Ставлення до Міжнародного жіночого дня 8 березня погіршилося, його популярність в останні роки постійно зменшується. Якщо ще у 2017 році це свято було одним із найбільш улюблених і його відзначали як улюблене 49%, то зараз – лише кожний п’ятий (21%), йдеться в соцдослідженні Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).
За словами президента КМІС Володимира Паніотто, динаміка відсотка людей, які вважають Міжнародний жіночий день 8 березня своїм улюбленим чи важливим святом, значно змінилася за останні роки.
"Час від часу через ініціативу деяких депутатів або публічних осіб скасувати це свято точаться дискусії з приводу того, чи має сенс це робити. З мого погляду, зараз для нашого суспільства важлива як ніколи єдність і зайві дискусії з непринципових питань тільки шкодять боротьбі з ворогом. Крім того, взагалі для скасування тих чи інших свят, які відповідають багаторічним традиціям, потрібно спочатку переконати населення і сформувати позитивне ставлення до цього рішення", – зауважив Паніотто.
І додав, що наразі існує понад 10–15% людей, які є прихильниками цього свята, ініціатива його скасування не виглядає доречною, а зараз прихильників 21% (а серед жінок 23%), соціальні умови для цього поки що не створені.
"Кількість прихильників цього свята постійно зменшується в останні роки досить швидкими темпами і через декілька років залишиться менш як 10% прихильників цього свята (як зараз це стало з Днем праці 1 травня – 5%). Тоді буде природно скасувати це свято", – припустив очільник КМІС.
Загалом українці ставляться до свят з любов’ю та повагою
Якщо рік тому 2% опитаних не ставилися до яких-небудь офіційних свят як до важливих або улюблених, то зараз таких взагалі не залишилося.
"Більшість населення України (приблизно 70%) святкує Різдво Христове та Великдень (Пасху) як найбільш популярні свята, далі йдуть День Незалежності України (64%) і День захисників і захисниць України (58%). За рік з 2023-го до 2024-го суттєвих змін не відбулося, найбільші зміни відбулися у порівнянні з 2021 роком (періодом до повномасштабного вторгнення). Так, зросло значення всіх державницьких свят", – зазначили аналітики.
День Незалежності України до початку повномасштабної війни з Росією цінували лише 37% населення, а зараз – 64%, тобто на 27 процентних пунктів більше. День захисників і захисниць України був популярним лише серед 29%, а зараз – серед 58%, тобто на 29 процентних пунктів більше.
"Аналізуючи динаміку популярності свят серед населення України за 2021-й, 2023-й та 2024-й роки, бачимо, що порівняно з 2021 роком, тобто до великої війни, відбулися значні зміни, а порівняно з 2023-м – значно менші. Різдво Христове та Великдень продовжують займати перші місця за популярністю, зростанням для Різдва та невеликим зниженням для Великодня у 2024 році порівняно з 2023 роком. Це свідчить про стабільність традиційних релігійних цінностей серед населення, які мають асоціацію родинних свят", – кажуть дослідники.
Найбільші зміни відбулися зі ставленням до Дня Незалежності України і Дня захисників і захисниць України.
Яким українці бачать майбутнє України через 10 років?
Додамо, за результатами недавніх досліджень, у всіх регіонах країни більшість населення вважають, що в майбутньому Україна буде процвітаючою країною в складі ЄС.
Відносно найменше таких на сході, де 67% мають оптимістичні погляди (а песимістичні погляди поділяють 25%). В інших регіонах 73–76% оптимістично дивляться на майбутнє країни (песимістично – 16–19%).
"Незалежно від віку більшість українців оптимістично дивляться в майбутнє. Утім, варто звернути увагу, що молодші респонденти були трохи більше песимістичні. Зокрема, серед респондентів у віці 18–29 років 68% оптимістично дивляться на майбутнє України через 10 років, а песимістично – 26%. Як і з іншими дотичними суспільними настроями, природно було очікувати, що після значного сплеску з часом рівень оптимізму буде знижуватися. Водночас наразі рівень оптимізму насправді зберігається на досить високому рівні (враховуючи всі випробування, через які проходить Україна та українці)", – зауважують соціологи.