USD
НБУ
36.57
Готівка
38.35
EUR
НБУ
39.42
Готівка
40.90
Втрати орків: 1 6 7 4 9 0 (+920)
USD
НБУ
36.57
Готівка
38.35
EUR
НБУ
39.42
Готівка
40.90

Перші компенсації за зруйноване та пошкоджене житло можуть виплатити вже у травні

Закон передбачає компенсацію за пошкодження та знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ
Ракетний удар по будинку в Запоріжжі_5
Джерело: ДСНС України

Президент України Володимир Зеленський 17 березня підписав закон про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ. Про це йдеться на сайті Верховної Ради.

Так, відповідно до закону компенсацію можуть отримати особи, чиє житло постраждало або було знищено з 24 лютого 2022 року. При цьому виплати не розраховані на об'єкти нерухомості, які на 24 лютого перебували на тимчасово окупованій території.

Зазначається, що закон передбачає компенсацію за пошкоджену/знищену житлову нерухомість: квартири, інші житлові приміщення (наприклад, кімнати в гуртожитках), будинки садибного типу, садові та дачні будинки, об'єкти будівництва, в яких збудовано опорні та зовнішні конструкції.

Хто може розраховувати на виплати?

Компенсацію зможуть отримати громадяни, які:

  • є власниками майна;
  • інвестували та фінансували будівництво об'єктів, щодо яких отримали право на виконання будівельних робіт і які не прийняті в експлуатацію;
  • є членами житлово-будівельних кооперативів, які викупили житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
  • є спадкоємцями вищезазначених осіб.

Також її зможуть отримати об'єднання співвласників, управителі багатоквартирних будинків, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

При цьому підсанкційні особи, засуджені за злочини проти нацбезпеки України та їхні спадкоємці, компенсацію не отримають.

Яка компенсація передбачається законом?

За пошкоджене майно грошової компенсації не буде. Натомість пропонується відновлення через будівельні роботи та/або надання будівельних матеріалів для них.

За знищене майно надається житловий сертифікат – цей документ підтверджує гарантії держави профінансувати придбання квартири або іншого житлового приміщення (зокрема, спорудженого в майбутньому) в обсязі визначеної суми.

Житловий сертифікат може використати лише його власник або його спадкоємець, він не може бути відчужений третім особам. Використовувати сертифікат можна протягом п'яти років з дня його видання.

Купувати нове житло можна за допомогою кількох житлових сертифікатів. Якщо ціна квартири нижча за суму сертифіката, гроші, що залишилися, виплачуватимуться вже з коштів, отриманих від РФ для відшкодування збитків. Якщо більше – одержувач сам платить різницю.

Куди подати заявку на компенсацію?

Кожен громадянин може подати інформаційне повідомлення про пошкоджене чи знищене майно в електронній формі – у "Дію", в паперовій – через ЦНАП. Після верифікації документів усі дані додаються до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Зробити це можна під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення.

Коли виплачуватимуть компенсацію?

Перші компенсації за зруйноване та пошкоджене житло планують виплатити у травні. Про це повідомляють у "Слузі народу".

"Президент підписав надзвичайно важливий законопроєкт № 7198, який вже став законом. Він стосується надання громадянам України компенсації за знищене та пошкоджене житло. Є два місяці, коли уряд повинен розробити відповідні постанови і затвердити їх на засіданні Кабміну. Сподіваємось, що вже в травні, наші люди, які залишилися без даху над головою, будуть отримувати перші компенсації", – йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, Росія від початку повномасштабного вторгнення здійснила понад 40,5 тисячі обстрілів та зруйновано більш як 152 тисячі житлових будинків.

Читайте також:
Зеленський візьме участь у травневому саміті G7 в онлайн-форматі Зеленський візьме участь у травневому саміті G7 в онлайн-форматі
Зеленський про можливу розмову з лідером Китаю: Жодної конкретики немає Зеленський про можливу розмову з лідером Китаю: Жодної конкретики немає
Дерусифікація: В Україні ввели низку заборон для географічних назв Дерусифікація: В Україні ввели низку заборон для географічних назв
Зеленський ввів санкції проти президента Сирії Асада: Загалом до списку потрапили 300 осіб Зеленський ввів санкції проти президента Сирії Асада: Загалом до списку потрапили 300 осіб