USD
НБУ
39.83
Готівка
40.20
EUR
НБУ
43.11
Готівка
43.65
Втрати орків: 4 9 7 7 0 0 (+1330)
USD
НБУ
39.83
Готівка
40.20
EUR
НБУ
43.11
Готівка
43.65

Ірина Фаріон програла суд із поновлення на посаді професорки "Львівської політехніки"

На думку суду, негативні по відношенню до військових твердження мовознавиці можуть бути оцінені як аморальні
Ірина Фаріон
Ірина Фаріон
Джерело: відкриті джерела

Мовознавиця і колишня нардепка Ірина Фаріон програла суд із поновлення на посаді професорки кафедри української мови Інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету "Львівська політехніка". Про це свідчать дані судового реєстру.

Мовний скандал за участі Фаріон

Нагадаємо, що 15 листопада 2023 року Національний університет "Львівська політехніка" розірвав трудову угоду з Іриною Фаріон "за вчинення аморального проступку". Цьому рішенню передувало засідання ректорату "Львівської політехніки", на якому присутні заслухали питання щодо дотримання моральних принципів та етики професоркою Іриною Фаріон під час інтерв’ю журналістці Яніні Соколовій, що вийшло на ютубі 4 листопада 2023 року.

У ньому мовознавиця висловила свої міркування про російськомовних бійців полку "Азов", заявивши, що не може назвати українцями військових, якщо ті говорять російською. 

"Я не можу назвати їх українцями, якщо вони не говорять українською мовою, – то нехай себе назвуть "руськими". Чому вони такі очманілі? Вони такі великі патріоти. Покажи свій патріотизм – вивчи мову Тараса Григоровича Шевченка", – наголосила тоді Фаріон. 

Після того як її звільнили, Ірина Фаріон подала позов до суду, щоб оскаржити рішення керівництва навчального закладу. У ньому ексвикладачка зазначила, що рівень її компетенції, професійні навички, робота на посаді викладача університету, а також наукові праці та законотворча діяльність на виборних посадах свідчать про те, що вона послідовно дотримується принципів запровадження державної мови в усі сфери життєдіяльності країни.

Позиція суду

Ухвалюючи рішення, Галицький районний суд Львова зауважив, що не оцінює рівень професійних навичок чи компетентності позивачки і не ставить під сумнів її кваліфікацію та внесок у розвиток української філології, мовознавства та кількість наукового надбання. Завдання суду у цій справі, йдеться у її матеріалах, – перевірити і встановити, чи був вчинений аморальний проступок, за який звільнено працівника, а також чи є він таким, що не сумісний із продовженням роботи, і чи дотримана встановлена законодавча процедура під час звільнення. 

Суд погодився з доводами представників львівського ВНЗ про те, що "у час, коли стоїть питання існування української держави, розпалювати ворожнечу, зокрема публічно принижувати воїнів, висловлюючи на їх адресу тези, які містять ознаки нетерпимості до певної групи осіб, через те, що вони не розмовляють українською мовою, є неприпустимим".

"При цьому суд цілком і повністю погоджується з тим, що питання мови для існування держави є надзвичайно важливим, адже мова є одним з найфундаментальніших аспектів життя і вона є не лише інструментом спілкування, але засобом до розуміння культури, історії, традицій та ідентичності народу (нації). Водночас суд вважає категорично неприйнятними у демократичній країні прояви нетерпимості до певної групи чи категорії населення (у даному випадку – військовослужбовців) за будь-якою ознакою, зокрема віком, статтю, національністю чи мовою спілкування", – йдеться у документі.

Ірина Фаріон, на думку судової колегії під головуванням судді Віталія Стрельбицького, мала б усвідомити, що її негативні твердження стосовно військовослужбовців можуть бути оцінені як аморальні, "адже у воюючій державі межа моралі у поведінці щодо оцінки захисників країни є дуже тонкою".

"Важко уявити, що відчувають захисники нашої держави, які в силу тих чи інших обставин, використовують російську мову у спілкуванні, коли чують, що їх оцінюють у такий спосіб. Оцінюючи моральний аспект висловлювань позивача, не можна залишити поза увагою почуття військовослужбовців названої категорії, серед яких, поза усяким сумнівом, є люди, які отримали поранення чи інвалідність на усе життя, а також почуття рідних та близьких загиблих героїв. Не викликає жодного сумніву у суду те, що така поведінка позивача може демотивувати захисників країни", – йдеться у рішенні Галицького райсуду Львова, яке може бути оскаржено в апеляційному порядку.

За переконанням суду, усі жителі нашої країни у цей час повинні консолідуватись навколо питання захисту держави, усіма можливими заходами та засобами підтримувати Збройні сили України, а не "публічно оцінювати ту чи іншу категорію військовослужбовців у, м’яко кажучи, не дуже прийнятній, з погляду дотримання моральних засад і принципів, формі".

Додамо

Служба безпеки України розпочала кримінальне провадження та призначила низку експертиз щодо висловлювань і публікацій колишньої народної депутатки Ірини Фаріон.

Теги: Фаріон
Читайте також:
Подала до суду. Ірина Фаріон оскаржує своє звільнення із Львівської політехніки Подала до суду. Ірина Фаріон оскаржує своє звільнення із Львівської політехніки
Ірину Фаріон звільнили із Ірину Фаріон звільнили із "Львівської політехніки"
СБУ відкрила кримінальне провадження щодо Ірини Фаріон СБУ відкрила кримінальне провадження щодо Ірини Фаріон
ФСБ РФ затримала студента з окупованого Криму через листа до Фаріон: Реакція представників української влади ФСБ РФ затримала студента з окупованого Криму через листа до Фаріон: Реакція представників української влади