Київський метрополітен розірвав договір з компанією "Київметробуд" на будівництво гілки на Виноградар через зрив термінів виконання робіт. Про це стало відомо зі сторінки закупівлі на сайті Prozorro.
Зокрема, у договорі прописували, що замовник може відмовитися від нього та вимагати відшкодування збитків, якщо підрядник своєчасно не розпочав роботи або виконує їх настільки повільно, що закінчення у визначений строк стає неможливим.
Тож метрополітен відмовився від зобов’язань у частині виконання будівельних робіт і повідомив про це "Київметробуд".
"Замовник встиг сплатити 4 млрд гривень підряднику авансом. Тепер "Київметробуд" має повернути частину цих грошей", – зазначено в пояснювальній записці.
Що відомо про будівництво гілки?
У липні 2018-го КМДА затвердила проєкт будівництва ділянки метро зі станції "Сирець" до житлового масиву "Виноградар". Під час першої черги будівництва планували з’єднати станцію "Сирець" із новоствореною станцією "Проспект Правди", звести ще одну – "Мостицьку" – й вилкове відгалуження до станції "Виноградар".
Першу чергу будівництва мали виконати за 36 місяців (тобто до кінця 2019 року, – ред.).
Дату відкриття метро на Виноградар переносили вже кілька разів. Ще в червні 2021 року міський голова Києва Віталій Кличко переконував, що до кінця 2021-го поїзди вже поїдуть на Виноградар.
Проте на початку вересня "Київметробуд" попросив перенести термін закінчення першої черги будівництва на 2023 рік. А підрядник заявив, що завершити будівництво зможе лише "за умови доведення відповідних цільових бюджетних призначень".
Згодом Господарський суд дозволив "Київметробуду" продовжити будівництво метро на Виноградар у Києві до кінця 2022 року. Київська влада з таким рішенням не погодилася й подала апеляцію.
У жовтні 2022 року Київрада скоротила видатки на фінансування метрополітену, оскільки будівництво метро на Виноградар зупинилося, повідомляв директор Департаменту фінансів КМДА Володимир Репік на запит "Вечірнього Києва".
Цьогоріч у лютому "Київметробуд" відновлював будівництво ділянки метро зі станції "Сирець" до житлового масиву "Виноградар".
Чи буде нова угода?
"Київметробуд", який був підрядником у будівництві, перебуває у глибокій кризі. Компанія пережила корпоративний конфлікт і звільнила більшу частину співробітників. Наскільки я розумію, від "Київметробуду" не залишилося практично нічого. Ми будемо змінювати виконавця і продовжувати роботу", – зауважив Поворозник.
І додав, що метрополітен оцінить і заактує виконані роботи. А виявлені факти зловживань передадуть правоохоронним органам, які вже відкрили кримінальні провадження щодо "Київметробуду".
У Києві закриють на ремонт ще одну ділянку метро
Нагадаємо, заступник начальника КП "Київський метрополітен" Дмитро Пінчук повідомив, що у Києві на тлі проблем з перегінним тунелем між станціями "Либідська" та "Деміївська" синьої гілки метро може початися ремонт на ще одній ділянці Оболонсько-Теремківської лінії столичної підземки.
"У зв’язку з фізичною зношеністю та необхідністю поліпшення експлуатаційних характеристик потребує проведення планового капітального ремонту ділянка тунелів по І головній колії "Почайна" та "Тараса Шевченка". Підприємство проводить закупівлю проєктних робіт. За ділянкою ведуть постійний періодичний нагляд. Безпека руху поїздів та безпечне перевезення пасажирів забезпечені", – розказав Пінчук.
Закриті станції метро
Нагадаємо, 8 грудня рух поїздів між станціями метро "Деміївська" та "Теремки" у Києві закрили на час ремонту перегінного тунелю. Обмеження продовжаться протягом пів року. Причина – підтоплення метро.
Правоохоронці вже почали розслідування після підтоплення тунелів Київського метрополітену за фактом службової недбалості.
Крім того, столичні правоохоронці прийшли з обшуками до будівель Київського метрополітену, "Метробуду" та структурних підрозділів міської військової адміністрації. Правоохоронці перевірять можливі прорахунки на етапах проєктування, будівництва та експлуатації метро. А також встановлять відповідальних осіб, внаслідок дій яких трапилися розгерметизація та затоплення тунелю метрополітену.