Росія розробила нову безпілотну зброю у відповідь на наступ Збройних сил України в Курській області. Нові безпілотники захищені від радіоперешкод, пише Forbes.
Видання вказує, що успішно реалізувати наступ у Курській області українським військовим вдалося за допомогою радіоелектронної боротьби. Це вивело з ладу російські розвідувальні безпілотники та збило їхні FPV-дрони.
Натомість РФ завдає удару новими безпілотниками, які управляються з використанням оптоволоконних технологій. Нові дрони захищені від радіоперешкод. І це, як зазначають журналісти, перший випадок застосування такої зброї у бойових діях.
"Це – нагадування, наскільки швидко розвиваються технології малих безпілотників. І попередженням для решти світу, який залежить від глушення сигналів для захисту від атак FPV-дронів", – йдеться в публікації.
FPV-безпілотники переважно вимагають радіоз’єднання з оператором. По радіозв’язку передаються відеосигнали з дрона та команди окремим каналом. Втрата будь-якого з цих сигналів зазвичай призводить до миттєвого падіння.
Журналісти додають: через те на передовій можна побачити безліч різного обладнання для глушіння сигналів, що створює перешкоди на певних частотах, дрони постійно змінюють свої робочі частоти й такі глушилки також оновлюються.
"Тому для тимчасового відключення всіх безпілотників потрібна скоординована операція, аналогічна тій, що була в Курській області. Тобто з тривалою підготовкою для виявлення всіх частот, що використовуються, і достатньою концентрацією перешкод, щоб заблокувати все в певній області", – зауважує медіа.
Разом з тим безпілотники можуть втрачати зв’язок з інших причин. Радіозв’язок вимагає прямої видимості. І це стає плюсом, коли дрон знаходиться на великій відстані від землі, але в міру його наближення до землі зв’язок починає слабшати.
Одним із розв'язування проблеми перешкод та втрати зв’язку є використання термінального наведення за допомогою штучного інтелекту. Наприклад, оператор наводить на ціль на деякій відстані, а безпілотник продовжує прямувати за нею навіть за відсутності зв’язку. Такі системи вже впроваджуються в обмеженій кількості обома сторонами, констатують журналісти.
Варто зауважити, що з липня окупанти почали залучати до бою нові дешеві безпілотники, які виготовлені з пінопласту й фанери.
Ці дрони оснащені камерами та SIM-картами українських операторів для надсилання зображень ворогам, щоб спробувати ідентифікувати протиповітряну оборону, зняти будь-які пошкодження та діяти як приманки.