15 жовтня у Польщі відбулись парламентські вибори. За даними екзитполів IPSOS, перемогу отримала консервативна "Право і справедливість" (президент Дуда є її висуванцем) – 36,8%.
Центристська "Громадянська коаліція" (очільник – експрем’єр і ексголова ЄС Дональд Туск) – 31,6%.
Опозиційні "Третій шлях" – 13,0% і "Лівиця" – 8,6%.
Нагадаємо, партія "Право і справедливість" при владі перебуває з 2015 року.
Цікаво, що партія "Конфедерація", відома своїми антиукраїнськими гаслами, втратила підтримку виборців у останні тижні. Тож їй прогнозують 6,2% голосів та п’яте місце.
Результати другого екзитполу OGB за результатами парламентських виборів у Польщі:
"Право і справедливість" – 33,5%
"Громадянська платформа" – 31,4%
"Третій шлях" – 13,9%
"Лівиця" – 9,8%
"Конфедерація" – 7,7%.
Експерти прогнозують, що більшість у Сеймі отримають саме опозиційні партії, які можуть увійти в коаліцію з партією Дональда Туска.
Партії "Право і справедливість" не вистачає голосів для формування одноосібної більшості.
Чого чекати Україні після польських виборів
Насамперед позитивом для Києва стане те, що вибори у сусідів завершуватимуться. Саме передвиборчий фактор останнім часом навів багато галасу на тему відносин України та Польщі.
Також фактом залишається те, що повернення до гарних стосунків можна очікувати як у разі перемоги проєвропейської опозиції, так і у варіанті збереження при владі ПіС.
Єдина політична сила, яка могла ускладнити відносини між Україною та Польщею, – "Конфедерація". Однак для початку ця політсила має набрати поріг голосів, а потім вступити в коаліцію опозиції, що вважається малоймовірним.
Члени "Конфедерації" висловлювали різні негативні думки щодо України та українців. Зокрема, заявляли, що тільки половина українців прямують до Польщі "з добрими намірами", а інші – нібито "за грошима". Також звинувачували українців в тому, що біженці начебто не показали вдячності полякам.
Нагадаємо, що відносини між Україною та Польщею похитнулися на тлі питання поставок українського зерна. Варшава відмовилася надавати свою територію для транзиту, оскільки хоче захистити своїх фермерів.
Після чого Київ кілька разів дорікав Варшаві в тому, що під час війни вона повинна допомагати своєму союзнику. Зокрема, про цю проблему висловлювався президент Володимир Зеленський.
У відповідь Міністерство закордонних справ Польщі викликало посла України і висловило "рішучий протест" заявам українського лідера.
Через кілька тижнів суперечок польський лідер Анджей Дуда повідомив, що Варшава нарешті підготувала транзитні коридори для постачання зерна з України.