Міністерство культури та інформаційної політики України ініціює урядове рішення щодо вилучення пам’ятників Пушкіну, Щорсу та іншим російським діячам з Державного реєстру нерухомих пам’яток культурної спадщини національного значення. Про це йдеться на офіційному сайті Мінкульту.
"Це дасть змогу пришвидшити очищення публічного простору від маркерів комуністичного тоталітарного режиму та російської імперської політики. Наступний крок – за органами місцевого самоврядування. Саме вони мають прийняти остаточне рішення про демонтаж та переміщення об’єктів", цитують у повідомленні в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислава Карандєєва.
Які саме пам'ятники пропонують демонтувати?
Зазначається, що запропоновано вилучити з реєстру: пам’ятник Пушкіну на проспекті Берестейському, пам’ятник Щорсу на бульварі Т. Шевченка, могилу генерала армії Ватутіна в Маріїнському парку, монітор "Железняков" по вул. Електриків, пам’ятник екіпажу бронепоїзда "Таращанець" у сквері між вулицями Заслонова та Ялтинською у Києві.
Також до списку увійшли пам’ятники Пушкіну в Житомирі, Харкові та Одесі, князю Воронцову в Одесі, полководцю Суворову в Ізмаїлі, адміралу Ушакову в Херсоні, "Україна – визволителям" в Ужгороді, Меморіальний комплекс "Борцям революції" в Луганську.
"Цей проєкт постанови Кабінету міністрів України після погоджень іншими органами влади внесуть на розгляд уряду", – зазначають у МКІП.
У відомстві додають, що в документі врахували вимоги Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".
Раніше ми повідомляли, що комітет з гуманітарної та інформаційної політики рекомендував Верховній Раді ухвалити закон про декомунізацію пам'ятників Другої світової. Про це повідомила заступниця голови комітету, заступниця голови фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук.
"Рекомендували до ухвалення за основу законопроєкт "Про внесення змін до деяких законів України щодо пам'яток Другої світової війни 1939–1945 років" 9️5️3️️6️", – написала народна депутатка у своєму Facebook.
Тоді Кравчук додала, що під декомунізацію першої хвилі не потрапили пам'ятники Другої світової війни, які часто містять комуністичну або російську символіку.