
Українська зернова асоціація (УЗА) висловила занепокоєння щодо повідомлень від учасників ринку зерна щодо необґрунтованої затримки завантажених суден для експорту в портах Великої Одеси. В організації наголосили, що простої завдають колосальних збитків українським аграріям та держбюджету країни.
Про які суми йдеться?
Зазначається, що кожен день затримки завантажених зерном суден в портах призводить до збитків на рівні 1–1,5 долара на тонні продукції на день.
"Якщо взяти для прикладу судно Handysize тоннажністю 50 тисяч тонн, то втрати для експортера через затримку судна в порту коштують 50–75 тис. доларів на день, які експортер вимушений виплачувати судновласнику", – розповідають в Українській зерновій асоціації.
Також там додають, що окрім цього зростають витрати на страхування таких суден через перебування в українських портах.
"УЗА переконана, що в умовах, коли експорт зерна та агропродукції забезпечує левову частку власних валютних надходжень країни та забезпечує значну частину збору податків до Державного бюджету, які, власне, Україна може витрачати на військові потреби, необґрунтована затримка суден в портах є злочином, який завдає збитків не тільки українським аграріям, але й державному бюджету, а відтак зменшує кошти на військові видатки", – наголошують в асоціації.
В чому причина затримок?
В Українській зерновій асоціації уточнюють, що такі затримки суден в портах жодним чином не пов’язані з погодними умовами чи навігацією.
"УЗА закликає уряд втрутитись у ситуацію, спричинену посадовцями на регіональному рівні, припинити свавільну затримку суден та якнайшвидше розблокувати зерновий експорт", – йдеться у повідомленні.
Раніше ми писали, що через російські атаки експортний потенціал українських портів впав на 40%. Також зазначалося, що окупанти знищили майже 300 тисяч тонн зерна.