USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.30
Втрати орків: 5 2 6 3 1 0 (+1160)
USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.30

Відновлення економіки України залежить від додаткової допомоги союзників, – глава МВФ

Крісталіна Георгієва попередила про проблеми для економіки України у разі затримки допомоги Заходу
МВФ

Ілюстративне фото

Джерело: відкриті джерела

Союзники України мають якнайшвидше надати країні десятки мільярдів доларів. Затримки з наданням додаткового фінансування поставлять під загрозу відновлення економіки Києва. Про це заявила глава Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва.

За її словами, Київ може впоратися з ймовірним короткостроковим дефіцитом фінансування в "пару місяців". Водночас Георгієва похвалила владу після того, як вона "оживила економіку", приборкала інфляцію та зміцнила податкову базу України.

Втім, оскільки Сполучені Штати Америки та Європейський Союз все ще торгуються щодо пакетів фінансування для країни, глава МВФ сказала, що економічне відновлення України опиниться під загрозою, якщо воно буде змушене "пристосуватися" до відсутності нової фінансової підтримки. Подальші затримки можуть змусити Київ повернутися до дестабілізуючої політики, такої як друк грошей, як він зробив кілька місяців після російського вторгнення минулого року.

"Важливо не продовжувати цей період, тому що тоді це чинитиме більший тиск на Україну... саме в той момент, коли країна повернулася до найкращих перспектив для економіки", – сказала Георгієва під час візиту до Південної Кореї.

Глава Фонду заявила, що Україна зробила все можливе, щоб заручитись підтримкою союзників. "Вони зробили жорсткі дії, щоб зберегти макроекономічну та фінансову стабільність. МВФ виконав свою роль, ми дуже тісно співпрацюємо з Україною. Нам потрібно, щоб партнери України зробили свій внесок – як США, так і Європа", – уточнила вона.

"Робота триватиме у США та Європі. Зрештою я зберігаю оптимізм, вони отримають фінансування", – додала Георгієва.

Новини за темою: Байден підпише оборонний бюджет США з мінімальною допомогою Україні, – Reuters

Високопоставлений західний чиновник заявив виданню Financial Times, що Україна "має деяку гнучкість" і, "ймовірно, зможе пережити січень і лютий" завдяки виплатам від МВФ і Світового банку, які мають направити 2 млрд доларів наступного місяця, а також позикам від вітчизняних банків.

Але після цього Києву доведеться або скоротити витрати, або, що ймовірніше, вдатися до монетарного фінансування з боку центрального банку, що спричинить ризик гіперінфляційного сплеску та дестабілізації фінансової системи країни.

Як зазначає FT, згідно з бюджетом, ухваленим минулого місяця, Україні потрібно 41 млрд доларів у вигляді бюджетної підтримки від своїх союзників наступного року. Київ розраховує на 18 млрд доларів від ЄС, 8,5 млрд доларів – від США, 5,4 млрд доларів – від МВФ, 1,5 млрд доларів – від інших банків розвитку та 1 млрд доларів – від Великої Британії.

Конгрес Сполучених Штатів раніше цього місяця не зміг схвалити пакет фінансування на суму 60 млрд доларів навіть після того, як президент Володимир Зеленський вирушив до Вашингтона, щоб лобіювати допомогу.

Лідери ЄС на саміті у Брюсселі не змогли домовитися про давно запланований чотирирічний план фінансування України у розмірі 50 млрд євро після того, як прем'єр Угорщини Віктор Орбан наклав вето на цю пропозицію. Якщо угода про додаткові гроші не буде укладена, Міністерство фінансів України може бути змушене вжити жорстких заходів, щоб заповнити дефіцит фінансування, пише FT.

Упродовж кількох місяців після повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року Україна була змушена спалити валютні резерви, тоді як центральний банк розпочав купівлю державних облігацій, щоб закрити дефіцит фінансування. Економіка скоротилася майже на третину.

Бюджетне становище України з того часу зміцнилося завдяки виділенню союзниками десятків мільярдів доларів фінансування. У березні МВФ затвердив 48-місячну угоду про підтримку України, надавши доступ до фінансування на суму близько 15,6 млрд доларів США.

У своїй оцінці, проведеній цього місяця, Фонд виявив, що макроекономічні показники України виявилися "кращими, ніж очікувалося". Він підвищив прогноз зростання на 2023 рік до 4,5%, а у 2024-му прогнозується зростання на три-чотири відсотки.

Сана Надим, заступник голови місії МВФ в Україні, заявила минулого тижня, що великомасштабне грошово-кредитне фінансування "може справді звести нанівець досягнуту стабілізацію, досягнуту в рамках програми".

Нагадаємо, у Міністерстві закордонних справ України заявили, що Європейський Союз досяг принципового рішення про створення Українського фонду (Ukraine Facility) у розмірі 50 млрд євро на 2024–2027 роки.

Читайте також:
Рік після підриву Каховської ГЕС: Питання відбудови станції і вклад у неї мільярдних інвестицій лишається відкритим Рік після підриву Каховської ГЕС: Питання відбудови станції і вклад у неї мільярдних інвестицій лишається відкритим
В Україні брак робочих кадрів через мобілізацію та міграцію, – Мінекономіки В Україні брак робочих кадрів через мобілізацію та міграцію, – Мінекономіки
В ОПЕК+ погодилися продовжити скорочення нафти до 2025 року В ОПЕК+ погодилися продовжити скорочення нафти до 2025 року
У квітні ВВП України виріс на 4,3%, однак його сповільнюють масовані ракетні обстріли У квітні ВВП України виріс на 4,3%, однак його сповільнюють масовані ракетні обстріли