У 2023 році було виявлено 12 925 випадків інфікування ВІЛ. Про це інформує Центр громадського здоров’я.
Зазначається, що кількість обстежень на ВІЛ в Україні за 2023 рік зросла на 39,6%. Тести зробили 2 250 940 людей. У 2022 році таких було 1 612 841.
Медики взяли під медичний нагляд 11 523 осіб.
Серед загальної кількості обстежених на ВІЛ у 2023 році 8% склали вагітні жінки.
"За результатами першого кварталу 2024 року, кількість ПТВ (послуги тестування на ВІЛ, – ред.) в Україні зросла на 39,9% порівняно з аналогічним періодом 2023-го, порівняно з 2022 роком – на 111,8%, порівняно з довоєнним 2021-м – на 35,4%", – йдеться в повідомленні.
Що таке ВІЛ?
Це небезпечне інфекційне захворювання, що розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Відповідно до сучасних уявлень ВІЛ-інфекція належить до невиліковних хвороб, має тривалий хронічний перебіг і, в разі відсутності ефективної терапії, закінчується смертю хворого.
В країні зареєстровано понад 170 тисяч ВІЛ-інфікованих, але, за підрахунками експертів, про свій ВІЛ-статус знає лише третина інфікованих.
Як передається ВІЛ?
ВІЛ передається:
- через кров – при потраплянні крові чи інших біологічних рідин, що містять кров від ВІЛ-інфікованої особи до здорової людини. Найчастіше цей шлях реалізується при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами;
- статевим шляхом – під час незахищених статевих стосунків, незалежно від того чи це вагінальний, оральний чи анальний секс;
- внаслідок передачі вірусу від інфікованої ВІЛ матері до її дитини підчас вагітності, пологів та годуванні груддю.
Симптоми ВІЛ
Після інфікування вірус починає швидко розмножуватись, вражає різні клітини, органи та системи організму. Через шість-вісім тижнів у третини інфікованих розвивається гостра ВІЛ-інфекція, яка протікає у формі лихоманки зі слабкістю, підвищенням температури, болях в суглобах, як це часто спостерігається при ГРЗ, в інших – цей період проходить непомітно.
Через півтора-три місяці після інфікування в крові інфікованої людини з’являються антитіла до ВІЛ.
Після закінчення гострої стадії ВІЛ-інфекції розвивається безсимптомний період, який триває 8–10–12 років: здебільшого людина відчуває себе здоровою, веде звичайний спосіб життя, хоча періодично збільшуються лімфовузли, часто з’являються простудні захворювання. Такі люди є носіями ВІЛ і являють найбільшу загрозу.