
Міністерство юстиції України подало позов до Вищого антикорупційного суду (ВАКС), щоб стягнути у дохід держави активи підсанкційного росіянина Едуарда Худайнатова. Про це поінформували в пресслужбі Мін'юсту.
"Худайнатов Едуард Юрійович є власником ВАТ "Незалежна нафтогазова компанія" та колишнім першим віцепрезидентом, заступником голови правління, членом ради директорів ПАТ "НК "Роснафта". Відповідачем здійснюється суттєве сприяння в організації матеріально-технічного забезпечення збройної агресії в Україні шляхом постачання підконтрольними йому підприємствами товарно-матеріальних цінностей у вигляді пального на потреби державного оборонного комплексу Російської Федерації та сплати податків і зборів до державного бюджету країни-агресорки у значних розмірах", – йдеться у повідомленні.
Так, одна з компаній, яку просять націоналізувати, – ТОВ "Альянс Холдинг", яка керує мережею АЗС Shell.
Новини за темою: АРМА і "Укрнафта" підписали договір управління мережею АЗК Glusco
Але.
В Shell Україна зв'язок з Худайнатовим у заперечують. Там зазначають, що глобальна компанія Shell Netherlands володіє "Альянс Холдинг", яка керує мережею заправок Shell в Україні. Частка власності становить 97,4%. Відповідно, зв'язку мережі заправок Shell з РФ - немає.
Водночас прес-служба Shell Mobility Ukraine посилається на рішення Палати з питань підприємництва Апеляційного суду м. Амстердам, що доступне за посиланням Rechtspraak.nl - Zoeken in uitspraken та підтверджує зв'язок між Todwick Holdings Ltd, Cicerone Holding B.V. та Shell.
*Оновлено після публікації: додано позицію Shell.
Ринок пального в Україні
До повномасштабної війни Україна імпортувала понад 70% споживаного пального. У 2021 році з Росії надходило 30% автогазу та 25% дизпального. Також значним постачальником пального була Білорусь. З початку вторгнення уряд заборонив прямий імпорт із країни-агресорки та її посібника.
Навесні 2022-го була паливна криза з кілометровими чергами до автозаправок. Щоб подолати її, уряд скасував цінове регулювання, а парламент тимчасово скасував акциз і знизив ПДВ з 20% до 7%.
Втім, з 1 липня цього року податки на пальне повернулися на довоєнний рівень. Акциз на бензин зріс більш ніж удвічі – до 213 євро за 1 тис. л; акциз на дизпальне – на 40%, до 139,5 євро. Акциз на автогаз залишився на рівні 52 євро. ПДВ зросте з 7% до 20%.
Повернення податків – вимога МВФ.