
Середні ціни на продукти харчування в лютому 2023 року, порівняно з лютим минулого року, зросли на 31,5%. Це вище за загальну інфляцію, яка склала 24,9%. Про це свідчать дані Державної служби статистики (Держстату).
Серед продуктів найбільше подорожчали яйця – на 80,3%, фрукти – на 74,9%, риба та рибопродукти – на 44,1%, овочі – на 36,2%, цукор – на 32,5%, хліб та хлібопродукти 26,0%, макаронні вироби – на 25,8%.
Олія подорожчала на 24,0%, м'ясо та м'ясопродукти – на 23,2% сир та м'який сир – на 23,0%, хліб – на 19,3%, молоко на 17,4%, соняшникова олія – на 14,1%.
На споживчому ринку в лютому ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,5%. Найбільше (на 13,9%) подорожчали овочі. На 1,4-0,4% зросли ціни на фрукти, м'ясо птиці, рибу та продукти з риби, хліб, молоко та молочні продукти, макаронні вироби, безалкогольні напої. Водночас на 2,3–0,4% подешевшали продукти переробки зернових, яйця, рис, сало, яловичина, свинина, соняшникова олія.
Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 1,1%, у т.ч. на тютюнові вироби – на 1,4%, алкогольні напої – на 0,9%.
Прогноз Мінагрополітики
На початку січня стало відомо, що відключення електроенергії наприкінці минулого року та перехід сільгоспвиробників на генератори призвели до того, що вартість продуктів харчування в Україні буде зростати. Про це під час телемарафону заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.
"Ми порахували, що підвищення коливатиметься на рівні близько 3–5%", – зазначив він.
При цьому додав, що перебої з електроенергією на виробництвах у багатьох випадках були критичними. Тому міністерство розробило кілька стратегій виходу з ситуації.
"Ми маємо декілька стратегій: одна з них – це забезпечити виробництва генераторами. Також міністерство наразі приймає заявки, зокрема, від тваринницьких ферм для включення їх у перелік критичної інфраструктури. Нам дуже важливо забезпечити електроенергією всі виробничі цикли", – сказав перший заступник міністра.
В той же час Висоцький зауважив, що суттєвого зменшення обсягів виробництва за ці кілька місяців не відбувалося.