’єр-міністр України Денис Шмигаль пообіцяв, що в країні податки до кінця війни підвищуватися не будуть.

Що дає оподаткування?

Додаткове оподаткування банків є у низці європейських країн: в Угорщині, Чехії, Литві, Італії, Іспанії.

Ситуація з надприбутками банківського сектора є швидше продуктом рішень регулятора, а не винятково підприємницького хисту банкірів, констатує фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків. 

Проте запроваджувати додатковий податок лише у 2024 може бути запізно.

"Доходи банків скоротяться наступного року після зниження ставки НБУ та зникнення "карткового туризму" після зниження готівкового курсу. Додайте сюди збитки від війни, які банки ще будуть визнавати за результатами стрес-тестів, і у 2024-му від цих надприбутків залишиться не так і багато", – поясняє Демків.

Новини за темою: Міністр фінансів пояснив, чи можливе в Україні зниження податків
Читайте також:
У Раді збирають підписи щодо законопроєкту про заборону діяльності УПЦ МП в Україні У Раді збирають підписи щодо законопроєкту про заборону діяльності УПЦ МП в Україні
Помер народний депутат Андрій Іванчук Помер народний депутат Андрій Іванчук
Рада схвалила законопроєкт про довічний фінмоніторинг нардепів, суддів, урядовців та інших політично значущих осіб Рада схвалила законопроєкт про довічний фінмоніторинг нардепів, суддів, урядовців та інших політично значущих осіб
Нардепи планують збільшити податок на прибуток для фінустанов Нардепи планують збільшити податок на прибуток для фінустанов