USD
НБУ
41.42
Готівка
41.70
EUR
НБУ
45.26
Готівка
45.90
Втрати орків: 5 6 6 7 1 0 (+1100)
USD
НБУ
41.42
Готівка
41.70
EUR
НБУ
45.26
Готівка
45.90

Звільнення строковиків, зміни для громадян з інвалідністю та повістки тим, хто за кордоном: Рада підтримала законопроєкт про мобілізацію

Закон підтримали 243 парламентарі
Мобілізація

Фото ілюстративне

Джерело: відкриті джерела

Верховна Рада ухвалила у першому читанні урядовий законопроєкт №10449 про мобілізацію. Його підтримали 243 парламентарі.

Проєкт закону передбачає удосконалення процедури військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів та зміну призовного віку з 27 до 25 років.

Військовослужбовцям, яких звільнено з полону, надається можливість відпочити та пройти відновлення шляхом надання їм додаткової відпустки зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів.

До активної участі у заходах проведення мобілізації, зокрема до оповіщення та забезпечення прибуття громадян, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації, до збірних пунктів та військових частин, залучаються органи місцевого самоврядування, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних та військових адміністрацій, підприємств, установ і організацій.

Призову на військову службу під час мобілізації на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий без урахування спеціальності (фаху), інтерни та докторанти, а також педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти.

Законопроєкт виключає право на відстрочку від призову держслужбовців. Це стосується працівників БЕБ, ДБР Державної виконавчої служби, Нацполіції, Національного антикорупційного бюро, прокуратури та Служби судової охорони та патронатної служби.

Державні службовці бронюються за загальним правилом. Категорія "Б" та "В" – 50% від військовозобовʼязаних в певному органі, вказується в законопроєкті. Голови міських та селищних рад, територіальних громад мають бронь. Військовозобовʼязані, які працюють на посадах в органах місцевого самоврядування, – 50% від військовозобовʼязаних.

Документ виключає строкову військову службу як вид військової служби та звільняє зі служби у запас всіх військовослужбовців строкової військової служби. Натомість пропонується базова військова підготовка: люди віком 18–24 роки самостійно обиратимуть, коли її пройти. Вона займатиме максимум п’ять місяців. При цьому за людиною зберігатиметься робоче місце.

Запроваджуються для громадян України базова загальновійськова підготовка до трьох місяців при закладах вищої освіти всіх форм власності з 2025 року. Також з 2025 року запроваджується базова загальновійськова підготовка для громадян, які планують вступити:

 • на державну службу, обійняти посади в органах прокуратури, а також інших громадян (за бажанням) – у навчальних частинах (центрах) Збройних сил України;
 • на службу в поліцію – у навчальних частинах (центрах) Міністерства внутрішніх справ України.

А також базова військова служба для громадян чоловічої статі (жіночої статі – за бажанням) віком до 25 років, якщо вони не проходили базову загальновійськову підготовку після припинення чи скасування правового режиму воєнного стану.

Встановлюються підстави для звільнення з військової служби військовослужбовцям у разі безперервної служби під час дії воєнного стану протягом 36 місяців. Звільнення таких військовослужбовців визначатиметься строками відповідно до рішення Ставки Верховного головнокомандувача.

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

 • які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану та були звільненні зі служби у запас у зв’язку із закінченням строку військової служби – протягом двох років з дня звільнення з військової служби. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою;
 • з числа громадян, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв’язку зі звільненням з полону. Такі особи можуть бути призвані на військову службу за їх згодою;
 • з числа громадян, які були звільненні зі строкової військової служби під час дії воєнного стану, – протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби.

Уточнюється порядок бронювання для військовозобов’язаних, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, зокрема на посадах державної служби категорії "А" – всі військовозобов’язані, а для державної служби категорії "Б", "В" – до 50% кількості військовозобов’язаних.

Повістки тепер приходитимуть також й в електронний кабінет призовника.

Громадяни зобов'язані:

 • реєструвати електронний кабінет призовника-військовозобов’язаного;
 • проходити медичний огляд для визначення придатності до служби згідно з рішенням ВЛК.

