USD
НБУ
41.20
Готівка
41.50
EUR
НБУ
44.68
Готівка
45.20
Втрати орків: 5 7 2 3 0 0 (+950)
USD
НБУ
41.20
Готівка
41.50
EUR
НБУ
44.68
Готівка
45.20

Нові підстави для звільнення та демобілізація строковиків: З’явились альтернативні проєкти про мобілізацію

Гончаренко пропонує демобілізувати військових після 18 місяців служби
Мобілізація

Фото ілюстративне

Джерело: відкриті джерела

На сайті Верховної Ради з’явилося два альтернативних законопроєкти про мобілізацію. Автором проєкту закону №10378-1 є нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко, а №10378-2 – "слуга народу" Георгій Мазурашу.

Проєкт Гончаренка

Головні відмінності від урядового документа:

  • право на демобілізацію після 18 місяців служби, а не 36;
  • звільнення строковиків протягом одного місяця з моменту набрання чинності закону, а не семи, з відстрочкою від мобілізації в 12 місяців замість 6;
  • право на звільнення з військової служби осіб з інвалідністю 3-ї групи, а не тільки 1-ї та 2-ї груп;
  • особи з інвалідністю 3-ї групи не підлягають мобілізації;
  • відстрочка чоловікам з інвалідністю;
  • відстрочка здобувачам наступного рівня освіти незалежно від спеціальності.

Проєкт Мазурашу

Документом зокрема пропонується:

  • надати військовим можливість звільнятися зі служби у випадку порушення їхніх прав та загалом розширити підстави для звільнення;
  • демобілізувати військовослужбовців строкової служби.

"Важливо залучити максимальну кількість працездатних громадян України до справи оборони та омріяної перемоги, а не намагатися "совковими методами" (з позиції "рабовласницької філософі") заганяти погрозами і примусом в армію всіх громадян чоловічої статі, у т.ч. тих, які з різних причин не можуть/хочуть служити/воювати, але можуть і мають приносити користь державі роботою на економіку – в тилу, або, якщо вдома немає роботи з рівнем оплати, який дозволяє утримувати себе і сім’ю, – за кордоном. Необхідно максимально мотивувати та соціально захищати патріотів, які служать, а інших громадян стимулювати до підтримки армії через роботу на економіку. Запропоновані механізми не повинні підштовхувати до відмови від громадянства або обмежувати можливості тих, хто опинився за кордоном", – акцентує депутат.

"Логічно посприяти тому, щоб "строковики", які під час воєнного стану суттєво вже "переслужили", нарешті, були звільнені. Частина з них можуть після звільнення в запас піти добровольцями. І це оптимально для армії, адже саме добровольці є найціннішими у лавах ЗСУ", – додає Мазурашу.

Що відомо про урядовий законопроєкт

Законопроєкт про мобілізацію та військовий облік зареєстрували у Верховній Раді пізно ввечері 25 грудня. Тепер його мають розглянути в комітетах, а потім проголосувати у двох читаннях. Детальніше ми розписали тут.

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний дав пресконференцію, на якій роз’яснив законопроєкт.

Адвокатка в ефірі UWN зазначила, що новий законопроєкт передбачає порушення конституційних прав громадян України.

Forbes із посиланням на одного з депутатів зі "Слуги народу" повідомив, що документ ще можуть відправити на доопрацювання.

Представник Сухопутних військ Володимир Фітьо теж повідомляв, що законопроєкт потребує доопрацювання.

Заступниця голови комітету з питань інформаційної політики Євгенія Кравчук повідомила, що Верховна Рада не буде розглядати урядовий законопроєкт про мобілізацію, а готуватиме компромісний.

Читайте також:
Зеленський підписав закони про ввезення енергетичного обладнання 
без мита та ПДВ Зеленський підписав закони про ввезення енергетичного обладнання 
без мита та ПДВ
У російських дронах та ракетах знайшли компоненти з понад 20 країн У російських дронах та ракетах знайшли компоненти з понад 20 країн
Позиції ЗСУ в Кринках зруйновані вщент, немає змоги тримати оборону Позиції ЗСУ в Кринках зруйновані вщент, немає змоги тримати оборону
Росія допомогла КНДР відновити економіку Росія допомогла КНДР відновити економіку