USD
НБУ
36.57
Готівка
37.75
EUR
НБУ
38.55
Готівка
40.80
Втрати орків: 2 7 8 5 7 0 (+440)
USD
НБУ
36.57
Готівка
37.75
EUR
НБУ
38.55
Готівка
40.80

Рада хоче обмежити закупівлі за кошти місцевих бюджетів

Депутати пропонують обмежити проведення публічних закупівель, якщо вони не стосуються критично необхідних товарів
закупівлі

Ілюстративне фото

Джерело: відкриті джерела

Після низки скандалів із закупівлями за бюджетні кошти Верховна Рада може обмежити витрати бюджетів на час дії воєнного стану. Про це повідомив голова комітету, народний депутат від "Слуги народу" Дмитро Наталуха, драфт законопроєкту вже підготували в економічному комітеті, пише Forbes.

За словами парламентаря, активна дискусія щодо пошуку розвʼязання проблеми почалась після низки публічних кейсів, на кшталт закупівлі барабанів або овочерізок для бомбосховищ.

Згідно з документом, який є у розпорядженні видання, народні депутати пропонують обмежити проведення публічних закупівель, якщо вони не стосуються критично необхідних товарів, наприклад, для оборони, відновлення енергетики та інфраструктури тощо. Далі Кабмін у 30-денний термін повинен сформувати КВЕДи товарів, які будуть обмежені для закупівлі.

Головна полеміка зараз навколо суми закупівель, які підпадатимуть під обмеження, – лунають цифри від 100 тис. гривень до 1 млн гривень. Дискусія щодо закону наразі триває, фіналізувати документ мають до кінця липня – початку серпня.

У Верховній Раді пропонують і більш радикальні обмеження. Одна з опцій, яка активно обговорюється, – забрати військовий податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) з місцевих бюджетів та направити його до державного бюджету, заявили два нардепи з фракції "Слуга народу".

Проте у фінансовому комітеті ВР таке рішення заперечують.

"Забирати не плануємо", – заявив заступник голови профільного комітету Ярослав Железняк.

Інший варіант розвʼязання проблеми – зобовʼязати місцеві органи самоуправління спрямовувати до 50% доходів на потреби оборони.

"Решту коштів місцеві та регіональні органи можуть спрямувати на розвиток громади", – зазначив парламентар з економічного комітету Олексій Мовчан.

Необхідність переглянути закупівлі виникла на тлі низки скандалів з закупівлями. Так, у Дніпровському районі столиці для бомбосховищ закупили барабани майже на 900 тис. гривень та овочерізки й сковорідки на 3,5 млн гривень. Влада Житомира вирішила виділила 70 млн гривень на реконструкцію стадіону, а у Львові – 1 млн гривень на озеленення одного з районів.

НАБУ закликає уряд терміново усунути корупційні ризики з постанови про закупівлі

Національне антикорупційне бюро України надало Кабінету міністрів пропозиції змін до урядової постанови №1178 щодо особливостей здійснення закупівель у період воєнного стану. У Бюро заявляють, що порядок закупівель "потребує критичних змін".

"Неврегульованість визначення ціни, відсутність відповідальності, можливість закупівель без торгів – це корупційні ризики, які терміново потребують усунення з боку уряду", – йдеться у повідомленні НАБУ. 

За їхніми даними, розроблені пропозиції після втілення усунуть цілу низку ризиків, серед яких:

  • безпідставне завищення ціни товарів/послуг через неврегульованість механізму визначення замовниками очікуваної вартості предмета закупівель;
  • наявність можливості закуповувати товари/послуги без проведення відкритих торгів;
  • відсутність відповідальності замовника у зв’язку з неперевіркою інформації щодо підрядника; 
  • відсутність відповідальності підрядника у зв’язку з подачею недостовірної інформації про себе;
  • відсутність лімітів на пролонгацію договорів, які укладалися через нагальну потребу у закупівлі;
  • попередня оплата (аванс) не гарантує виконання договору підрядником.

У НАБУ додають, що відповідні пропозиції були надіслані листом до Кабміну та мають бути розглянуті протягом 30 днів.

Читайте також:
Скасувати вечірню та заочну форми навчання у ВНЗ: В Раді зареєстрований відповідний законопроєкт Скасувати вечірню та заочну форми навчання у ВНЗ: В Раді зареєстрований відповідний законопроєкт
Сало, згущене молоко і цукерки: Через Prozorro провели низку закупівель для табору, де тримають полонених із РФ Сало, згущене молоко і цукерки: Через Prozorro провели низку закупівель для табору, де тримають полонених із РФ
У Раді збирають підписи щодо законопроєкту про заборону діяльності УПЦ МП в Україні У Раді збирають підписи щодо законопроєкту про заборону діяльності УПЦ МП в Україні
Помер народний депутат Андрій Іванчук Помер народний депутат Андрій Іванчук