Якщо громадянин добровільно протягом 10 днів з дня вручення не з'явився до ТЦК (у тому числі закордонної дипломатичної установи України за кордоном), то його хочуть:

– обмежити у праві на виїзд за межі України;

– обмежити у праві керування транспортними засобами;

– накласти  арешт на кошти та інші цінності у банках та інших депозитарних установах.

Ухилянтів хочуть карати через суд. Планується запровадити заходи впливу щодо громадян, які не виконують обов'язки з мобілізаційної підготовки та мобілізації, передбачених частиною 3 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Має бути виписана процедура винесення судових рішень та їх примусового виконання.

Виключається з переліку висновків військово-лікарських комісій висновок про обмежену придатність до військової служби.

Встановлюються додаткові вимоги щодо можливості проходження державної служби або служби в поліції тільки після проходження базової загальновійськової підготовки (із відтермінуванням цієї норми, яка набирає чинності з 2026 року) або військової служби.

Надається право засудженим особам, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, за бажанням бути призваними на військову службу за призовом під час мобілізації.

Надаються повноваження Національній поліції України щодо участі у заходах мобілізації; залучення до заходів рекрутингу на військову службу Центрів надання адміністративних послуг, Центрів зайнятості та Центрів рекрутингу.

Крім того, передбачається:

 • уточнення норм щодо виконання військово-транспортного обов’язку;
 • уточнення повноважень Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних сил України та розвідувальних органів України щодо ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, проведення заходів мобілізації та бронювання;
 • уточнення обов’язків громадян України щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, зокрема щодо встановлення обов’язку проходити медичний огляд, постановки на військовий облік за місцем перебування у разі переїзду під час проведення мобілізації, реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, обов’язкової явки до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і військових частин після оголошення мобілізації, наявності при собі військово-облікового документа разом з документом, що посвідчує особу, які пред’являються на вимогу згідно із законом;
 • встановлення вимог до повісток про виклик до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також порядок їх вручення громадянам України;
 • уточнення підстав для надання відстрочки та звільнення від призову на військову службу під час мобілізації, а також синхронізація норм із підставами для звільнення з військової служби.

Передбачається, що закон набере чинності через один місяць з дня, наступного за днем його опублікування, крім деяких його положень, які набирають чинності через вісім місяців з дня, наступного за днем його опублікування.

Прикінцевими та перехідними положеннями встановлюються норми щодо:

 • переогляду обмежено придатних громадян та переходу на військовий облік військовозобов'язаних та резервістів розвідувального органу Міністерства оборони України, оновлення громадянами України, які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів своїх військово облікових даних, зберігання здобувачами освіти права на відстрочку до завершення поточного навчального року у разі втрати цього права відповідно до статті 23 закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";
 • постановки на військовий облік військовозобов’язаних громадян, які працюють (проходять службу) на посадах у Національній поліції України, Службі судової охорони, Державному бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України протягом 60 днів з дня набрання чинності закону;
 • переогляду громадян України чоловічої статі віком від 25 до 55 років, яким після 24 лютого 2024 року встановлено інвалідність ІІ та ІІІ груп (крім тих, кому інвалідність ІІ та ІІІ груп встановлено за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, а також відсутності кінцівки внаслідок її ампутації), до кінця 2024 року на непридатність до військової служби на підставі переліку хвороб, станів та фізичних вад, затвердженого Кабінетом міністрів України.

Коли ухвалять закон в цілому?

За законопроєкт ще має проголосувати Верховна Рада у другому читанні.

Очікується, що до 21 лютого нардепи вноситимуть правки і буде друге читання. Тобто найбільш ймовірно буде прийнято законопроєкт в цілому в останній тиждень лютого, підписаний на початку березня і набере чинності через місяць, тобто у квітні.

Читайте також:
Україна має тотальний дефіцит зенітних ракет малої дальності, - Сирський Україна має тотальний дефіцит зенітних ракет малої дальності, - Сирський
ЗСУ контратакують на Харківщині, але окупанти просунулися на Донеччині та Луганщині ЗСУ контратакують на Харківщині, але окупанти просунулися на Донеччині та Луганщині
Зеленський про втрати ЗСУ на війні: Зеленський про втрати ЗСУ на війні: "Менше не стає"
Люди важливі, але це не значить, що можна подарувати росіянам 30% нашої землі, – Зеленський Люди важливі, але це не значить, що можна подарувати росіянам 30% нашої землі, – Зеленський