USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.30
Втрати орків: 5 2 6 3 1 0 (+1160)
USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.30

В Україні можуть закрити школи із низькою кількістю учнів: В МОН дали роз’яснення

З 1 вересня 2025 року уряд вирішив не фінансувати коштом освітньої субвенції зарплату вчителів у школах, де навчаються менше ніж 45 дітей
школа
Джерело: відкриті джерела

З 1 вересня 2025 року уряд вирішив не фінансувати коштом освітньої субвенції зарплату вчителів у школах із кількістю учнів менш ніж 45 осіб, а з 1 вересня 2026 року – менш ніж 60 осіб. Це рішення не стосується початкових шкіл і діятиме тільки для освіти на рівні 5–11 класів. Про це повідомляє Міністерство освіти і науки України.  

"Водночас до розрахунку освітньої субвенції кожної громади додано всіх дітей шкільного віку. Тобто громада отримуватиме кошти на навчання всіх дітей, але не зможе витрачати їх на маленькі школи. Це означає, що місцеві органи самоврядування можуть вирішити: або довозити учнів цих шкіл у найближчу більшу школу, або оплачувати працю вчителів малих шкіл із місцевих бюджетів", – зазначили в Міносвіти.

Також там нагадали, що таке рішення з метою поліпшення якості освіти для учнів із сіл в Україні вже ухвалювали. Зокрема, з 1 вересня 2016 року з освітньої субвенції не фінансують школи, в яких навчаються менш як 25 учнів.

Навіщо потрібне таке рішення?

В Міносвіти зазначають, що у школах І–ІІІ ступенів, у яких навчаються менш ніж 45 учнів, в одному класі вчаться 5–6 учнів, а через брак можливості сформувати клас діти вчаться на індивідуальній формі або у зʼєднаних класах (початкова школа), які обʼєднують дітей різного віку. Це призводить до того, що діти не отримують належного рівня взаємодії один з одним, не навчаються один в одного й не бачать прикладів для наслідування.

"Окрім того, зазвичай такі школи не забезпечені вчителями повною мірою. Також часто вчителі не можуть набрати достатню кількість годин зі свого профільного предмета, щоб отримувати достатню зарплату, тому в таких школах є практика віддавати викладання деяких предметів непрофільним учителям", – додають у відомстві

Зазначається, що рішення уряду має стимулювати місцеві органи самоврядування довозити дітей у більші школи, які укомплектовані вчителями та технічно забезпечені.

Згідно з міжнародним дослідженням якості освіти PISA-2022, учні із сіл за рівнем навчальних результатів відстають від своїх однолітків із міст на 4,5 роки. Водночас, демонструючи нижчу якість, сільська освіта коштує державі дорожче, наголошують в МОН.

Що буде з учнями цих шкіл?

Місцева влада повинна організувати підвезення дітей до опорної школи. Дітей у таких поїздках має супроводжувати вчитель. Для підвезення дітей держава вже другий рік поспіль виділяє субвенцію на закупівлю автобусів – по 1 мільярду гривень. Минулого року у співфінансуванні з місцевими бюджетами вдалося закупити понад 450 автобусів.

"Опорна школа – це школа, у яку привозять дітей із різних населених пунктів на відстані до 30 кілометрів. Вона більша, забезпечена вчителями й краще оснащена. Завдяки більшій наповнюваності класів учитель може організовувати різні формати навчання, як-от проєктну роботу", – кажуть у міністерстві.

Водночас початкові школи, у яких навчаються менш як 45 і менш як 60 учнів, продовжать отримувати державне фінансування.

Що чекає на вчителів?

"У разі, якщо місцеві органи самоврядування вирішать не фінансувати роботу малокомплектної школи самостійно, можливе працевлаштування вчителів в опорних школах із забезпеченням підвезення", – пояснюють у Міносвіти.

У відомстві додають, що зміна мережі шкіл потребує часу на обговорення з громадою, ухвалення рішення і забезпечення підвезення до опорних шкіл та зазначають, що уряд дає громадам час на те, щоб підготуватися до цього.

Новини за темою: Реформа старшої школи: Найбільша гнучкість у виборі предметів буде з 11-го класу

Раніше ми повідомляли, що внаслідок війни в Україні повністю зруйновані майже 400 закладів освіти. Пошкоджень зазнала кожна сьома школа.

Читайте також:
МОН затвердило систему перезарахування оцінок із закордонних шкіл МОН затвердило систему перезарахування оцінок із закордонних шкіл
Волонтерство можуть зарахувати студентам як практику: Рада підтримала за основу новий освітній законопроєкт Волонтерство можуть зарахувати студентам як практику: Рада підтримала за основу новий освітній законопроєкт
В Україні тестують освітній застосунок В Україні тестують освітній застосунок "Мрія"
Міносвіти змінило правила вступу до вишів у 2024 році Міносвіти змінило правила вступу до вишів у 2024 році