USD
НБУ
39.60
Готівка
40.10
EUR
НБУ
42.28
Готівка
43.10
Втрати орків: 4 5 7 8 3 0 (+870)
USD
НБУ
39.60
Готівка
40.10
EUR
НБУ
42.28
Готівка
43.10

Україна розраховує на перший транш на 4,5 млрд євро з нового пакета ЄС вже в березні

Програма Ukraine Facility Європейського Союзу передбачає надання Україні 50 млрд євро впродовж 2024–2027 років
Європа
Ілюстративне фото
Джерело: відкриті джерела

Лідери Європейського Союзу сьогодні, 1 лютого, під час саміту схвалили виділення для України 50 млрд євро в межах програми Ukraine Facility. Схвалену Європейською радою програму Ukraine Facility на 50 млрд євро планували затвердити Європейським парламентом наприкінці лютого. Перший транш надійде Україні в березні. Про це повідомляє Мінекономіки країни.

"Голосування щодо Ukraine Facility в Європейській раді – це потужний сигнал про незмінну підтримку України з боку партнерів. Наступним етапом стане визначення фінальних умов програми в рамках тріалогу між Європейською радою, Єврокомісією та Європейським парламентом. Фінальний регламент має ухвалити Європарламент під час пленарної сесії, запланованої на 26–29 лютого 2024 року. Ми розраховуємо отримати перший платіж обсягом 4,5 млрд євро вже у березні. Наразі уряд працює над відповідною угодою про перехідне фінансування спільно з європейськими партнерами. Ми вдячні нашим союзникам за допомогу та довіру до України", – зазначила перший віцепрем'єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко.

Вона додала, що рішення Європейської ради також відображає позитивну оцінку підготовки плану для Ukraine Facility, яка відбувається за координації Міністерства економіки. Після затвердження регламенту в Європарламенті відповідні фінальні умови програми буде враховано у плані. Коли документ буде затверджено урядом, план буде передано на розгляд Європейській комісії.

План для Ukraine Facility передбачає здійснення структурних реформ в державному секторі, проведення низки економічних реформ, спрямованих на розвиток бізнес-клімату та підприємництва, а також кроки для розвитку пріоритетних секторів, що можуть забезпечити швидке економічне зростання.

Підтримка в рамках програми Ukraine Facility Європейського Союзу надаватиметься щоквартально за виконання визначених у плані критеріїв щодо проведення передбачених реформ.

Програма Ukraine Facility Європейського Союзу передбачає надання Україні 50 млрд євро впродовж 2024–2027 років. З цієї суми 39 млрд євро будуть спрямовані до державного бюджету для посилення макрофінансової стабільності.

У рамках програми також передбачений спеціальний інвестиційний інструмент для покриття ризиків у пріоритетних секторах, обсяг якого становитиме 8 млрд євро. Фінансування в рамках цього інструменту зможуть отримати інвестори через ЄБРР, ЄІБ та інші міжнародні інституції. Очікується, що реалізація проєктів в межах цього інструменту дозволить залучити додаткові 30 млрд євро інвестицій.

На додаток, бюджет програми Ukraine Facility передбачає окремий напрямок технічної підтримки, зокрема кошти на покриття відсотків за кредитами в рамках Ukraine Facility, що складатиме 3 млрд євро.

Як на подію відреагував голова Європейської ради Шарль Мішель

"Ми домовились. Усі 27 лідерів домовилися про додатковий 50-мільярдний пакет підтримки для України в рамках бюджету ЄС. Це забезпечує стійке довгострокове передбачуване фінансування для України", – написав Мішель.

Він додав, що Євросоюз бере на себе лідерство та відповідальність у підтримці України.

"Ми знаємо, що поставлено на карту", – констатував голова Євроради.

Реакція МЗС України

Створення Фонду для України є чітким сигналом того, що сподівання російського диктатора Володимира Путіна "перечекати" рішучість України та світу є марними. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

"Я вдячний Європейській раді за схвалення рішення про створення фінансового інструменту для України Ukraine Facility на суму 50 млрд євро на 2024–2027 роки. Це рішення має історичне значення. Воно чітко демонструє, що будь-які розмови про нібито "втому" чи "зменшення підтримки" є неправдою", – заявив він.

Кулеба наголосив, що Європа вкотре продемонструвала свою силу та здатність незалежно ухвалювати важливі рішення.

"ЄС показує лідерство та подає приклад для всього світу. Це також є чітким сигналом того, що сподівання Путіна "перечекати" рішучість України та світу є марними. Я глибоко вдячний усім міністрам закордонних справ ЄС, які зробили внесок у цей успіх", – заявив він.

В ЄС розповіли, як вдалось розблокувати 50 млрд євро Україні

Лідерам Європейського Союзу довелось погодити два компроміси, аби розблокувати виділення для України 50 млрд євро в межах програми Ukraine Facility. Так стверджує The Guardian.

На основі річного звіту комісії про реалізацію програми для України Європейська рада щороку проводитиме дебати щодо реалізації програми з метою надання рекомендацій.

"У разі необхідності, через два роки Європейська рада запросить комісію внести пропозицію для розгляду в контексті нового MFF (Multiannual Financial Framework, – ред.)", – пише видання.

Зокрема було прийнято рішення відкликати висновки від грудня 2020 року щодо механізму обумовленості верховенства права.

Як розповіла речниця голови Європейської ради Шарля Мішеля, прем'єр-міністр Віктор Орбан зрештою піддався тиску після низки зустрічей вчора, 31 січня, й сьогодні, 1 лютого з прем'єр-міністрами Італії, Франції та Німеччини. Під час перемовин вони погодились на вищезгадані компроміси, й Мішель "швидко проконсультувався з іншими лідерами ЄС".

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що лідери Європейського Союзу готуються підтримати пакет допомоги Україні на суму 50 мільярдів євро на позачерговому саміті наступного тижня з Угорщиною чи без неї.

Читайте також:
ЄС має намір розширити покарання за обхід санкцій проти Росії ЄС має намір розширити покарання за обхід санкцій проти Росії
Такого об'єднання ще не було: Демократи і республіканці разом підтримали просування допомоги Україні Такого об'єднання ще не було: Демократи і республіканці разом підтримали просування допомоги Україні
Через затримку допомоги Україна витратила 4 млрд доларів на зброю, що негативно вплинуло на бюджет, – Мінфін Через затримку допомоги Україна витратила 4 млрд доларів на зброю, що негативно вплинуло на бюджет, – Мінфін
На саміті ЄС вирішили терміново забезпечити Україну засобами ППО та іншим озброєнням На саміті ЄС вирішили терміново забезпечити Україну засобами ППО та іншим озброєнням