USD
НБУ
40.52
Готівка
40.85
EUR
НБУ
43.43
Готівка
44.10
Втрати орків: 5 3 1 9 8 0 (+1060)
USD
НБУ
40.52
Готівка
40.85
EUR
НБУ
43.43
Готівка
44.10

Журналісти опублікували ще сім контрактів на харчування військових: Які там ціни і що з ними не так

"Дорогою" до військових частин вартість продуктів для армії часто зростає у два-три рази порівняно із закупівельними та ринковими цінами
Резніков
Джерело: відкриті джерела
Журналісти програми "Схеми" отримали та оприлюднили ще сім контрактів на харчування військовослужбовців, які Міністерство оборони України уклало у грудні 2022 року на весь майбутній 2023 рік. Останній, восьмий контракт, раніше оприлюднювало "Дзеркало тижня". Про це йдеться у розслідуванні "Схем".

Там вказано, що ці сім контрактів відомство уклало з приватними підрядниками на загальну суму майже 29 мільярдів гривень. Як зʼясували журналісти, "дорогою" до військових частин вартість продуктів для армії часто зростає у два-три рази порівняно із закупівельними та ринковими цінами.

Наразі публічно відомі назви лише двох із восьми фірм, які годуватимуть українську армію. Це "Актив Компані", яка стала відома з публікації "Дзеркала тижня", та "Гарна страва".

У Міноборони зазначили "Схемам", що, на їхню думку, розголошення назв підрядників відомства без їхньої згоди "створює загрози національній безпеці України, сприятливі умови для враження елементів логістичної системи ворогом та можливих людських жертв".

Що не так з цінами?

Журналісти виявили, що у грудневих контрактах ціну на картоплю заклали від 17,7 гривні й аж до 27 гривень за кілограм. Після скандалу деякі фірми знизили ціну до 12,6 грн/кг, а деякі – так і залишили 17,7 грн/кг.

Самі ж постачальники, як зʼясували журналісти, у грудні – січні закуповували картоплю за ціною від 7,6 до 10,8 грн за кілограм. Тобто "маржинальність" на цьому найбільш масовому продукті зберігається на рівні 40–50% навіть після зниження цін.

Тим часом яблука за одним із контрактів мали постачатися вартістю 51 гривня за кілограм, хоча ринкові ціни на цей продукт нині в середньому становлять приблизно 20 грн/кг. Фірма не знизила цю ціну і після скандалу. Закупівельна ціна для самого постачальника протягом листопада – лютого становила для 15 грн/кг.

Ще один овоч, який становить вагому частину раціону для війська і закуповується у великих обсягах, – це капуста. "Актив Компані" за оновленим контрактом продаватиме її за 22 гривні, хоча, як виявили "Схеми", протягом грудня – січня фірма закуповувала цей товар по 8,5 грн/кг.

Яйця, як і було публічно відомо, таки коштували по 17 гривень за штуку, згідно з контрактом. В оновлених угодах ціна одного яйця для армії від "Актив Компані" зафіксована на рівні 9 гривень за штуку. Приблизно така ж ціна й в інших чотирьох постачальників. Натомість вони ж самі закуповують за ціною від 5,4 до 6,3 грн за штуку.

Новини за темою: В Міноборони розкрили ціни на харчування для військових

Також один із постачальників, як зʼясували журналісти, планував постачати свіжі огірки війську за 144 грн/кг, хоча сам у той же період закуповував їх у середньому за 72 грн/кг.

"Схеми" наголошують, що всі розрахунки у цьому розслідуванні виконані із врахуванням податку на додану вартість.

Що кажуть постачальники?

Директор ТОВ "Актив Компані" Валерій Мелеш у коментарі "Схемам" повідомив, що знизити ціну на продукти вдалося завдяки зменшенню закупівельних цін для самої компанії. А різницю у маржі пояснив тим, що компанія витрачає кошти на логістику.

"Вартість палива, зарплата, зберігання. І ми не в одне місце веземо, вчора було в одне місце, потім ми в інших трьох-чотирьох місцях", – наголосив він. І додав, що нині Міноборони заборгувало перед його фірмою 2 млрд гривень.

Ще один постачальник, який годуватиме військових, дислокованих в Одеській області, зазначив, що компанія передбачила зменшення вартості більше як на 10 видів соціально значущих товарів.

Новини за темою: Резніков розповів, скільки посадових осіб із ЗСУ та Міноборони притягнули до відповідальності

"Хоча велика частина товарів, які нами постачаються, є збитковими для нас та постачаються по вартості нижчій ніж ми закуповуємо у виробників та продавців даної продукції (наприклад, томати, огірки свіжі, цибуля ріпчаста, консервація), але про це ніхто не говорить", – сказав він журналістам.

Одне "але"

Експертка з питань публічних закупівель Неллі Стельмах на прикладі роздрібних цін у супермаркетах розповідає, що у вартість продуктів уже і так закладають усі супутні витрати. Отже, це нівелює пояснення компаній про додаткову фінансову складову, яку вони закладають, формуючи ціни на продукти для армії.

Голова комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна зазначила, система доставлення продуктів здебільшого працює так, що постачальники везуть їх на склади військових частин. А далі "військові переважно самостійно забирають продукти з цих складів".

Позиція Міноборони

У Міністерстві оборони у відповідь на запит "Схем" вкотре наголосили, що ціна постачальників на "послугу з харчування" містить і додаткові ризики.

"Якщо умовно 100 кг яблук чи картоплі зіпсувалися, згнили, у склад влучив ворожий снаряд і всі продукти були знищені – постачальник заміщує всю кількість продуктів без отримання додаткової оплати", – зазначили у відомстві.

В той же час у Міноборони не виключають, що після роботи Міжвідомчої робочої групи можуть перейти на іншу модель організації харчування у ЗСУ.

Що відомо про скандал із закупівлями

Видання "Дзеркало тижня" оприлюднило документи Міноборони України, за якими відомство закуповує продукти для ЗСУ за цінами, що у два-три рази перевищують ринкові. Зокрема йшлося про угоду Міноборони вартістю 13,16 мільярда гривень на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, дислокованих у віддалених від лінії зіткнення Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській і Черкаській областях. Вона була укладена 23 грудня 2022 року.

Автори публікації для порівняння взяли ціни у київському "Сільпо". Ціни на найбільш ходові харчі виявилися завищеними у два-три рази. 

У статті йшлося, що контракт Міноборони уклало з ТОВ "Актив компані". Ця фірма, за даними журналістів, має статутний капітал у тисячу гривень. У 2021 році податкова служба анулювала у неї свідоцтво платника ПДВ через відсутність поставок і ненадання декларацій.

У 2019 році ТОВ "Актив компані" фігурувало у кримінальному провадженні Нацполіції. Фірма для участі в тендері на поставку яловичини для установ виконання покарань і слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби буцімто подала підроблений акт, який не відповідав дійсності.

Читайте також:
Путін має намір зробити своїх дітей та родичів наступниками, – ISW Путін має намір зробити своїх дітей та родичів наступниками, – ISW
Міноборони за три дні рекрутингової кампанії отримало понад 2,4 тисячі резюме Міноборони за три дні рекрутингової кампанії отримало понад 2,4 тисячі резюме
1:3: У Міноборони зазначили про співвідношення добровольців й мобілізованих 1:3: У Міноборони зазначили про співвідношення добровольців й мобілізованих
Міноборони впроваджує пряме контрактування зі світовими виробниками зброї Міноборони впроваджує пряме контрактування зі світовими виробниками зброї