В аеропорту Парижа (Франція) затримали засновника і генерального директора месенджера Telegram Павла Дурова. Йому можуть оголосити підозру у співучасті в тероризмі, продажі наркотиків, шахрайстві, відмиванні грошей та інших злочинах, повідомляє французький канал TF1.
Зазначається, що арешт стався напередодні ввечері якраз тоді, коли Дуров виходив зі свого приватного літака в аеропорту Ле-Бурже, його супроводжували охоронець і жінка. Нібито він летів з Азербайджану.
Ордер на арешт
Французька поліція має ордер на арешт Дурова. Слідчі стверджують, що відсутність модерації, співпраці з правоохоронними органами та інструменти, які пропонує Telegram, наприклад, одноразовий номер, робить його співучасником торгівлі наркотиками, злочинів проти дітей і шахрайства.
І цей ордер почав діяти, як тільки Дуров опинився на території країни. Видання зазначає, що Дурова вже перебуває під вартою.
"Павло Дуров опиниться у слідчому ізоляторі, це точно. На своїй платформі він дозволив вчинити незліченну кількість правопорушень і злочинів, щодо яких не зробив нічого, аби пом’якшити їх чи співпрацювати з правоохоронцями. Протягом багатьох років це стало платформою №1 для організованої злочинності", – зазначив слідчий у коментарі TF1.
25 серпня Дурову можуть висунути обвинувачення в низці злочинів, зокрема щодо тероризму, наркотиків, співучасті у злочинах, шахрайстві, відмиванні грошей, отримання крадених речей, кримінального контенту з дітьми.
Дуров постане перед судом як французький громадянин. Йому загрожує до 20 років увʼязнення.
Мета операції з арештом
Водночас телеканал зауважує, що для слідства ця міжнародна операція мала на меті кілька завдань.
По-перше, покликана дати поштовх злочинній діяльності, справити враження та відлякати виконавців злочинів і проступків, які до цього часу вільно обмінювалися повідомленнями в Telegram.
А по-друге, слідчі мають на меті чинити тиск на європейські країни, щоб ті активізували спільні зусилля, спрямовані на боротьбу з тероризмом у сервісі зашифрованих повідомлень. Адже в цій платформі зашифрованих повідомлень багато акаунтів використовується організованою злочинністю. Крім тероризму найнебезпечніші діти-злочинці використовують Telegram для обміну контентом.
Реакція на арешт Дурова
Тим часом європейський розслідувач, представник міжнародної OSINT-спільноти Bellingcat Христо Грозєв заявив, що дії французької поліції є цілком виправданими.
"Неспівробітництво Дурова з ФСБ на користь свободи слова, на жаль, повністю нейтралізується його неспівробітництвом ні з ким, щоб зупинити використання Telegram для всього жахливого. То був його вибір. Чи можна було робити одне й не робити інше?" – написав Грозєв російською в мережі Х, ймовірно, адресуючи меседж насамперед аудиторії в РФ.
Розслідувач прикріпив до свого поста скріншоти з незаконним контентом із Telegram.
Разом з тим перший заступник голови держдуми Росії, один з лідерів прокремлівської партії "Нові люди" звернувся до очільника МЗС РФ Сергія Лаврова з проханнями посприяти звільненню Дурова. Мовляв, "зараз його треба витягувати та слід виступити із закликом до французької влади звільнити Павла Дурова з-під варти", наголосив Владислав Даванков.
Що відомо про Дурова?
39-річний Павло Дуров – російський програміст, один із творців і колишній генеральний директор соціальної мережі "ВКонтакте", яка є забороненою в Україні. Також він запустив месенджер Telegram.
З РФ виїхав у 2014 році, заявивши, що не збирається повертатися. Дуров стверджував, що під час протестів на Майдані у 2013 році російська влада вимагала у "ВКонтакте" персональні дані організаторів акцій – соцмережа тоді відмовила.
Уже після виїзду попросив Forbes не називати його громадянином РФ. За даними ділового видання, у 2021 році статки Дурова оцінювали в 17,2 мільярда доларів.
Павло Дуров має громадянство Франції, останнім часом жив в Об'єднаних Арабських Еміратах, де також в Дубаї знаходиться штаб-квартира Telegram.
До речі, в Україні неодноразово виникали колізії навколо заборони Telegram. Наприкінці квітня голова Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим'юк повідомляла, що Україна працює з європейськими партнерами над внесенням месенджера Telegram у перелік цифрових платформ, які підлягають регуляції.
Посадовиця повторила свою позицію щодо необхідності регулювання роботи Telegram. Водночас голова Нацради сказала, що Telegram є дуже зручною формою комунікації, проте офіційні особи й державні організації не повинні бути в ньому.
А вже в травні українські розробники застосунку для перевірки приватності в месенджері Telegram запропонували розробити захищений сервіс комунікацій у "Дії".