
В Україні знову зростуть ціни на алкогольні напої, роздрібні ціни підвищаться на 13–25%. Про це стало відомо відповідно до даних з рішення Кабінету міністрів.
Так, урядовці пропонують збільшити мінімальні ціни на алкоголь, зокрема підвищити розмір мінімальних цін на горілку, лікеро-горілчані вироби, інші міцні алкогольні напої на 34–42%, а роздрібні – 13–25%.
"Водночас роздрібні ціни на виноробну продукцію (крім ігристих та газованих винних напоїв, – ред.) планують підняти на 61–71%, а на вина ігристі та газовані винні напої – на 28%", – йдеться в повідомленні.
Раніше
Ще в липні Міністерство економіки України пропонувало збільшити мінімальні ціни на алкоголь.
"Враховуючи зміни, які відбулись у соціально-економічній і податковій сферах, зокрема: зростання витратної складової цін (сировина, комплектуючі, енергоносії, витрати на оплату праці тощо), а також зміну з 01.03.2022 ставок акцизного податку на алкогольні напої розмір мінімальних цін не відповідає реальним витратам суб’єктів господарювання на виробництво та реалізацію алкогольних напоїв і потребує коригування", – пояснювали у відомстві.
Тоді в міністерстві пропонували підвищити роздрібні ціни на горілку та лікеро-горілчані вироби на 13%; віскі, ром та джин – на 25%; коньяк (бренді) – на 11–12%.
Натомість звичайні (не ігристі, – ред.) вина, за прогнозами економістів, можуть здорожчати на 62%, сидр і перрі, вермути та інші зброджені напої з міцністю до 22% – на 61–71%, вина ігристі та газовані винні напої – на 28%.
Якщо перегляд цін відбудеться, то найдешевша горілка в Україні (пляшка 0,5 літра, – ред.) коштуватиме 101 гривню. Тоді як зараз таку ж пляшку оковитої можна придбати до ста гривень.
У міністерстві вважають, що підвищення мінімальних цін на алкоголь збільшить надходження до державного та місцевого бюджетів у розмірі близько 500 млн гривень.
А нова ціна має враховувати підвищення цін на енергоресурси, комплектуючі, сировину та працю працівників сфери.
Ціни у найближчі місяці зростатимуть повільніше
Разом з тим в умовах збереження під час війни стриманого попиту, достатнього забезпечення пропозиції за більшістю основних харчових продуктів та відносно стабільного рівня обмінного курсу гривні, динаміка цін за переважною кількістю позицій у структурі споживання зберігала тренд на уповільнення зростання, що й підтвердилося уповільненням річних показників – 12,8% у червні (15,3% місяцем раніше).
Як уточнили в Мінекономіки, оцінка перспектив щодо динаміки споживчих цін суттєво не змінилася порівняно з попередньою.
"Попри чергові воєнні шоки, що найбільше чинять тиск на пропозицію за відносно незмінного попиту, керованість та передбачуваність процесів забезпечення споживчого ринку як з боку держави, так і з боку бізнесу, який швидко підлаштовується під зміни в економіці, формує відносну стабільність, що мінімізує тиск на споживчий ринок і на ціни. Відтак варто очікувати збереження тренду на поступове зниження річного темпу інфляції, попри її певну волатильність щомісяця", – йдеться в огляді.