USD
НБУ
39.43
Готівка
39.95
EUR
НБУ
42.85
Готівка
43.45
Втрати орків: 4 9 2 2 9 0 (+1210)
USD
НБУ
39.43
Готівка
39.95
EUR
НБУ
42.85
Готівка
43.45

Українські мільйони за зброю "втекли" на рахунки компанії, яка пов’язана з Москвою, – розслідування

Куратором усієї оборудки, як стверджують журналісти, був Олексій Хорошаєв
боєприпаси
Ящики з боєприпасами. Ілюстративне фото
Джерело: Нацгвардія

За 2022 рік Міністерство оборони України мало серію провальних контрактів. Це угоди загальною сумою понад 85 мільйонів євро, за якими Україна мала отримати бронежилети, мінометні міни й танкові постріли. Більш ніж 50 мільйонів держава сплатила на рахунки різних компаній, але за цими контрактами Україна нічого не отримала

Журналісти hromadske провели розслідування і виявили, що українські мільйони за зброю "втекли" на рахунки компанії, яка пов’язана з Москвою.

Як усе починалося?

Суть історії така: восени 2022 року Міністерство оборони уклало контракт на закупівлю 100 тисяч мінометних мін різних калібрів з українською компанією "Львівський Арсенал". Загальна ціна контракту становила 37 мільйонів євро з передоплатою майже сто відсотків.

Частина коштів арештована на рахунках "Арсеналу", а решту він перерахував словацькій компанії Sevotech. Та своєю чергою перевела їх на хорватську WDG Promet.

Головне, що жодна з цих контор не була виробником, усі вони – "прокладки". Тож боєприпаси зрештою до України не надійшли.

Детальніше ми писали тут.

Боснійський завод з українськими грошима

Компанія WDG Promet належить сину відомого хорватського торговця зброєю Звонка Зубака. Матіас Зубак є і директором, і єдиним співробітником цієї контори – так працюють класичні "прокладки".

Загалом компанія отримала від України 14,5 мільйона євро. Згідно з випискою з рахунку, 5,5 мільйона євро Зубаки витратили на купівлю заводу боєприпасів "Вітезіт" у містечку Вітез, Боснія і Герцеговина.

"Придбали завод саме за українські кошти, бо на рахунок у чеській кредитній спілці PDZ інші не заходили. Зубаки мали витратити їх на боєприпаси, отже, це ніщо інше, як нецільове використання грошей", – зазначають розслідувачі.

До грудня 2022 року цей рахунок був порожнім. 5 грудня туди надійшло 3,2 мільйона євро від словацької компанії Sevotech. Це частина оплати українського Міністерства оборони за контракт на мінометні міни зі "Львівським Арсеналом".

Новини за темою: У Міноборони відреагували на нібито завищені ціни на обкладинки в тендері

Першим ділом Зубаки перерахували 500 тисяч євро в Боснію та Герцеговину за участь у тендері з купівлі "Вітезіту". Потім грошима з цього ж рахунку платили кільком юридичним особам порівняно невеликі суми, а 700 тисяч євро зняли готівкою.

20 грудня 2022-го WDG отримала ще 8,1 мільйона євро від Sevotech. І це також гроші українського Міноборони за тим самим контрактом. І знову: перший же великий платіж – майже 5 мільйонів євро – пішов уже безпосередньо на купівлю заводу.

"Нині завод проходить процедуру банкрутства. Рішення про розпродаж його активів, яким скористалися Зубаки, ухвалив Боснійський суд, який водночас досі не затвердив угоду про продаж "Вітезіту". З українськими ЗМІ Зубаки спілкуватися відмовилися – послалися на зайнятість. Але боснійським медіа Матіас Зубак розповідав, що очікує на рішення суду і сподівається відновити на "Вітезіті" виробництво", – додають журналісти.

Московський слід

Варто згадати і про багаторічного партнера Звонка Зубака ще з 90-х років чеського бізнесмена Петра Перничку.

"У Хорватії ні для кого не секрет, що Петр Перничка має хороші зв’язки в Росії, ще з часів своєї служби в чехословацькій армії. Бізнесмен навіть стверджував у суді, що архів його компанії досі зберігається в Москві. Коли Росія розпочала велику війну проти України, Зубак змінив свою історію. Пустив чутки, ніби він проамериканський хлопець. І це була якась дурна історія, бо як він міг бути проамериканським, якщо вів справи з росіянами? Через Перничку, розумієте? Перничка був головним, а Зубак у нього виступав ніби операційним директором. Але вони працювали разом як команда. З усіма цими зв’язками в Москві", – розповідають розслідувачі.

Новини за темою: У Міноборони відреагували на інформацію ЗМІ про "розкрадання" західної зброї в Україні

Посередники з України

Куратором усієї оборудки, як стверджують журналісти, був Олексій Хорошаєв – колишній чиновник одного з підприємств "Укроборонпрому". Напередодні вторгнення Хорошаєв поїхав у відрядження й не повернувся в Україну. Тепер керує збройними угодами із-за кордону.

Кілька місяців тому журналістка hromadske Інна Попович зустрічалася із Хорошаєвим у Празі. Він визнав, що контракт на міни пішов не за планом, але звинуватив у цьому українську корупцію.

Олексій Хорошаєв – не єдиний українець у цій схемі. Іншим членом наглядової ради компанії Sevotech є Владислав Кліщар. Журналістка "Цензор.НЕТ" Тетяна Ніколаєнко встановила, що Кліщар також з України. 

Одразу дві чеські компанії Кліщара – Belanto Trade s.r.o. та EPI Group s.r.o. нещодавно фігурували в гучному розслідуванні Національного антикорупційного бюро про махінації в Об’єднаній гірничо-хімічній компанії. Підозру в цьому провадженні отримав, зокрема, колишній голова Фонду державного майна Дмитро Сенниченко.

Ішлося про те, що українська державна компанія у 2020–2021 роках через чеські "прокладки" нібито продавала стратегічну сировину в тимчасово окупований Крим.

"Хорватський журналіст Марін Влахович покладає надії на міжнародне розслідування, у якому, на його думку, мають бути зацікавлені США як найбільший донор міжнародної допомоги Україні. Свої розслідування тривають зараз у Чехії та Боснії і Герцеговині. В Україні Міністерство оборони судиться зі "Львівським Арсеналом". Про претензії до Sevotech та WDG офіційно не йдеться", – резюмують розслідувачі.

Новини за темою: Міноборони під'єднали до Єдиного порталу викривачів

Раніше ми повідомляли, що Міноборони запобігло неефективному витрачанню 11,7 мільйона гривень на закупівлі навушників.

Читайте також:
У Росії заарештували активи трьох європейських банків на понад 700 млн євро У Росії заарештували активи трьох європейських банків на понад 700 млн євро
Російська армія, ймовірно, готується до другого етапу наступу на півночі Харківщини, - ISW Російська армія, ймовірно, готується до другого етапу наступу на півночі Харківщини, - ISW
"Мінус" тральщик "Ковровец": Знищено ще один корабель Чорноморського флоту РФ
Відвідуваність застосунку Відвідуваність застосунку "Резерв+" в 50 разів більша, ніж ЦНАПІВ, - Міноборони