USD
НБУ
38.16
Готівка
38.60
EUR
НБУ
41.26
Готівка
41.90
Втрати орків: 4 1 9 0 2 0 (+1070)
USD
НБУ
38.16
Готівка
38.60
EUR
НБУ
41.26
Готівка
41.90

Зеленський і петиції. Наскільки ефективно реагує президент на звернення, з'ясовували аналітики "Чесно"

Близько 70% українців сумніваються в дієвості петицій як інструменту впливу на ухвалення рішень
Зеленський
Володимир Зеленський, президент України
Джерело: Володимир Зеленський

У 2023 році найбільшу підтримку на сайті президента України набрало звернення з вимогою відкрити реєстр е-декларацій публічних службовців. Петиція від бійця батальйону "Вовки Да Вінчі" ім. Дмитра Коцюбайла Олександра Ябчанки отримала понад 83 тисячі голосів – це стало рекордом від моменту запровадження електронних петицій на сайті глави держави. Минулий рік став загалом рекордним і за кількістю петицій, що набрали необхідні 25 тисяч голосів.

Чому цей інструмент у 2023 році став настільки популярним серед українців? Що вимагають громадяни у петиціях і чи вдається президенту України Володимиру Зеленському вчасно та якісно реагувати на всі звернення, досліджував Рух "Чесно".

У 2021 році підтримку громадян і відповідь президента отримали лише 19 петицій, за 2022 рік таких петиції було 105. Натомість у 2023 році кількість підтриманих громадянами петицій зросла до 1 тис. 196.

"Така колосальна різниця ще відчутніша, зважаючи на те, що загальна кількість зареєстрованих петицій у 2023 році є найменшою за всі попередні роки. А кількість петицій, які отримали відповідь, стала найбільшою за час каденції Володимира Зеленського. Без відповіді наразі перебуває 1 тис. 046 петицій за 2023 рік, чотири петиції очікують на відповідь із 2022-го, одна на розгляді з 2019 року", – йдеться в повідомленні.

В одній із петицій 2022 року громадяни закликають ветувати скандальний законопроєкт №5655. І вже понад рік ця законодавча ініціатива так і залишається не підписаною президентом, а петиція перебуває у статусі "на розгляді".

"Рух надіслав запит в Офіс президента, аби зрозуміти, коли очікувати відповідь на цю петицію. Проте такої інформації не надали. Суттєве зменшення кількості зареєстрованих петицій та водночас збільшення кількості підтриманих демонструє, що інструмент петицій до президента громадяни все менше використовують для "спаму", проте значно згуртованіше підтримують важливі петиції. Такий стан справ наочно демонструє підвищення уваги до інструменту", – кажуть аналітики.

Наприклад, з-поміж таких "спам"-петицій у 2022 році можна згадати пропозицію не зобов’язувати чоловіка платити аліменти, якщо його жінка виїхала за кордон, або святкувати День українського борщу.

Тематика петицій після початку повномасштабного вторгнення суттєво змінилася

У топі питання обороноздатності держави та нагородження військовослужбовців. У 2022 році таких петицій було чимало, а от у 2023-му ця тема стала основною.

"Окрім цього, частина петицій не має вказаної тематики. Це означає, що під час реєстрації петиції автор чи авторка не обрали тему із запропонованого переліку. За змістом такі петиції можуть стосуватись будь-яких сфер, проте нині звернення "без теми" нерідко також стосуються нагородження захисників", – розповідають спеціалісти.

Майже половина усіх зареєстрованих петицій має тематику "Нагородження та присвоєння почесних звань". 70% петицій, що набрали необхідні 25 тисяч голосів, також стосуються цієї теми. Фактично подання петиції до президента стало чи не єдиним способом для рідних заявити про героїзм українських захисників і отримати визнання від держави. Значна частина таких звернень стосується нагородження посмертно.

"Проте, як демонструє статистика, лише незначна кількість петицій отримує відповідь президента швидко. І навіть за умови реакції глави держави, не гарантовано, що військовослужбовця дійсно нагородять. Адже, навіть зібравши 25 тисяч голосів, від Зеленського можна отримати проміжну відповідь та делегування виконавчій владі розв'язання цього питання. У таких випадках про остаточну відповідь дізнається приватно лише автор петиції, хоча з огляду на суспільну значущість відповідь мали б бачити всі громадяни", – зауважують фахівці.

Новини за темою: Петиція про безрецептурний продаж засобів екстреної контрацепції: У Кабміні відповіли, хто повинен вирішити це питання

І поки близько тисячі петицій про нагородження захисників України залишаються без відповіді та рішення президента, статус Героя України досі має Юрій Бойко, що є фігурантом Реєстру Zрадників.

"Аби розв'язати питання позбавлення державних нагород і звань проросійських політиків, колаборантів й зрадників, українці також підтримували петиції. Тоді президент делегував це питання прем’єру. Згодом Шмигаль повідомив, що не знайшов достатньо підстав для застосування персональних санкцій щодо одного з лідерів забороненої "ОПЗЖ", але після резонансу у ЗМІ подав свій законопроєкт", – вказують аналітики.

Українці сумніваються в дієвості петицій

Як показують результати дослідження, близько 70% українців сумніваються в дієвості петицій як інструменту впливу на ухвалення рішень. Лише 30% українців вважають петиції на сайті президента України дієвими, а місцеві петиції – 25%.

"Попри таку оцінку дієвості петицій, звернення громадян на сайті президента є чи не єдиним доступним інструментом їхнього масового долучення до життя держави в умовах воєнного стану. Результати аналізу петицій громадян на сайті президента України за 2023 рік демонструють: петиції стали для українців чи не єдиним способом акцентувати на необхідності нагородження героїчних вчинків українських захисників. Кількість підтриманих петицій за 2023 рік із вимогою нагородити державними нагородами військовослужбовців, часто посмертно, майже вдесятеро перевищує кількість петицій, підтриманих за попередні роки", – додають в "Чесно".

З іншого боку, у 2023 році значно зменшилася кількість "спаму" від громадян. Адже якщо у 2022-му було близько 13 тисяч петицій, то у 2023 році – близько 6 тисяч.

Суттєве зменшення кількості зареєстрованих петицій та одночасне збільшення кількості підтриманих може свідчити про ґрунтовніший підхід громадян до громадської участі, резюмують аналітики.

Новини за темою: Кличко відповів на петицію про перейменування вулиці на честь "Да Вінчі"

Раніше ми повідомляли, що петиція щодо мобілізації нардепів та держслужбовців набрала необхідні 25 тисяч голосів.

Автором документа є народний депутат Олександр Дубінський, який зараз перебуває у СІЗО.

Тепер, згідно із законом, на петицію має відреагувати президент України Володимир Зеленський.

Читайте також:
Зеленський змінив командувача Силами підтримки ЗСУ Зеленський змінив командувача Силами підтримки ЗСУ
Президент залишається легітимним до кінця війни, – ЦВК Президент залишається легітимним до кінця війни, – ЦВК
Зеленський підписав закон про демобілізацію строковиків Зеленський підписав закон про демобілізацію строковиків
Українці зможуть отримати кешбек за купівлю українських товарів Українці зможуть отримати кешбек за купівлю українських товарів