Президент України Володимир Зеленський 22 січня подав у Верховну Раду законопроєкт про множинне громадянство, картку якого створили на сайті парламенту. Право на українське громадянство отримують всі, хто в періоди різних хвиль еміграції вимушено залишив рідну землю, опинившись у Європі, США, Канаді, країнах Азії, Латинської Америки. Також йдеться про неетнічних українців, які допомагають у війні проти Росії, зазначається у пояснювальній записці до закону.
"Усі, хто нині попри інші й тисячі кілометрів є від рідної землі. Іноземні добровольці, які стали на захист України. Усі, хто воює за свободу України, як за рідну Батьківщину. Україна стане для них такою, для всіх, хто може відчути, що бути в Україні означає бути вдома, не туристами, а громадянами", – сказав глава держави.
Як діятиме закон?
Проєктом закону України, зокрема:
- Визначаються держави, громадяни (піддані) яких набувають громадянство України у спрощеному порядку, а також особливості набуття громадянства України деякими категоріями осіб;
- Визначаються категорії осіб, які подаватимуть зобов’язання припинити іноземне громадянство для набуття громадянства України;
- Запроваджується декларація про визнання себе громадянином України – документ, у якому іноземець, який є громадянином (підданим) держави, громадяни (піддані) якої набувають громадянство України у спрощеному порядку, при поданні заяви про набуття громадянства України, або його законний представник засвідчує, що в разі набуття громадянства України у правових відносинах з Україною особа визнає себе лише громадянином України;
- Актуалізуються категорії осіб, які не можуть набути громадянство України (яка засуджена в Україні за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (до погашення або зняття судимості) з урахуванням рівня загрози для національної безпеки держави; яка вчинила на території іншої держави діяння, що визнане Кримінальним кодексом України тяжким або особливо тяжким злочином; яка створює загрозу національним інтересам, національній безпеці, охороні громадського порядку, суверенітету і територіальній цілісності України);
- Переглядаються підстави для втрати громадянства України;
- Уточнюються повноваження державних органів, які беруть участь у розв'язанні питань громадянства;
- Урегульовується питання можливості подання паспортного документа, строк дії якого закінчився, іноземцями та особами без громадянства, які в установленому законом порядку проходять / проходили військову службу за контрактом у Збройних силах України, Національній гвардії України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, для отримання посвідки на тимчасове проживання;
- Унормовується питання щодо правового статусу перебування на території України іноземців та осіб без громадянства, які були залучені до захисту України, зокрема, у складі сил територіальної оборони або добровольчих формувань територіальної громади.
Що передувало?
Варто зазначити, що це не перша подібна ініціатива президента. У 2021 році Зеленський вніс у Верховну Раду пакет із чотирьох законопроєктів, які стосувалися подвійного громадянства.
В одному із запропонованих законопроєктів зазначалося, що для громадян України, які мають й інше громадянство, буде низка обмежень.
Такі громадяни не зможуть бути членами партій, виборчих комісій із референдуму, офіційними спостерігачами; керівниками на об'єктах державної власності, що мають стратегічне значення; на посадах, пов'язаних із виконанням функцій держави. Також таким громадянам пропонують заборонити отримання доступу до держтаємниці.
Окрім того, люди з множинним громадянством не зможуть ставати суддями та митниками та мають подавати декларації про подвійне громадянство.
Проте всі п'ять законопроєктів із зазначеними вище пунктами були лише зареєстровані у Верховній Раді та досі не розглядали в залі парламенту.