USD
НБУ
38.21
Готівка
38.55
EUR
НБУ
41.30
Готівка
41.90
Втрати орків: 4 1 4 6 8 0 (+920)
USD
НБУ
38.21
Готівка
38.55
EUR
НБУ
41.30
Готівка
41.90

Медичний канабіс важливий для військових із фантомними болями та людей з онко, – лікар-анестезіолог

Канабіс лікує гормональні розлади у підлітків
Євсєєва лікар-анестезіолог UWN
Кандидатка медичних наук, лікарка-анестезіолог КНП "Київський міський клінічний онкологічний центр" Вікторія Євсєєва
Джерело: скріншот

Населення України, пересічні громадяни не зовсім розуміють, що таке легалізація медичного канабісу. Про це в ефірі UWN заявила кандидатка медичних наук, лікарка-анестезіолог КНП "Київський міський клінічний онкологічний центр" Вікторія Євсєєва.

"Вони вважають, що легалізація і декриміналізація – це одне і теж поняття, але це не так. Легалізація нам потрібна для того, щоб нам лікарям, щоб на рівні, наприклад, з такими наркотичними анальгетиками, як морфій і його похідний, призначати більш легкі наркотичні анальгетичні засоби, психотропні засоби", – сказала вона.

Євсєєва зазначила, що закон, який сьогодні був прийнятий, передбачає, як і в інших наркотичних засобів, обіг фармацевтичний та лікарський.

"Це не буде так, що кожен пересічний громадянин України може зайти в супермаркет і купити медичний канабіс біля жувальної гумки і так далі. Це буде мати такий самий вигляд, як призначення будь-якого наркотичного анальгетику певної категорії пацієнтів. Тобто ви приходите на прийом, у вас є певне захворювання, яке підлягає призначенню медичного канабісу", – уточнила експертка.

Як отримати медичний канабіс?

Лікар має призначить пацієнту медичний канабіс певного сорту, який залежить від концентрації ТГК. І тоді з електронним рецептом людина йде до аптеки чи до тої установи, яка буде мати на це документи, та отримує медичний канабіс з певним дозуванням на певну кількість прийомів.

"Мабуть, найкращу модель застосування медичного канабісу я бачила в Ізраїлі, коли за призначенням щонайменше двох лікарів пацієнт отримує лікарський рецепт з дозуванням на один місяць і це змушує пацієнта таким чи іншим чином прийти хоча б один раз в місяць на прийом до лікаря, щоб контролювати свій патологічний стан. Я дуже сподіваюсь, що за ті шість місяців, які ми маємо на імплементування цього закону в життя, будуть зроблені всі ті механізми і прописані. Тому що це наразі не є проблемою. Ми можемо взяти досвід будь-якої західноєвропейської країни чи Сполучених Штатів, чи Ізраїлю найближчого і використати його в Україні", – додала вона.

Для яких хвороб призначають канабіс?

За словами лікарки, першочергово – це пацієнти онкологічного профілю як дорослі, так і діти. Це пацієнти паліативної групи, особливо онкологічні, пацієнти, які знаходяться на останній фазі свого життя.

"Ми розуміємо, що пацієнт помирає, і нам потрібно полегшити його стан, знеболити його, психологічно заспокоїти і так далі. Це пацієнти, які мають ту чи іншу форму хронічного болю, коли комбінації ліків звичайних, які ми використовуємо нестероїдних протизапальних засобів, наприклад, диклофенак в поєднанні з парацетамолом або призначення наркотичного анальгетику вже недостатньо", – пояснила лікарка-анестезіолог.

Євсєєва наголосила, що одним канабісом, звичайно, вилікувати певні хвороби неможливо, але в сукупності в купі з іншими ліками канабіс надає змогу зменшити дозу наркотичного анальгетику у певної категорії пацієнтів, онкологічного профілю зазвичай кого треба знеболювати. Тим самим, враховуючи комплексну дію зменшення дози наркотичного анальгетика, нівелювати побічні небажані дії, наприклад того ж морфіну.

"Це лікування епілепсії в дітей, це лікування гормональних розладів у підлітків, наприклад у дівчаток з метою стабілізування менструального циклу в пубертатному періоді, це розсіяний склероз так само входить в цю групу. Тобто це не лише знеболення, це отримання легкого заспокійливого ефекту у певної групи пацієнтів", – зазначила експертка.

Канабіс для військових

Особливо канабісу потребують військові для лікування психологічних розладів, посттравматичних розладів – це фантомні болі, які виникають після ампутації кінцівок.

"Адаптувати військового після повернення, наприклад, з полону до соціального життя в країні і взагалі в мирний час – це досить велика проблема. Коли людина має порушення сну, має порушення апетиту, але з неврологічної психологічної позиції. Ми всі розуміємо, що ці люди, на жаль, мають глибоку психологічну травму, вони втрачали друзів, бачили смерть і наразі канабісом лікувати біль можливо не тільки фізичний, але і психологічний біль – це в деяких випадках найважливіше, мабуть. Тому що я бачу військових у своїй практиці, я лікар-анестезіолог і ми надаємо допомогу і не можна так казати, але все ж таки ті пацієнти, які мали змогу дістати цей препарат в певній формі, я особисто бачила позитивний ефект цього лікування", – уточнила Євсєєва.

За її словами, після цього у них покращився сон та апетит.

"Ми успішно справлялися з невропатичним болем, я зараз кажу про синтетичний канабідіол, який легалізований в Україні, але, на жаль, він коштує досить великих грошей. Сьогодні ми вже можемо говорити  відкрито, тому що канабіс легалізований, що певна концентрація тетрагідроканабінолут таким пацієнтам дуже показана і має великий позитивний вплив на них", – резюмувала лікарка-анестезіолог.

Легалізація канабісу

21 грудня Верховна Рада ухвалила у другому читанні закон про легалізацію медичного канабісу. За таке рішення проголосували 248 нардепів.

Діяльність з розроблення нових наркотичних засобів або психотропних речовин дозволяється лише з метою їх застосування у медичній практиці з дотриманням законодавства про лікарські засоби або для використання у науковій та науково-технічній діяльності. Детальніше UWN писав тут.

Читайте також:
На Тернопільщині помер військовозобов'язаний, який знепритомнів у ТЦК: Інцидент перевірятиме спецпрокуратура На Тернопільщині помер військовозобов'язаний, який знепритомнів у ТЦК: Інцидент перевірятиме спецпрокуратура
Українські медзаклади домовилися про партнерство з двома провідними клініками Німеччини Українські медзаклади домовилися про партнерство з двома провідними клініками Німеччини
Війна 2024 року відрізняється від війни 2022-го кількістю дронів від окупантів – їх значно більше, – командир роти ОШБр Війна 2024 року відрізняється від війни 2022-го кількістю дронів від окупантів – їх значно більше, – командир роти ОШБр "Лють"
НАТО не планує відправляти війська в Україну, – генсек НАТО не планує відправляти війська в Україну, – генсек