USD
НБУ
40.52
Готівка
40.85
EUR
НБУ
43.43
Готівка
44.10
Втрати орків: 5 3 1 9 8 0 (+1060)
USD
НБУ
40.52
Готівка
40.85
EUR
НБУ
43.43
Готівка
44.10

Росіяни в Херсонському ізоляторі тримали й катували щонайменше тридцять жінок, - правозахисники

Утримуваних жінок підозрювали, зокрема, в партизанській діяльності та допомозі ЗСУ
згвалтування

Внаслідок сексуального насильства потерпіла отримала травми

Джерело: відкриті джерела

Одним із місць на деокупованій Херсонщині, де росіяни тримали і катували цивільних, був ізолятор тимчасового тримання (далі - ІТТ - ред.) № 1 Головного управління Національної поліції в Херсонській області, який розташований на вулиці Теплоенергетиків, 3 у місті Херсон. В цьому ізоляторі були облаштовані так звані жіночі камери. Дослідники Центру прав людини ZMINA встановили, що в різний час в ІТТ перебували щонайменше тридцять жінок.

За словами правової аналітикині ZMINA Онисії Синюк, жінок затримували протягом літа - переважно в липні-серпні 2022 року, та утримували до кінця жовтня, коли російські війська почали відступ з правого берега Херсонщини.

"Жінок тримали в ізоляторі від години до майже трьох місяців. Вік українок, за офіційними даними, від 32 до 58 років. За свідченнями самих утримуваних, наймолодшій із жінок, що перебувала в ІТТ довший час, був 21 рік. При цьому серед затриманих, які перебували в ІТТ недовго, були і неповнолітні", - розповіла Синюк.

Утримуваних жінок підозрювали, зокрема, в партизанській діяльності та допомозі Збройним силам України. Так, затримували цілеспрямовано, зокрема, співробітниць правоохоронних органів України. І людей, яких РФ підозрювала у контакті чи родинних зв’язках із представниками правоохоронних органів України, ЗСУ чи руху спротиву на тимчасово окупованих територіях Херсонщини.

"Серед жінок, яких тримали в ІТТ, були колишня волонтерка "Правого сектору", яка допомагала у військовому госпіталі, працівниця Херсонської обласної комунальної аварійно-рятувальної служби, працівниця відділу кадрів воєнізованої охорони, домогосподарка, курсантка Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, співробітниця Управління патрульної поліції, а також заступниця директора гімназії. Ще одна категорія затриманих - ті, кого використовували як заручників для затримання членів сім’ї та рідних, а також знайомих", - додала правозахисниця.

Новини за темою: Україна звинувачує солдат РФ у зґвалтуванні чотирирічної дівчинки та груповій нарузі над її матір'ю, – Reuters

Як затримували і що робили з жінками

Колишню співробітницю Управління патрульної поліції Херсонської області Ольгу Гончевську, понад 1,5 місяця незаконно утримували в ІТТ. Її затримали разом з цивільним чоловіком, теж колишнім поліцейським, за наводкою ексколеги. Ольгу та інших жінок в ізоляторі годували раз на день, милися вони переважно з-під пляшок.

На українку психологічно тиснули: погрожували налисо підстригти, вивезти її батьків, тримали біля кімнат, де катували інших. Згодом жінку на допиті, де хотіли дізнатися про "кураторів з СБУ", били струмом. Потім, тримаючи силою, троє чоловіків вдягли тканину на обличчя жінки та почали заливати водою, від чого та не могла дихати.

Ще одну постраждалу - курсантку Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба Наталію Сосмій - затримали у її дворі 30 озброєних росіян у балаклавах та три тижні незаконно утримували в ізоляторі. Жінку звинуватили в тому, що вона "веде подвійне життя і співпрацює з СБУ". Наталії погрожували, що зґвалтують її та її неповнолітню доньку. Згодом курсантку почали бити.

Відомо про випадок, коли на кілька днів затримали жінку, яка відвернулася і не привіталася з російськими військовослужбовцями, які зайшли в автобус на блокпості.

Представники РФ, які проводили затримання, у кількох випадках представлялися як "поліція МВС Росії" або "військово-кримінальна поліція". Водночас вони переважно не надавали службових посвідчень або інших документів, а також приховували обличчя - були в балаклавах.

Під час затримання представники РФ психологічно тиснули на людей та навіть застосовували фізичну силу - одну жінку в ІТТ привезли вже з крововиливом під оком та гематомами на голові.

Новини за темою: Рашисти вивезли з Херсонщини ще 185 українських дітей

Які були умови тримання

Умови в ізоляторі, де тримали жінок, не були належними: камери були двомісні та тримісні, однак у них одночасно перебувало від п’яти до дев’яти людей. Також перші три тижні затримані не мали можливості повноцінно митися взагалі. Харчування також було поганим, їжу часто давали зіпсованою і її не вистачало на всіх.

Росіяни також катували українських жінок, зокрема тих, хто професійно пов’язаних із правоохоронними органами України, ЗСУ або ж яких представники РФ підозрювали у зв’язках з українським рухом спротиву. Найчастіше херсонок мучили електричним струмом, водою, а також били їх. Відомо також про випадок сексуалізованого катування — постраждалу били струмом по грудях. Були і погрози насильством.

В одному з випадків жінка повідомила про погрозу, зокрема, груповим зґвалтуванням. Щойно її привезли до ІТТ, в холі оточило приблизно 15 окупантів та почали змушувати роздягнутися для "огляду" - підіймали футболку та відтягували штани, торкалися тіла. Вони також казали, що жінку зґвалтують.

"Представники РФ завдавали страждань утримуваним жінкам, щоб отримати інформацію, зізнання або ж залякати для придушення спротиву на окупованих територіях. Крім того, погрози сексуальним насильством та домагання росіяни застосовували для психологічного тиску та ствердження свого домінуючого положення. Такі погрози сексуальним насильством є частиною культури російських військових і не караються командирами", - зазначила Синюк.

Злочини проти людяності

Радниця з прав людини ZMINA Наталія Охотнікова заявляє, що є підстави вважати, що представники РФ вчиняють не лише воєнні злочини, а й злочини проти людяності. Адже росіяни тримали українок у неналежних умовах, а злочини, зокрема тортури, вчиняли системно та масштабно.

"Передамо Службі Безпеки України та Офісу Генпрокурора, а також плануємо передати до Міжнародного кримінального суду дані від всіх жінок, що дали на це згоду, щоб максимально сприяти належному розслідуванню всіх інцидентів, про які говориться у звіті", - прокоментувала Охотнікова.

Новини за темою: Херсон в окупації і після неї. Як поліцейський Влад Пастухов підняв антиросійську хвилю на Херсонщині
Читайте також:
Складна ситуація у Донецькій області: Армія РФ намагається просунутись в районі Калинівки та Часового Яру Складна ситуація у Донецькій області: Армія РФ намагається просунутись в районі Калинівки та Часового Яру
Посвідчення ветерана замінять на цифрове - рішення Кабміну Посвідчення ветерана замінять на цифрове - рішення Кабміну
Повітряні сили наразі не підтверджують застосування РФ нових бомб ФАБ-3000 на Харківщині Повітряні сили наразі не підтверджують застосування РФ нових бомб ФАБ-3000 на Харківщині
В Україні 60% випадків домашного насильства вчиняють військові, багатьом з них потрібна психологічна допомога, – очільник МВС В Україні 60% випадків домашного насильства вчиняють військові, багатьом з них потрібна психологічна допомога, – очільник МВС