Кабінет міністрів зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №10337 "Про доброчесне лобіювання".
Представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук пояснив, що документ спрямований на реалізацію рекомендацій Європейської комісії, зафіксованих у Пакеті розширення, та є частиною урядового антиолігархічного плану дій.
"Законопроєкт має на меті забезпечення правових засад лобіювання в Україні відповідно до міжнародних практик та стандартів, нормативно-правового регулювання взаємодії посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування із зацікавленими сторонами та суб’єктами лобіювання, встановлення прозорих механізмів забезпечення діяльності суб’єктів лобіювання та посадових осіб державних органів та органів місцевого самоврядування; механізмів контролю за лобістською діяльністю", – зазначається в супровідних документах.
У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться про те, що GRECO – орган Ради Європи з антикорупційного моніторингу – рекомендував Україні "запровадити правила взаємодії членів парламенту з лобістами та іншими третіми сторонами, які намагаються впливати на законодавчий процес".
Утім, жодну із законодавчих ініціатив щодо лобіювання досі не реалізували, тож GRECO запропонувала надати звіт про вжиті заходи до 31 березня 2024 року.
Зокрема документом пропонується визначити:
- термінологію у сфері лобіювання;
- права та обов’язки суб’єктів лобіювання;
- методи впливу;
- правила етичної поведінки суб’єктів лобіювання;
- створення Реєстру прозорості, держателем та адміністратором якого є Національне агентство з питань запобігання корупції;
- порядок реєстрації у Реєстрі прозорості та винятки з нього;
- доступ до Реєстру прозорості (відкритий і безкоштовний);
- звітність суб’єкта лобіювання, що вноситься до Реєстру прозорості;
- механізми контролю за діяльністю суб’єктів лобіювання шляхом моніторингу дотримання законодавства з питань лобіювання.
Раніше
8 грудня президент Володимир Зеленський підписав три закони, які є обов'язковими для вступу України до ЄС.
Йдеться про збільшення протягом трьох років чисельності НАБУ з 700 до 1000 осіб; повноваження НАЗК перевіряти майно посадовців, придбане до держслужби; закон про мови національних меншин.