USD
НБУ
39.60
Готівка
40.10
EUR
НБУ
42.28
Готівка
43.10
Втрати орків: 4 5 7 8 3 0 (+870)
USD
НБУ
39.60
Готівка
40.10
EUR
НБУ
42.28
Готівка
43.10

Чому в Європі бояться перемоги Трампа на виборах США, – The New York Times

Розвал НАТО, відмова США від України і вивід американських військ з Європи, – NYT проаналізував, чим загрожує президенство Трампа
Дональд Трамп
Дональд Трамп
Джерело: відкриті джерела

Уряди європейських країн серйозно занепокоєні тим, що Дональд Трамп в разі повернення у Білий дім не тільки остаточно зупинить допомогу Україні, але також може свідомо розвалити НАТО. Про це на умовах анонімності низка європейських дипломатів та посадовців розповіли The New York Times.

Зазначається, що протягом усього часу існування Північноатлантичного альянсу як "республіканські", так і "демократичні" президенти Сполучених Штатів Америки бачили в цій організації інструмент примноження сили та впливу США на світовій арені. Однак Дональд Трамп чітко дав зрозуміти, що він бачить НАТО лише як чорну діру, через яку європейці витягують американські ресурси. І цієї думки Трамп дотримується вже понад два десятиліття.

Уже ставши президентом, він неодноразово погрожував виходом Сполучених Штатів із блоку, якщо Європа не збільшить свої видатки на оборону. У новій передвиборчій кампанії, що зараз набирає обертів, Трамп поки що дуже мало говорив про свої наміри. Однак його офіційний передвиборчий вебсайт містить наступне речення:

"Ми повинні завершити процес, який ми розпочали за моєї адміністрації, фундаментально переоцінивши мету та місію НАТО".

При цьому і сам Трамп, і його соратники відмовляються розкривати конкретний зміст цієї фрази. Європейські союзники США занепокоєні цією обставиною. NYT пише, що європейські посли та представники аналітичних центрів "здійснювали паломництва" до соратників Трампа, щоб дізнатися про його наміри. Джерела стверджують, що принаймні один іноземний дипломат – посол Фінляндії Мікко Хаутала – контактував безпосередньо з Трампом і обговорював з ним тему блоку.

Новини за темою: Дональд Трамп може брати участь у виборах президента США, – рішення суду

Як розповіли NYT понад пів дюжини нинішніх і колишніх європейських дипломатів, в урядах їхніх країн піднімається тривога, що повернення Трампа може означати не просто відмову від України, але й ширший відступ Америки з європейського континенту та розпад Північноатлантичного альянсу.

"У Європі існує великий страх, що друге президентство Трампа призведе до фактичного виходу Сполучених Штатів з НАТО. Це було б величезним стратегічним та історичним провалом з боку нашої нації", – сказав колишній головнокомандувач об’єднаних збройних сил НАТО, відставний американський генерал Джеймс Г. Ставрідіс.

Інтерв’ю з нинішніми та колишніми дипломатами виявили, що європейські посадовці здебільшого не знають, як поводитися з Трампом, окрім повернення до попередньої гри лестощів. Очікується, що менші країни, які більше бояться нападу Росії, намагатимуться купити милість Трампа, збільшуючи свої замовлення на американську зброю, або – як це зробила Польща під час його президентства – виконуючи грандіозні акти лестощів, зокрема пропонуючи назвати військову базу Форт Трамп в обмін на постійну присутність американців там.

Як зазначає NYT, на поточному етапі передвиборчої кампанії Трамп зосереджений на кримінальних справах проти нього та на перемозі над своїми конкурентами-республіканцями на первинних виборах. Тож він рідко говорить про НАТО, навіть приватно.

"Серед тих сумнівів, що вирують, можна сказати одне: перша сфера, де потенційне повернення пана Трампа в Білий дім у 2025 році може спровокувати зовнішньополітичну кризу, – це Україна та альянс західних демократій, які підтримують її захист від вторгнення Росії", – пише видання.

Новини за темою: Трампу висунули звинувачення у спробі сфальсифікувати вибори 2020 року, – CNN

Експомічниця генсека НАТО Камілла Гранд висловила думку, що Європа робитиме висновки з того, як саме вчинить Трамп з Україною після повернення в Білий дім. Втім є думки, що Трамп просто блефує, прагнучи змусити європейців більше вкладатися у власну оборону.

