
У Європейському Союзі розробляють закон, який зобов'яже неурядові організації, консалтингові компанії та наукові установи розкривати інформацію про будь-яке фінансування з-за меж ЄС. Про це повідомляє Politico.
Зазначається, що закон спрямований на придушення іноземного впливу в Євросоюзі.
Як передбачається, документ буде розроблено за аналогією із законами в Австралії та США. У законі, найімовірніше, не буде передбачено обмежень щодо фізичних осіб, але всі прибуткові та неприбуткові організації зобов'яжуть розкрити джерела доходів з-за меж ЄС.
За словами одного з чиновників Європейського Союзу на умовах анонімності, проєкт має бути завершено наприкінці травня 2023 року. Він має стати відповіддю на низку операцій іноземного впливу – від російських хакерських кампаній до, наприклад, "Катаргейту" (корупційний скандал у Європарламенті).
Тим часом неурядові організації вже отримали від Європарламенту спеціальний опитувальник, який має стати основою для оцінки іноземного впливу.
В опитувальнику просять описати джерела фінансування з-за меж ЄС. Деякі з них висловили стурбованість, що законопроєкт може бути використаний автократами в Євросоюзі, такими як прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, для придушення продемократичних сил у їхніх країнах.
Критика в бік ЄС також лунала через те, що закон розробляється паралельно з подіями в Грузії, де на тлі аналогічної пропозиції влади спалахнули протести, що призвело до відкликання законопроєктів.
Раніше
В Грузії 7 березня 2023 року ухвалили, попри спротив опозиції і активістів, закон про "іноагентів". Він значно придушує свободи не тільки правозахисників та опозиційної преси, але і багатьох не пов'язаних із політичним життям категорій громадян.
Після ухвалення документа в першому читанні в країні два дні тривали масштабні протести.
Пізніше парламентська більшість "Грузинська мрія" вирішила відкликати скандальний законопроєкт.
Докладніше про ситуацію в Грузії – читайте тут.