USD
НБУ
40.65
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.48
Готівка
44.30
Втрати орків: 5 2 7 3 9 0 (+1080)
USD
НБУ
40.65
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.48
Готівка
44.30

Спікер парламенту Грузії підписав закон про "іноагентів"

Згідно з Конституцією Грузії, якщо президент після подолання вето відмовляється від підписання, закон у 5-денний термін підписує та публікує голова парламенту
Прапор Грузії
Джерело: EPA

Спікер парламенту Грузії Шалва Папуашвілі підписав закон про "іноагентів" ("Про прозорість іноземного впливу"). Про це він повідомив на брифінгу у будівлі законодавчого органу, передають грузинські ЗМІ.

28 травня парламент Грузії не врахував мотивованих зауважень Саломе Зурабішвілі, подолавши вето президента і остаточно затвердивши закон. За подолання вето проголосували 84 депутати, проти – 4.

Згідно з Конституцією Грузії, якщо президент після подолання вето відмовляється від підписання, закон у 5-денний термін підписує та публікує голова парламенту.

Згідно з новим законом, протягом двох місяців (до початку серпня) відповідні органи / посадовці повинні ухвалити / опублікувати підзаконні акти, а Міністерство юстиції Грузії та Національне агентство публічного реєстру мають провести "попередні матеріально-технічні та інші заходи для виконання цього закону".

Вже із серпня ЗМІ та НУО, які, за даними 2023 року, отримували понад 20% доходу з-за кордону (це абсолютна більшість грузинських онлайн-ЗМІ та НУО, які працюють переважно із західними фондами), протягом місяця мають через Будинок юстиції внести заяву про реєстрацію як організації, які проводять інтереси іноземної сили.

Для виявлення "провідних інтересів іноземної сили організацій" та перевірки виконання вимог закону Міністерство юстиції у будь-який час може провести моніторинг, а уповноважений чиновник – отримати необхідну інформацію, зокрема персональні дані.

Противники закону впевнені: він може стати інструментом тиску та репресій проти інакодумства у Грузії. Більшість НУО та ЗМІ заявили, що не виконуватимуть його.

Що цьому передувало

Правляча партія ухвалила закон з другої спроби – торік "Грузинська мрія" відкликала документ після двох днів масових протестів та зіткнень демонстрантів із силовиками.

Цього року влада не відмовилася від ініціативи, незважаючи на протест десятків тисяч громадян країни, позицію міжнародних партнерів Грузії, зокрема Євросоюзу. У Брюсселі та інших західних столицях прямо заявляли, що закон, схожий на російське законодавство про "іноагенти", буде перешкодою на шляху країни до ЄС. Стратегічний партнер Грузії – США – оголосив про візові санкції для представників грузинської влади та початок перегляду двосторонніх відносин.

Закон про "іноагентів"

Закон про "іноагентів" фактично є аналогом закону, ухваленого в Росії. Згідно з документом, ЗМІ та громадським організаціям, які отримують фінансування з-за кордону, надаватимуть статус "агентів іноземного впливу". Реєструвати іноагентів має прокуратура, а не служба держреєстру. Для фізичних осіб за порушення закону передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п'яти років, для юридичних – штраф.

Читайте також:
ЄС готує обмеження для Грузії після ухвалення закону про ЄС готує обмеження для Грузії після ухвалення закону про "іноагентів"
У Грузії відмовляються підкорятися закону про У Грузії відмовляються підкорятися закону про "іноагентів". Там вже анонсували новий масштабний протест
Президент Грузії закликала зібрати підписи для проведення референдуму після ухвалення закону про іноагентів Президент Грузії закликала зібрати підписи для проведення референдуму після ухвалення закону про іноагентів
Саакашвілі програв справу про порушення його прав Грузією Саакашвілі програв справу про порушення його прав Грузією