"Він не збирається цього робити (виходити з НАТО, – ред.). Але те, що він зробить, це змусить людей платити більше, і я думаю, що це буде приємна новина для багатьох людей", – переконаний сенатор-республіканець Ліндсі Грем.

Такої ж думки дотримується і останній радник з національної безпеки при Трампі-президентові Роберт О’Браєн. Але Джон Болтон, консервативний "яструб", який обіймав посаду радника з національної безпеки з 2018-го по 2019 рік, написав у своїх мемуарах, що Трампа доводилося неодноразово відмовляти від виходу з НАТО. В інтерв’ю Болтон сказав, що "у мене немає жодних сумнівів", що на другому терміні Трамп виведе Сполучені Штати з НАТО.

З юридичної точки зору питання про те, чи міг Трамп в односторонньому порядку вивести Сполучені Штати з НАТО, ймовірно, буде оскарженим. Конституція вимагає згоди Сенату для ратифікації договору, але опускає процедури його анулювання. Це призвело до дебатів щодо того, чи можуть президенти робити це самостійно, чи їм потрібен дозвіл законодавців. Є лише кілька судових прецедентів щодо цього питання, жоден не є остаточним. Утім, європейські дипломати кажуть, що навіть невдала спроба Трампа вивести США з НАТО може настільки підірвати довіру до надійності альянсу як гаранта безпеки Європи, що він перестане бути фактором стримування для Росії.

Трамп обганяє Байдена в опитуваннях виборців в США

Колишній президент Сполучених Штатів Дональд Трамп обігнав чинного голову Білого дому Джо Байдена у попередньому опитуванні американських виборців. Згідно з опитуванням, Трамп обганяє Байдена в гіпотетичному голосуванні з 47% голосів проти 43%. Водночас, за даними видання, якщо до списку додають п'ятьох потенційних незалежних кандидатів, то перевага Трампа збільшується ще на шість пунктів – із 37% проти 31% у Байдена.

WSJ зазначив, що опитування демонструє збільшення невдоволення Байденом з боку виборців, лише 23% респондентів схвалюють політику чинного президента США, 53% кажуть, що його дії їм зашкодили. Тим часом більша частина опитаних схвалюють внутрішню політику Трампа, ще 37% сказали, що постраждали від його дій.

Роботу Байдена схвалюють 37% – це найнижчий показник за час його каденції, ще 61% бачать його імідж у негативному світлі. Соціологи зазначили, що Байдену не вистачає голосів кількох груп, які послідовно голосують за Демократичну партію – молодь, чорношкірі та латиноамериканці.

Вибори-2024 у США

У виборах беруть участь дві основні політичні партії Сполучених Штатів Америки: Демократична та Республіканська. На цей час за Демократичну партію балотуються чинний президент Джо Байден та Маріанна Вільямсон.

На 13 листопада 2023 року у виборах президента США 2024 року від Республіканської партії беруть участь такі відомі кандидати:

  • Дональд Трамп, колишній президент США
  • Дуг Бергам, губернатор Північної Дакоти
  • Рон Десантіс, губернатор Флориди
  • Кріс Крісті, колишній губернатор Нью-Джерсі

З цих кандидатів Дональд Трамп є явним лідером передвиборчих перегонів. Він має високий рівень підтримки серед республіканських виборців та є фаворитом букмекерів. Вибори президента Сполучених Штатів Америки відбудуться 5 листопада 2024 року.

Нагадаємо, президент США Джо Байден випередив на 1 бал колишнього главу держави Дональда Трампа в опитуванні щодо виборів президента країни, опублікованому цього року на початку жовтня.

Читайте також:
Серйозний розкол, який гальмує голосування і викликає кадрові проблеми. Богдан Яременко про кризу Республіканської партії в США Серйозний розкол, який гальмує голосування і викликає кадрові проблеми. Богдан Яременко про кризу Республіканської партії в США
Президент США Джо Байден та його дружина Джилл заробили минулого року 620 тисяч доларів Президент США Джо Байден та його дружина Джилл заробили минулого року 620 тисяч доларів
Трамп підтримав допомогу Україні, але Трамп підтримав допомогу Україні, але "у форматі позики"
У Трампа назвали фейком повідомлення WP про У Трампа назвали фейком повідомлення WP про "мирний план" зі здачею територій України