Генеральний директор Оператора газотранспортної системи України Дмитро Липпа запропонував створити гарантовану потужність уздовж усього Трансбалканського маршруту для роботи газопроводу в реверсному режимі. Відповідний проєкт очільник компанії представив під час зустрічі високого рівня ініціативи "Вертикальний коридор" у Софії (Болгарія) з генеральними директорами операторів ГТС Болгарії, Греції, Словаччини, Румунії та Угорщини, повідомили в пресслужбі Оператора.
Під час семінару представники українського Оператора ГТС звернули увагу на потребу розширити потужності болгарської та румунської газотранспортної системи. Адже пропускна здатність саме болгарської ГТС є "критичною точкою для забезпечення додаткового потоку".
"Оцінка ринкового попиту, спільно проведена операторами ГТС України, Румунії та Молдови, показала потребу у 20 млн куб. м на добу для транспортування Трансбалканським маршрутом до українських підземних газових сховищ. Трансбалканський коридор може задовольнити попит замовників, які планують транспортувати газ із Балканського напряму до споживачів Східної та Центральної Європи. І надати можливість зберігати газ в українських ПСГ", – пояснив Липпа.
Завдяки наявній інфраструктурі Трансбалканський газопровід вже частково працює в реверсі: у 2023 році цим маршрутом прокачали понад 0,5 млрд куб. м природного газу.
В ОГТСУ додали, що співпраця, поєднання існуючої інфраструктури та проєктів з її розширення допоможуть посилити енергетичну безпеку регіону.
Що відомо про газопровід?
Трансбалканський газопровід – магістральний газопровід, що проходить територією України, Молдови, Румунії, Болгарії та Туреччини. Раніше його використовували для постачання російського газу на Балкани.
У 1986 році розпочали будівництво транзитного газопроводу, яким газ із СРСР через територію Румунії поставляли до Болгарії, Туреччини, Греції та Югославії (Північної Македонії, – ред.).
У 1987 році за цим маршрутом здійснили перші поставки газу з СРСР до Туреччини.
У 2002 році збудували другу нитку цього газопроводу.
У 2019 році частину інфраструктури Трансбалканського газопроводу (на території Туреччини та Болгарії, – ред.) включено до складу газопроводу "Балканський потік".
З 2021 року по частині газопроводу (у Румунії, – ред.), що залишилася, здійснюють реверсні поставки російського газу з МГ "Турецький потік" до Угорщини (з використанням інфраструктури газопроводу BRUA, – ред.).
Що відомо про Оператора ГТС України?
ТОВ "Оператор ГТС України" – природна монополія, яка забезпечує транспортування природного газу споживачам України та країн Європейського Союзу.
Товариство створили у 2019 році з метою виконання міжнародних зобов’язань перед Енергетичним Співтовариством щодо забезпечення незалежності Оператора газотранспортної системи України.
Починаючи з 1 січня 2020 року, ТОВ "Оператор ГТС України" є сертифікованим Оператором газотранспортної системи України і є повністю незалежним від вертикально-інтегрованих підприємств.
З 04 червня 2020 року ТОВ "Оператор ГТС України" не проводить роботу щодо включення в Реєстр організацій, допущених до виконання робіт з діагностування об'єктів газотранспортної системи України ТОВ "Оператор ГТС України" у зв'язку зі скасуванням чинності НДТОВ 01-013:2019 "Магістральні газопроводи. ДІАГНОСТУВАННЯ. Порядок визнання технічної відповідності організацій" (наказ ТОВ "Оператор ГТС України" від 04.06.2020р. №432).
Потужності
Для участі в процедурі розподілу потужності на внутрішніх точках входу та виходу необхідно подати заявки Оператору.
40 іноземних компаній транспортують газ для зберігання в Україні
З квітня по вересень поточного року 40 закордонних компаній транспортують газ для зберігання в Україні. До переліку цих клієнтів входять найбільші європейські трейдери. Про це повідомляють в пресслужбі ОГТСУ.
Зазначається, що у цьому сезоні Оператор ГТС уклав 25 нових договорів на надання транспортних послуг для нерезидентів, а їх загальна кількість перевищує 130 іноземних клієнтів.
"Надійність та відповідальність, які демонструють Оператор ГТС та Оператор газосховищ у наданні послуг транспортування і зберігання природного газу, високо оцінені європейськими замовниками", – заявив гендиректор компанії Дмитро Липпа.
Очільник додав, що ситуація на європейському ринку газу створює потребу в додаткових можливостях для зберігання. І цю потребу може і має закривати Україна, яка надає міжнародним партнерам вигідні послуги за дуже конкурентоспроможними цінами.
У компанії також нагадали, що у серпні 2023 року ОГТСУ провів стрес-тестування газової інфраструктури України. Воно підтвердило високу надійність української газової інфраструктури в умовах війни, зокрема – для зберігання та транспортування газу українських та іноземних замовників послуг.