USD
НБУ
40.12
Готівка
40.50
EUR
НБУ
43.76
Готівка
44.40
Втрати орків: 5 0 3 8 0 0 (+1460)
USD
НБУ
40.12
Готівка
40.50
EUR
НБУ
43.76
Готівка
44.40

РФ проводить активну дезінформаційну кампанію, щоб підірвати позицію Зеленського, – The Washington Post

За публікації у західних ЗМІ проросійських коментарів проти Зеленського Кремль готовий платити до 39 тисяч доларів
Зе
Зеленський
Джерело: відкриті джерела

Коли вперше з'явилися новини про те, що президент України Володимир Зеленський готується звільнити свого головнокомандувача, генерала Валерія Залужного, офіційні особи в Москві, здавалося, раділи. Адже намагалися організувати саме такий розкол протягом багатьох місяців, як показують документи, пише The Washington Post.

Тоді адміністрація президента Росії Володимира Путіна наказала групі російських політтехнологів використовувати соціальні мережі та фейкові новинні статті, щоб просувати тему про те, що Зеленський "істеричний і слабкий, він боїться, що його відсунуть убік, тому позбувається небезпечних".

"Нам потрібно посилити конфлікт між Залужним і Зеленським за принципом "він має намір його звільнити", – написав один кремлівський політтехнолог рік тому після зустрічі високопоставлених російських чиновників і московських політтехнологів.

Вказівка Кремля призвела до тисяч публікацій у соціальних мережах і сотень сфабрикованих статей, створених ботофермами та поширених не лише в Україні, а по всій Європі, які намагалися використати те, що, за чутками, тоді було напруженістю між двома українськими лідерами, згідно з кремлівськими документами, отриманими європейською розвідувальною службою і вивченими The Washington Post.

"Файли, що налічують понад 100 документів, передали виданню, щоб уперше викрити масштаби кремлівської пропаганди, спрямованої проти Зеленського з метою розколу і дестабілізації українського суспільства – зусиль, які Москва назвала "інформаційно-психологічними операціями", – зазначає медіа.

Проте, згідно з опитуваннями громадської думки, українське суспільство досі залишалося напрочуд згуртованим після початку війни, а офіційні особи в Москві, як показують документи, іноді висловлювали розчарування у зв'язку з їхньою нездатністю підірвати позиції Зеленського і розпалити розкол.

Новини за темою: РНБО взялася за Telegram-канали: Озвучили кілька вимог щодо інформаційної безпеки

Але тепер, коли генерал Залужний пішов у відставку, а подальша військова і фінансова підтримка з боку Сполучених Штатів Америки невизначена, дехто в Україні занепокоєний тим, що таємні пропагандистські зусилля Росії можуть почати підривати національну згуртованість і моральний дух.

"Росія вистояла, і вони готують нову кампанію, яка складається з трьох основних напрямків: по-перше, тиск на лінію фронту; по-друге, атаки на українську інфраструктуру; і, по-третє, ця кампанія з дестабілізації", – сказав один анонімний високопоставлений чиновник європейської безпеки.

Поширення дезінформації

Згідно з документами, у січні 2023 року перший заступник глави адміністрації Кремля Сергій Кирієнко доручив групі чиновників і політтехнологів встановити присутність в українських соціальних мережах для поширення дезінформації. Ці зусилля ґрунтувалися на більш ранньому проєкті, який Кирієнко, давній помічник Путіна, здійснював, щоб підірвати підтримку України з боку Заходу, зокрема у Франції та Німеччині.

До кінця 2022 року після того як Україна відтіснила російські війська в Харківській і Херсонській областях, а офіційні особи в Києві заговорили про великий весняний контрнаступ на сході та півдні, Кирієнко зібрав другу команду, орієнтовану на дестабілізацію самої України.

Успіх команди мав вимірюватися за ключовими показниками: вони мали "знизити рейтинги ключових кадрів в Офісі Зеленського, українського уряду і командування Збройних сил України" і підвищити віру українського населення в те, що еліта країни працює тільки на себе".

"На нараді 16 січня 2023 року Кирієнко виклав чотири ключові завдання української пропагандистської команди: дискредитація військово-політичного керівництва Києва, розкол української еліти, деморалізація українських військ і дезорієнтація українського населення. Лише до першого тижня травня пост кремлівських стратегів у Facebook про те, що "Валерій Залужний може стати наступним президентом України", набрав 4,3 мільйона переглядів. Потім Кремль віддав наказ про створення аналогічних постів або фейкових новин про те, що західні лідери шукають заміну Зеленському і що Залужний має намір зупинити контрнаступ", – додають журналісти.

Проведені Кремлем опитування показали, що довіра до Зеленського залишається стабільно високою: з лютого по червень президенту довіряли від 68% до 73,3% українців. Опитування, проведене київським Центром Разумкова в липні, показало, що довіра до Зеленського становить 81%.

Новини за темою: Як українці споживають інформацію про Україну за кордоном, - дослідження ОПОРА

За словами представників європейської служби безпеки, одна із цілей стратегів полягала в тому, щоб теми, розміщені в європейських соціальних мережах, просочувалися назад в Україну через репости, або були підхоплені українськими політиками, які прагнуть підвищити свій профіль за допомогою провокаційних постів.

У документах також повідомляється, що росіяни були готові заплатити до 39 тисяч доларів за розміщення проросійських коментарів у великих ЗМІ на Заході.

Десятки найманих "тролів" щотижня розсилали понад 1 тис. 300 текстів і 37 тис. коментарів в українських соціальних мережах. Записи показують, що співробітники "фабрик тролів" заробляли 660 доларів в місяць за написання 100 коментарів на день.

Як російська ІПСО діє для Заходу

Окупанти для країн-партнерів України пишуть інформацію, що дискредитує ЗСУ, силові структури та Сили оборони.

"Дискредитація Збройних сил України і всіх силових структур, всіх Сил оборони – це більше впливу вже на західну аудиторію. Тобто на наше суспільство тут не вийде, тут найбільший рівень довіри якраз до Збройних сил, а на західну аудиторію вони спроби такі роблять регулярно для того, щоб зменшити підтримку, зменшити рівень підтримки нам відповідно до інших держав. І недовіра до влади – це також обов’язкова складова, на це працюють визначені ресурси вже багато років, і в принципі зараз таке завдання також вирішується", – в ефірі UWN заявив головний спеціаліст управління стратегічних комунікацій апарату головнокомандувача ЗСУ Тарас Дзюба.

Читайте також:
Україна та Бельгія підписали угоду про гарантії безпеки Україна та Бельгія підписали угоду про гарантії безпеки
Україна та Іспанія підписали двосторонню угоду про безпеку Україна та Іспанія підписали двосторонню угоду про безпеку
Втрати окупантів під час наступу на Харківщину, загроза з боку Росії для інших країн, Саміт миру і не тільки, – нове інтерв’ю Зеленського Втрати окупантів під час наступу на Харківщину, загроза з боку Росії для інших країн, Саміт миру і не тільки, – нове інтерв’ю Зеленського
Зеленський планує візит у Францію, де проситиме НАТО збивати російські ракети Зеленський планує візит у Францію, де проситиме НАТО збивати російські ракети