У Росії пройшла одна з найбільших акцій протесту з початку повномасштабного вторгнення в Україну. Проте вона не стосувалася війни, а мітингувальники вийшли на захист місцевого активіста. Про це повідомляють видання "Медуза" та "Агентство".
Велика акція протесту відбулася у місті Баймак в Республіці Башкортостан 15 січня. Учасники демонстрації зібралися біля суду, де виносили вирок місцевому активісту Фаїлю Алсинову, якого звинувачують в "розпалюванні міжнаціональної ворожнечі". Як зазначають місцеві видання та Telegram-канали, багато учасників мітингу їхали до суду на автівках. У місто зігнали підрозділи силовиків.
"Медуза" пише, що за опублікованими кадрами можна зробити висновок, що у мітингу взяли участь близько тисячі людей, але деякі Telegram-канали пишуть, що було п'ять тисяч протестувальників. За оцінкою "Агентства", це одна з найбільших акцій протесту в Росії з початку повномасштабної війни в Україні.
Сьогодні акції протесту продовжилися, коли почалося фінальне засідання суду. Між силовиками та учасниками акції протесту почалися сутички. Поліція та "Росгвардія" почала блокувати дороги, а у місті відключили інтернет.
Що відомо про активіста
Фаїль Алсинов – громадський діяч Башкортостану, який активно брав участь у протестах на території республіки. Він очолював національну організацію "Башкорт", що підтримувала ідею суверенітету Башкортостану. У 2020 році цю організацію оголосили "екстремістською" і ліквідували.
Алсинов також виступав проти видобутку золота в регіоні у 2023 році. За це проти нього і було відкрито кримінальну справу. Активіст негативно висловився проти роботи мігрантів у шахтах і його звинуватили в екстремізмі.
ЗМІ зазначають, що проти активіста виступив голова Башкортостану. Місцеві мешканці стверджують, що Алсинов вживав під час промови башкирську мову і переклад його слів є неточним. Зокрема, він використовував вираз "кара халик", який переклали як "чорний народ". Алсинова затримали у жовтні 2023 року, суд призначив йому чотири роки колонії.
Нагадаємо, Росія заборонила у себе протести на тему війни. Наприкінці минулого року британська розвідка повідомила, що у Росії стурбовані протестами родин мобілізованих та намагаються стримати їх у різні способи.
За даними Головного управління розвідки Міністерства оборони України, всередині держави-агресора РФ, зокрема у її європейській частині, зростає соціальна напруга. За оцінками воєнної розвідки України, збільшення протестної активності російського населення виражається дедалі вищим невдоволенням війною проти України.