Уряд України готує два нові механізми фінансової підтримки для виробників військово-промислового комплексу. Допомога буде розрахована і для великих компаній, і для стартапів. Про це розповіла заступниця міністра зі стратегічних галузей промисловості України Ганна Гвоздяр у коментарі Forbes.
Повідомляється, що програми фінансування мають прискорити розвиток сектора і гарантувати безперебійне постачання.
За словами Гвоздяр, йдеться про такі програми:
- для виробників, які вже працюють на ринку, – механізм гарантування кредитів для приватних виробників державою за прикладом чинної програми портфельних гарантій;
- для стартапів – надання компенсації відсоткової ставки за кредитом за прикладом чинної програми "Доступні кредити 5-7-9%".
Програма "5-7-9"
Пільгові ставки для бізнесу – 5,7,9 або 13% залежно від мети кредиту. Різницю між ринковою та пільговою ставкою покриває держава в особі Фонду розвитку підприємництва (ФРП).
Більше інформації про процентні ставки, суми та умови програм у Мінстратегпромі не надали. Поки що механізми обговорюють в уряді – там багато стейкхолдерів, пояснила Гвоздяр.
Кабмін планує ухвалити програми підтримки виробників зброї найближчими тижнями, розповів топменеджер одного з великих українських банків.
Водночас у Мінстратегпром розраховують, що до кінця місяця постанову буде ухвалено, і програма запрацює.
Звідки фінансування?
Якщо для підприємств ВПК буде запроваджено такі механізми, Ощадбанк зможе запустити новий продукт і почати фінансування компаній оборонної галузі на нових умовах протягом чотирьох-семи тижнів, каже Юрій Каціон, заступник голови правління Ощадбанку, відповідальний за корпоративний бізнес.
"Завдяки високому рівню ліквідності Ощад може забезпечити десятки мільярдів гривень для фінансування цього сегмента ринку", – додає він.
Крім Ощадбанку з виробниками ВПК-сектора може працювати інший державний банк – "Укрексімбанк", розповіла Гвоздяр. Вона додала, що в перспективі до програми зможе приєднатися приватний банківський сектор, але спочатку будуть дивитися на успіхи держбанків.
Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна уклала вже п’ять договорів про спільне виробництво озброєння з провідними компаніями світу.
Ми також писали, що три оборонні компанії Франції планують розгорнути виробництво в Україні. Приступити мають намір вже цього літа.