
Уряд України цього року хоче сформувати цілісну та комплексну ветеранську політику. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповів про головні завдання.
"Як суспільство, як нація, як держава ми завжди будемо в боргу перед героями, які захищають свободу і незалежність України. Працюємо над тим, щоб створити гідні умови для адаптації, реабілітації, розвитку та добробуту ветеранів російсько-української війни", – зазначив він.
За словами прем'єра, уряд виділить вісім основних завдань:
Адаптація військовослужбовців до цивільного життя
Ідея цього завдання полягає в тому, що перехід від військової служби до цивільного життя має бути максимально комфортним для українських захисників.
Медичні послуги та психологічна підтримка
Йдеться про реформу медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій.
За словами Шмигаля, після змін не має бути черг, незрозумілих довідок і бігу між кабінетами. Він пояснив, що Кабмін робить проходження цих комісій максимально комфортним для військовослужбовців.
Для цього хочуть:
- скоротити всі терміни з розслідування обставин поранення;
- збільшити кількість штатних і гарнізонних ЛКК;
- максимально зайнятися цифровізацією всіх погоджень.
Економічний напрямок
Уряд планує розширити програму "Ветеранський бізнес". Зокрема, йдеться про гранти для ветеранів та членів їхніх родин на запуск власної справи в будь-якій сфері.
Згідно з умовами програми:
- 250 тисяч гривень гранту може отримати на власний бізнес ветеран при створенні в цьому бізнесі щонайменше одного робочого місця.
- 500 тисяч гривень гранту може отримати член сім'ї учасника бойових дій при створенні в новому бізнесі щонайменше двох робочих місць.
- 1 млн гривень гранту може отримати учасник бойових дій, якщо він до цього вже був підприємцем і не менше трьох років був зареєстрований як ФОП. Головна умова для цього гранту – це створити від чотирьох робочих місць, з яких щонайменше два передбачені для ветеранів або осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Усі заявки на гранти прийматимуться через "Дію". Завдяки програмі "єРобота" вже створено понад 3,5 тисячі нових бізнесів, розповів Шмигаль.
Крім того, у рамках економічного напряму уряд планує зайнятися перекваліфікацією та навчанням ветеранів, а саме планується запуск:
- програми спеціальних ваучерів для освоєння нової професії;
- навчання ІТ-спеціальностей;
- пільг для отримання іншої освіти.
Послуги для ветеранів
Як розповів Шмигаль, під цей пункт потрапляють розвиток цифрового проєкту "єВетеран" і послуги для ветеранів у ЦНАПах.
Житло для ветеранів
Уряд планує запровадити пільгове іпотечне кредитування для захисників і захисниць країни. Мета – створити можливості, щоб кожен ветеран міг отримати власне житло.
Інститут помічника ветерана
У межах цього напряму хочуть запустити допомогу для військових з усіх питань, наприклад:
- отримання медичної допомоги;
- реабілітації;
- консультації щодо отримання документів або пільг;
- отримання освітніх послуг;
- допомога в працевлаштуванні;
- взаємодія з різними службами для швидкого і комфортного розв'язання всіх питань або проблем.
Створення сервісних офісів для ветеранів
Офіси відповідатимуть за координацію роботи, взаємодію з місцевою владою для підтримки героїв, узагальненням потреб, реалізацією державної політики у сферах соціального і правового захисту ветеранів війни та членів їхніх сімей.
Офіси планують запустити по всій країні.
Вшанування подвигу ветеранів
Кабмін затвердить план заходів щодо визначення подвигу ветеранів російсько-української війни. Він буде розрахований на наступні три роки.
План буде націлений на те, щоб українське суспільство не забуло про ціну, яку воїни платять у цій війні.
Раніше
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №9141, який передбачає спрощення процедури отримання статусу ветерана військовослужбовцям, членам сімей загиблих захисників чи захисниць.