USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.40
Втрати орків: 5 2 5 1 5 0 (+1090)
USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.40

Нардепи ініціюють законопроєкт про регулювання Telegram: Що пропонують

Станом на зараз тексту проєкту закону у Верховній Раді ще немає
Telegram
Фото ілюстративне
Джерело: відкриті джерела

Народні депутати готують законопроєкт про регулювання Telegram та подібних до нього платформ поширення ЗМІ в Україні. Про це повідомив нардеп від "Європейської солідарності" Микола Княжицький у Facebook.

Станом на зараз тексту проєкту закону у Верховній Раді ще немає.

"Проблема Telegram – це не зовсім проблема медіа. Проблема його в тому, що це російська мережа, яка тим не менш активно просувається українською владою як основне джерело інформації для українців. І виходить зовсім дивна ситуація: з одного боку, Генштаб ЗСУ прямо каже, що треба припинити використовувати російські мережі типу Telegram, а СБУ, МВС, РНБО та інші органи роблять спільну заяву про використання Telegram російськими спецслужбами. Але з іншого – ці самі органи використовують цей самий Telegram як офіційне джерело інформації для українців", – пояснює Княжицький.

За його словами, йдеться не про блокування Telegram. А про те, щоб запровадити для сервісів, через які поширюється масова інформація (Telegram лише один з них) приблизно таке саме регулювання, яке встановлено законодавством для платформ типу YouTube.

"Так сталось, що закон про медіа регулює всі типи засобів масової інформації, за виключенням платформ типу Telegram та їм подібним. Тобто і платформи типу YouTube, і онлайн-ЗМІ, і телеканали, включаючи іноземні, – для всіх них закон передбачає окреме регулювання. Натомість месенджери типу Telegram в законі хоч і згадуються, але регулювання для них ніякого немає. В умовах, коли за статистикою 72% українців отримували новини саме через Telegram (для порівняння – YouTube лише 16%), це виглядає як мінімум непослідовним", – каже парламентар.

Які пункти планують прописати у законі?

  • Соцмережі повинні реагувати на поширення через них такого саме контенту, який вже зараз заборонено поширювати через інші медіа (в тому числі в YouTube та онлайн-ЗМІ). Йдеться про порнографію, пропаганду наркотиків, глорифікацію фашизму, виправдовування російської агресії тощо. Перелік заборон залишається тим самим, який існує зараз, і цим законопроєктом не змінюється;
  • вони зобов’язані на запит Нацради з питань телерадіомовлення розкривати структуру власності, а також джерела фінансування – як зараз передбачено для інших медіа та сервісів;
  • якщо структура власності або джерела фінансування платформи будуть визнані непрозорими, дана платформа не може використовуватись держорганами та фінансовими структурами, які обробляють персональні дані українців. Такі платформи та пов’язані з ними сервіси не зможуть встановлюватись на будь-яких пристроях, які використовуються для службових цілей. Зазначається, що це відповідає практиці, яка вже зараз існує у Швейцарії та деяких країнах ЄС. Наприклад, в Норвегії службовцям заборонено використовувати Telegram на службових пристроях з березня 2023 року приблизно з тих самих причин;
  • оскільки Сили безпеки і оборони повинні мати особливості діяльності через їх специфіку, то обмеження та заборони щодо використання платформ з непрозорою власністю до них не застосовуються. Вірніше, можуть застосовуватись, якщо це буде встановлено постановою уряду.

Що каже РНБО?

Секретар Ради нацбезпеки та оборони Олексій Данілов наголосив, що Telegram-канали в Україні повинні дотримуватися прозорості у своїй діяльності. Головна вимога до пабліків – це усунення анонімності та дотримання інформаційної безпеки під час війни.

За його словами, головна небезпека у діяльності Telegram-каналів – це анонімність. На його думку, ім'я осіб, які поширюють інформацію на мільйонну аудиторію, повинне бути відоме. Він також зазначив, що у мережі неодноразово поширювали фотографії результатів роботи ППО, пересування військових, місця дислокації ЗСУ.

Другою важливою деталлю залишається дезінформація. Данілов уточнив, що кремлівський режим перед вторгненням в Україну і зараз вкладає багато коштів до дискредитації військових та української влади.

Про небезпеку анонімних Telegram-каналів говорив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров

Глава Мінцифри заявив, що в Україні спостерігається зростання популярності анонімних Telegram-каналів, що є значною загрозою, оскільки Росія активно використовує їх для поширення фейків та дезінформації. Чиновник зауважує, що Україні потрібно більше уваги приділяти медіаграмотності.

"Я сподіваюся, що з'явиться міністр інформаційної політики, для якого це буде питання номер один, тому що дійсно з'являється багато анонімних Telegram-каналів", – сказав Федоров.

При цьому назвав перевагою можливість кожного українця підписуватись і відписуватись від каналів через відсутність алгоритму, коли користувачеві "попадає у стрічку різний контент".

Українська влада теж вважає, що через додаток російські окупанти поширюють свою пропаганду серед українських користувачів. Зокрема, в РНБО і ГУР заявляли, що Telegram несе "загрозу" і є "небезпечним".

Нагадаємо

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення разом із профільними відомствами вирішила активно опрацювати питання регулювання Telegram. Про це заявила голова Нацради Ольга Герасим'юк. Вона наголосила, росіяни активно використовують цю соціальну мережу для поширення своїх наративів.

43% опитаних українців згодні, що для зміцнення захисту від ворога держава має активніше контролювати інформацію в інтернет-джерелах.

На початку березня Telegram отримав від української влади перелік "потенційно проблемних" каналів і тепер їх аналізує. Там обіцяють вживати заходів, якщо знайдуть порушення.

Читайте також:
Функції ТЦК можуть передати цивільним органам: У Раді вже обговорюють це питання Функції ТЦК можуть передати цивільним органам: У Раді вже обговорюють це питання
Понад 70% компенсацій за житло отримують нардепи від Понад 70% компенсацій за житло отримують нардепи від "Слуги народу"
Бронювання до 25% працівників: Комітет рекомендував Раді ухвалити законопроєкт про Бронювання до 25% працівників: Комітет рекомендував Раді ухвалити законопроєкт про "клуб білого бізнесу"
Купірування та видалення пазурів: Раді пропонують заборонити оперувати тварин для Купірування та видалення пазурів: Раді пропонують заборонити оперувати тварин для "краси"