USD
НБУ
38.31
Готівка
38.60
EUR
НБУ
41.54
Готівка
41.95
Втрати орків: 4 1 9 0 2 0 (+1070)
USD
НБУ
38.31
Готівка
38.60
EUR
НБУ
41.54
Готівка
41.95

Зрадники можуть лишитись без державних нагород: Раді пропонують підкорегувати відповідний закон

Йдеться про публічних та громадських діячів, діячів культури, які підтримали збройну агресію РФ
державні нагороди
Ілюстративне фото
Джерело: відкриті джерела

В Україні хочуть позбавляти зрадників державних нагород. Йдеться про публічних та громадських діячів, діячів культури, які підтримали збройну агресію Російської Федерації і виправдовують злочинні дії держави-агресора та геноцид українського народу. 

З пропозицією щодо законодавчого врегулювання підстав позбавлення державних нагород сьогодні до ВРУ звернулася Київська облрада, розповідає в коментарі UWN заступниця голови Київської обласної ради Тетяна Семенова.

"Колаборанти-громадяни України, які мають високі державні нагороди, мають бути позбавлені цих нагород. Сьогодні депутати Київської обласної ради більшістю голосів підтримали моє звернення до Верховної Ради України щодо законодавчого регулювання підстав позбавлення державних нагород. Ми просимо депутатів Верховної Ради підтримати проєкт рішення №8407 та врегулювати дане питання", – розповідає вона.

Чиновниця пояснює, що чинна редакція Закону України "Про державні нагороди України" передбачає, що позбавлення державних нагород може бути проведено президентом України лише у разі засудження нагородженого за тяжкий злочин за поданням суду у випадках, передбачених законом.

Нині ж Раді пропонують встановити додаткових підстав для позбавлення державних нагород.

"Державні нагороди України є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги у розвитку економіки, науки, культури, соціальної сфери, захисті Вітчизни, охороні конституційних прав і свобод людини, державному будівництві та громадській діяльності, за інші заслуги перед Україною. За роки незалежності України значна кількість осіб отримали різноманітні державні нагороди України. Проте не усі з нагороджених виявилися гідними носити ці відзнаки", – зазначається у зверненні депутатів облради.

Йдеться про публічних та громадських діячів, діячів культури, які підтримали збройну агресію РФ і виправдовують злочинні дії держави-агресора та геноцид українського народу.

Що пропонують?

Семенова додає, що нині на розгляді Верховної Ради України знаходиться законопроєкт від 31.01.2023 №8407 "Про внесення змін до Закону України "Про державні нагороди України" щодо підстав позбавлення державних нагород". Цей законопроєкт передбачає, що позбавлення державних нагород здійснюватиметься указом президента в таких випадках:

  • за особистою заявою нагородженої особи
  • за поданням суду: у разі набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нагородженої особи чи у разі набрання законної сили рішенням суду про визнання активів нагородженої особи або активів, набутих за її дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави
  • за поданням Ради національної безпеки і оборони України: якщо стосовно нагородженої особи прийнято рішення про застосування санкцій у порядку, встановленому Законом України "Про санкції", або у разі встановлення правоохоронними органами України факту участі нагородженої особи у здійсненні збройної агресії проти України або окупаційних силах та/або окупаційних адміністраціях держави-агресора
  • за поданням Служби безпеки України: у разі встановлення факту нагородження особи державною нагородою держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом чи у разі встановлення наявності у нагородженої особи членства в політичної партії, забороненої в судовому порядку відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні".

Значущість державних нагород

Створення сучасної власної системи державних нагород в Україні розпочалося зі здобуттям незалежності. Першою нагородою незалежної України стала Почесна відзнака Президента України.

Згодом було засновано Орден Богдана Хмельницького І–ІІІ ст., Орден князя Ярослава Мудрого п'яти ступенів, Орден княгині Ольги трьох ступенів тощо.

Законодавчо закріпив систему державних нагород України прийнятий 16 березня 2000 року Верховною Радою Закон "Про державні нагороди України". 

Найвищою ж державною нагородою України є звання Герой України, що присвоюється громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або визначного трудового досягнення.

Нині, в часи війни та повномасштабного вторгнення, відзнаки державного рівня набули особливого значення, бо ж отримують їх ті, хто боронить нашу країну. На жаль, зачасту відзнаки присвоюють посмертно.

Зрадники з медалями від держави

Водночас чимало фігурантів Реєстру зрадників досі мають державні нагороди. Зокрема, за даними руху "ЧЕСНО", звання Герой України має лідер забороненої проросійської партії "ОПЗЖ" Юрій Бойко. Дмитро Табачник нагороджений Орденом Богдана Хмельницького, Ілля Кива – Орденом Данила Галицького. Микола Азаров, Олександр Єфремов, Віктор Медведчук – Орденами князя Ярослава Мудрого. 

Джерело: Рух "Чесно"

Спроби щось змінити

Щоб спростити процедуру позбавлення зрадників держнагород, наприкінці 2021 року нардепи склали законопроєкт №6163. Проголосували його в першому читанні у квітні 2022 року. Після того до справи не поверталися.

Ба більше, на початку 2023-го парламентарі подали ще кілька законопроєктів, які стосуються процедури позбавлення державних нагород України.

Заборонена партія та нардепи-зрадники

20 березня 2022 року Рада національної безпеки та оборони ухвалила рішення призупинити будь-яку діяльність політичних сил, пов'язаних із Росією, на час воєнного стану. Відтак, вже 28 березня 2022 року Верховна Рада отримала законопроєкт №7172-1, який передбачає заборону проросійських партій в Україні. А у вересні 2022 року Касаційний адміністративний суд відхилив апеляційну скаргу партії "ОПЗЖ", таким чином діяльність політсили була остаточно заборонена в Україні.

Рішення про заборону "ОПЗЖ" ґрунтувалися на доказах її деструктивної діяльності, зібрані у межах реагування СБУ на загрози національній безпеці. 

Втім, ще до початку повномасштабного вторгнення частина нардепів від "ОПЗЖ" виїхала за кордон – станом на 14 лютого таких було 12, повідомляла "Українська правда". А ті, хто лишився, складають мандати та отримують підозри у держзраді.

Так, 29 січня народні депутати Наталія Королевська та її чоловік Юрій Солод, які входили до колишньої фракції "ОПЗЖ", написали заяви на складання мандатів народних депутатів. 6 лютого Рада достроково позбавила повноважень нардепа від "ОПЗЖ" Ігоря Абрамовича. Колишні народні депутати України від забороненої нині партії "ОПЗЖ" Олег Волошин та Олександр Пономарьов вже отримали підозри про державну зраду.

А от лідера "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука, який був затриманий у квітні минулого року, обміняли на українських полонених із "Азовсталі".

 

Читайте також:
Ухилянтів таки можуть обмежити у праві керувати авто, – нардеп Ухилянтів таки можуть обмежити у праві керувати авто, – нардеп
Комітет рекомендував Раді заборонити УПЦ (МП) в Україні Комітет рекомендував Раді заборонити УПЦ (МП) в Україні
Військові можуть отримати доплати за знищену техніку та вислугу років: Комітет підтримав проєкт Військові можуть отримати доплати за знищену техніку та вислугу років: Комітет підтримав проєкт
Працівники зможуть офіційно скаржитися на цькування на роботі: Зареєстровано законопроєкт Працівники зможуть офіційно скаржитися на цькування на роботі: Зареєстровано законопроєкт