Петиція із закликом про системну ротацію шляхом тимчасової демобілізації набрала необхідні 25 тисяч голосів. Тепер її розгляне Володимир Зеленський. Відповідна петиція опублікована на сайті Офісу президента.
Автор наголошує на потребі ротації, оскільки "армія не повинна ставати в'язницею, а військові – ув'язненими". Він вважає, що демобілізувати людей зараз можливо: "Це складно, страшно, дорого та можливо. І це необхідно зробити".
Петицією пропонують розпочати глибоку системну ротацію військовослужбовців шляхом тимчасової демобілізації, а саме:
- внести зміни до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу": ввести таке поняття, як "тимчасова демобілізація" та визначити строки хвиль тимчасової демобілізації, за якими буде виконуватись глибока системна ротація;
- провести опитування військовослужбовців для розуміння кількості і якості охочих демобілізуватись;
- скласти план хвиль демобілізації;
- скласти план підготовки новомобілізованих, зокрема й за кордоном;
- скласти план хвиль мобілізації та запустити першу хвилю;
- запустити процес глибокої системної ротації Збройних сил шляхом тимчасової демобілізації.
На думку підписантів, це дозволить отримати військо з високим рівнем кваліфікації та бойового духу. За прогнозами автора петиції, з 2025 року підготовлених військовослужбовців з бойовим досвідом стане більше, ніж буде необхідність тримати призваними.
Петиція, яку зареєстрували 8 листопада 2023 року, станом на 7 лютого 2024-го набрала 25 тисяч голосів, а це означає, що вона очікує на розгляд президентом.
Нагадаємо
7 лютого Верховна Рада ухвалила у першому читанні урядовий законопроєкт №10449 про мобілізацію.
Проєкт закону передбачає удосконалення процедури військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів та зміну призовного віку з 27 до 25 років.
Встановлюються підстави для звільнення з військової служби військовослужбовцям у разі безперервної служби під час дії воєнного стану протягом 36 місяців. Звільнення таких військовослужбовців визначатиметься строками відповідно до рішення Ставки Верховного головнокомандувача.
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
- які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану та були звільненні зі служби у запас у зв’язку із закінченням строку військової служби – протягом двох років з дня звільнення з військової служби. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою;
- з числа громадян, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв’язку зі звільненням з полону. Такі особи можуть бути призвані на військову службу за їх згодою;
- з числа громадян, які були звільненні зі строкової військової служби під час дії воєнного стану, – протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби.
Виключається з переліку висновків військово-лікарських комісій висновок про обмежену придатність до військової служби.
Детальніше читайте тут.