За підрахунками Медійної ініціативи за права людини (МІПЛ), близько 38 тисяч українців наразі є зниклими безвісти. В цю статистику входять як цивільні громадяни, так і військовослужбовці. Про це розповіла журналістка МІПЛ Марія Климик.
За її словами, організація не може стверджувати, що ця цифра є остаточною і всі ці люди справді зникли безвісти.
"У нас виникає велика проблема з комунікацією з російською стороною, оскільки вони не повідомляють Україну про те, кого саме вони утримують в полоні, і коли справа доходить до того, щоб ідентифікувати, хто знаходить в російському полоні, хто загинув, а про кого немає взагалі жодної інформації, то тут у нас виникають складнощі, оскільки ми не можемо 100% сказати, що цю людину Росія не утримує в полоні або ця людина точно загинула. Оскільки або свідки, які могли щось бачити, перебувають в полоні, або свідки загинули, або перебувають в зоні бойових дій без зв’язку, тому зібрати цю інформацію доволі важко", – розповідає Марія.
За її словами, нині Росія блокує комунікацію щодо обміну полоненими і не надає жодної інформації про полонених чи загиблих українців.
"Дуже багато в цьому роблять самі ж рідні зниклих безвісти. Вони покроково намагаються зібрати всю інформацію, вони володіють дуже багато якою інформацією, вони самі проводять свої службові розслідування. Також дуже важливим у зборі інформації є обмін полоненими. Тому що на даний час тільки звільнені з полону є основним джерелом інформації про те, що хтось ще досі знаходиться в полоні", – пояснила журналістка.
Раніше заступник голови Нацполіції Андрій Нєбитов говорив, що понад 50 тисяч осіб в Україні вважаються зниклими безвісти.
18 березня Кабмін схвалив законопроєкт, яким пропонує створити пошукові групи, які будуть займатись пошуком зниклих безвісти за особливих обставин.
А 26 березня уряд призначив на посаду уповноваженого з питань людей, зниклих безвісти за особливих обставин, Артура Добросердова.
Міністерство внутрішніх справ від 1 жовтня 2023 року запустило телефонну гарячу лінію уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Номер гарячої лінії – 0 800 103 333.
Українці, які перебувають у Європі, могли здати зразки ДНК для пошуку своїх родичів, зниклих безвісти за особливих обставин. Експерти відбирали зразки ДНК, які надалі передавали українським слідчим для пошуку та ідентифікації зниклих осіб.