USD
НБУ
39.79
Готівка
40.00
EUR
НБУ
42.38
Готівка
42.95
Втрати орків: 4 6 1 0 6 0 (+800)
USD
НБУ
39.79
Готівка
40.00
EUR
НБУ
42.38
Готівка
42.95

Закарпатська – дорожча: Технічну сіль в Україну везуть з Африки

Технічну сіль нині доставляють з африканських країн по 2500 гривень за тонну
сіль
Фото ілюстративне
Джерело: відкриті джерела

Буштинське родовище солі в Закарпатській області не працює на повну потужність. Через це Україна змушена закупляти технічну сіль в Африці. Про це розповів голова Закарпатської облдержадміністрації Віктор Микита в інтерв’ю "Укрінформу".

Зазначається, що підприємство почало розробляти родовище у 2022 році після російського вторгнення. Робота запускалася дуже швидкими темпами, через що постійно виникали проблеми.

"Проблема полягала в тому, що на момент запуску розробки родовища не була належним чином проведена геодезія. Вони спочатку не планували бетонувати шахту, згодом, коли прохід почав засипатися, це необхідно було зробити. Тому наново копали, ставили металоконструкції, укріплювали тощо", – пояснив Микита.

А коли вже дійшли до породи та впевнилися, що сіль є, почали посилювати вхід у шахту. Він проритий на довжину понад 200 м та має глибину 70 м. На ці укріплення пішло багато часу.

"Водночас ми говорили, що потужності цієї шахти повинні забезпечувати всі потреби країни в технічній солі. А це – 400 тисяч тонн на рік. Тепер уявіть собі, що ці 400 тисяч тонн поїдуть з місця видобутку вантажними автомобілями...", – зазначив він.

Через ризик знищити вантажівками траси Мукачево – Рогатин і Київ – Чоп влада почала домовлятися з "Укрзалізницею" про прокладання окремої колії до родовища. 

"Домовленості є, але це питання не закрите на сьогоднішній день, бо підприємство наразі використало всі інвестиції на будівництво тунелю та проходу в шахту. Там будують два тунелі, один – резервний, аби в разі пошкодження першого робота тривала через резервний та не зупинялося виробництво. Другий тунель наразі недобудований. Тому нині ми говоримо, що підприємство добралося до породи, почали відбирати технічну сіль", – розповів голова ОВА.

Щоб налагодити інфраструктуру, провести дорозвідку родовища, доробити прохід, потрібен ще рік. Інвестор вклав у цей проєкт уже близько 170 млн гривень. Поки що Буштинське родовище не має постійного видобутку в промислових масштабах. Практично всю видобуту сіль у кінці листопада передали на Одещину під час снігового фронту, який зупинив рух у цьому регіоні. Інвестор надав цю сіль безплатно, на Одещину поїхало 54 тонни технічної закарпатської солі, з якої вийшло близько 150 тонн суміші для посипання доріг.

Микита повідомив, що на Буштинському родовищі зараз добувають близько 45 тонн технічної солі на добу. За необхідності можуть збільшувати цифру до 200 тонн – це виходить 600 тонн суміші для посипання доріг. Цього вистачить Закарпаттю для себе й сусідніх областей. Але така кількість технічної солі не покриє усіх потреб країни.

Технічну сіль нині доставляють з африканських країн по 2500 гривень за тонну. До великої війни вартість тонни технічної солі з "Артемсолі" становила 1500 гривень. Коли у 2022-му не було ніякої солі, її завозили за ціною 7000–9000 гривень за тонну. Вартість закарпатської солі з Буштинського родовища зараз становить 3000 гривень, але якість на порядок вища за африканську, стверджує голова ОВА.

"Виробник проводив експертизи, вона чудово розчиняється. Тому закарпатську сіль купуватимуть. Плюс, якщо врахувати логістику, то сіль, яка поступає в порти, десь там на півдні країни й освоюватиметься, а ми своєю зможемо закривати потреби заходу та центру", – зазначив він.

Чого очікувати від економіки у 2024 році?

Кабінет міністрів затвердив Основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2024–2026 роки.

Очікується, що економіка України збільшиться у 2024 році на 4,6%, після чого зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) прискориться до 6,8% у 2025-му та 6,6% – у 2026 році.

Прогнозується уповільнення інфляції. Споживчі ціни зростуть на 9,7% у 2024 році (грудень до грудня), на 8,1% – у 2024-му та на 6,9% – у 2026 році.

Середньомісячна заробітна плата працівників, брутто (до сплати податків) становитиме 21 809 гривень у 2024 році, 25 732 гривень – у 2025-му та 30 260 гривень – у 2026 році.

Читайте також:
"Дочка" Auchan продала свої активи у РФ
Mastercard приєднається до програми українського кешбеку Mastercard приєднається до програми українського кешбеку
Кабмін до серпня продовжив дію ПСО на газ для теплокомуненерго Кабмін до серпня продовжив дію ПСО на газ для теплокомуненерго
Світову економіку чекає десятиліття слабкого зростання, попри уникнення рецесії, – МВФ Світову економіку чекає десятиліття слабкого зростання, попри уникнення рецесії, – МВФ